Inteligentný vodovod – cesta k zdravej planéte a nečakaným úsporám

Pomôcť šetriť peniaze je jednou z úloh smart doplnkov do domácnosti, ktoré sú už v predaji, alebo sa s nimi ráta vo veľmi blízkej dobe. Patria k nim už aj vodovodné systémy a batérie.

Inteligentný vodovod je pojem, o ktorom sa v súčasnosti veľmi často hovorí. Prečo? Štvrtina ľudstva čelí extrémnemu nedostatku vody. Ak si poviete, „Mňa sa to netýka,“ nemáte celkom pravdu. Ľudstvo už dávnejšie stojí na prahu reálnej hrozby menom nedostatok vody. A netýka sa to len horúcej Afriky. Napríklad Malta (ako člen EU) je jednou z 10 krajín s najväčším nedostatkom vody na svete. Príroda jej poskytuje len polovicu vody, ktorú obyvatelia potrebujú. Takto by sme mohli pokračovať. No radšej zostaneme na Slovensku.

Potreba šetriť vodou začína u človeka ako takého. Pomôcť by nám mali chytré doplnky do domácnosti, ktoré sú už v predaji, alebo sa s nimi ráta vo veľmi blízkej dobe.

Neúmyselné plytvanie

Predstavte si bežný deň bežného Slováka. Ráno vstane, a ide na toaletu. Voda, ktorou splachuje WC je regulovaná zvyčajne len dvoma spôsobmi  – plnou, alebo polovičnou dávkou. Inteligentný vodovod ponúka viac možností vrátane napojenia na takzvanú úžitkovú vodu, ktorá síce pitná nie je, no spláchnuť WC ňou ide bez problémov.

Ďalšie ranné kroky nás zavedú do kúpeľne. Väčšina Slovákov počas umývania zubou vodu neodstavuje.  A to nespomíname napríklad holenie u mužov, kedy voda naozaj tečie bohatým prúdom. Chytrá vodovodná batéria, o ktorej si neskôr napíšeme viac, dokáže využiť účelné množstvo vody, ktoré potrebujete na opláchnutie zubnej kefky či holiaceho strojčeka so žiletkou. Ostatok ušetrí.

Po rannej hygiene sa človek presunie do kuchyne, aby spravil dajme tomu dve zalievané kávy. Činnosť je v mnohých prípadoch taká, že nalejeme do rýchlovarnej kanvice odhadom vodu, ktorú necháme zovrieť a zalejeme ňou kávu. Najčastejšie nám však v kanvici ešte nejaká voda zostane. Je horúca, no pre nás nepotrebná a my ju v rámci ochany kanvice vylejeme do umývadla.

Ešte je len ráno, a my už sme zbytočne vyplytvali pár litrov vody…

Nekompromisné šetrenie

O využití smart vodovodu sa vedú pomerne zmysluplné diskusie. Tak ako u iných smart spotrebičov je vyzdvihovaná hlavne ich šetrnosť voči životnému prostrediu. K hlavným argumentom patrí napríklad u inteligentných vodovodných batérií fakt, že ročne dokážu usporiť až 50% spotreby vody. Skúste si to prerátať na peniaze, no pokojne môžete k číslu prirátať ďalšie úspory – napríklad energie na ohrev vody.

Toto všetko sa dá dosiahnuť bez toho, aby sa človek musel vzdať svojho zaužívaného komfortu.

Ťažko je dnes zistiť, kedy sa technológie spojené s prívodom vody do domácností začali uberať „smart“ technológiami.  Inteligentné vodovodné batérie sa spočiatku objavili na verejných miestach a taktiež v lekárskom prostredí. Dnes, keď sa vďaka zverejneným informáciám dozvedáme, že 80 % bežných infekčných chorôb sa prenáša dotykom, začíname uvažovať inak, ako pred rokmi. Naše zdravotné obavy na pracoviskách, ale aj v školách a na mnohých verejných miestach, nesúvisia len s pandémiou, ktorá zasiahla svet. No inteligentné vodovodné batérie boli medzi prvými, ktoré sa v súvislosti so zastavením šírenia mikroorganizmov spomínali. Prečo? Pretože sú bezdotykové.

Inteligentný vodovod v podaní smart batérie

Inteligentné vodovodné batérie už dlhšiu dobu nie sú len výsadou verejných vodovodov.  V posledných rokoch inteligentné domácnosti predstavujú rastúci trend. Výskum ukazuje, že na trhu inteligentných domácností sa predpokladá ročný rast o cca 15% do roku 2023. Inými slovami, obľúbenosť inteligentných domácich spotrebičov a aplikácií rýchlo rastie. A v súvislosti s tým vzrástol dopyt aj po smart vodovodných batériách.

Hlavnými dôvodmi sú šetrenie a praktickosť:  Už sa nemusíte musieť dotknúť páky vodovodnej batérie, keď spracovávate surové mäso alebo pokiaľ máte ruky od lepkavého cesta. Rodičia s malými deťmi sa môžu spoľahnúť na  bezpečnostný aspekt inteligentných vodovodných batérií. Menšie riziko oparenia horúcou vodou je však prínosné pre všetkých. Inteligentné vodovodné batérie vám umožňujú prednastaviť teplotu na správnu úroveň a zabrániť deťom nechtiac pustiť príliš horúcu vodu. V ponuke sú takisto inteligentné ventily na umývačku, či práčku, ktoré automaticky znižujú riziko škôd spôsobených vodou v dôsledku otvoreného ventilu.

Inteligentný vodovod môže mať aj pokročilé funkcie

Smart vodovodné kohútiky vyššej kategórie môžete ovládať hlasom, napríklad prostredníctvom asistentov Amazon Alexa a Google Assistant. Ovládanie hlasom v tomto prípade znamená dať hlasový príkaz na množstvo vody, ktoré potrebujete, rovnako ako na presnú teplotu. Ďalej je kohútik možné ovládať gestami vďaka  senzoru. Týmto spôsobom vodu vypnete alebo zapnete. Nechýba však v mnohých prípadoch ani klasické ovládanie páčkou, ktorou regulujete prietok a teplotu vody. Pomocou aplikácie dokážete nastaviť predvolené príkazy, napríklad, nastaviť presné množstvo vody a jej teplotu ak chcete zarobiť instantné jedlo. Cez aplikáciu tiež viete vodu na diaľku spustiť a zastaviť. Na konci umývania rúk vám niektoré smart batérie vysušia pokožku teplým vzduchom.

Ešte vyšším levelom sú inteligentné sprchy, ktoré okrem ovládania hlasom dokážu „namiešať“ podľa želania tú správnu teplotu vody, ponúknu vám 5 – 12 možností sprchovania, vrátane masážneho a v sprchovacej kabíne podľa vašich potrieb pomocou prepojenia s operačným systémom navodia aj svetelnú atmosféru, prípadne v chladných mesiacoch vyhrejú sprchovú vaňu.

Foto: nash-domik.com