Hilo EV prinesie elektrickú kolobežku s umelou inteligenciou

Prinesie elektrická kolobežka s umelou inteligenciou revolúciu v bezpečnosti?

Spoločnosť Hilo EV už čoskoro predstaví svoju novú elektrickú kolobežku, ktorá okrem iného využíva aj umelú inteligenciu (AI). Tá má slúžiť na zvýšenie bezpečnosti jazdcov, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Hilo EV
Hilo EV, zdroj: hiloev.co

Elektrické kolobežky sa za posledné roky stali naozaj fenoménom, pričom taktiež rapídne stúpol počet nehôd v súvislosti s nimi. Mnohí účastníci cestnej premávky disponujú silnými, niekoľko tisíc wattovými kolobežkami, ktorých prevádzka na verejných komunikáciách a chodníkoch zostáva do značnej miery nezákonná, najmä kvôli pretrvávajúcim obavám o bezpečnosť.

Určite asi počujete o Hilo EV prvýkrát. Ide o spoločnosť,  ktorú založili Robin Harris a James Browne v roku 2019. Zameriavajú sa primárne na AI pre elektrické skútre a kolobežky, ktorá skenuje okolie a vyhodnocuje nebezpečenstvá. Sníma aj samotných chodcov či rôzne prekážky, na ktoré následne upozorní.

Hilo EV
Hilo EV, zdroj: hiloev.co

Z obrázku vyššie je možnosť vidieť výrazne väčšie predné koleso, ktoré tlmí nerovnosti oveľa lepšie. Nechýba ani veľké predné svetlo, ktoré parádne osvetlí cestu pred vami. Skvelým doplnkom je aj veľká LED trubica, ktorá sa tiahne po celej konštrukcii kolobežky.

Kolobežka sa predstaví na veľtrhu v júni tohto roka

Hilo sa aktuálne zameriava primárne na súkromný trh, avšak spoločnosť by rada nadviazala kontakt so Spojeným Kráľovstvom, kde by ich kolobežka a technológia umelej inteligencie mala väčší zmysel a dostala sa k bežným používateľom. Firma sa taktiež plánuje ukázať budúci mesiac na veľtrhu Micromobility Europe 2023, kde svoju kolobežku bude demonštrovať.

Robin Harris, spoluzakladateľ Hilo EV, povedal: „Spoločnosť Hilo som sa rozhodol vytvoriť po návšteve Číny, kde ma jazda na elektrickej kolobežke presvedčila o jej užitočnosti. Chceli sme navrhnúť našu kolobežku predovšetkým s ohľadom na bezpečnosť, čo sme považovali za hlavnú prekážku masového prijatia v Spojenom kráľovstve a Európe.“

Na kolobežke pracuje tím odborníkov

Hilo EV získala väčšinu finančných prostriedkov od bývalého generálneho riaditeľa Aston Martin – Andyho Palmera, ktorý má v oblasti elektromobility dlhú históriu. Andy tiež spolupracoval so zakladateľmi Hilo, ako aj s hlavným technickým riaditeľom Ashley Mayom a hlavným kreatívnym riaditeľom Davidom Evansom, ktorý pomáhal pri vytvorení prototypu kolobežky s AI.

Hilo EV
Hilo EV, zdroj: hiloev.co

Palmer povedal: „Verejnosť vníma elektrokolobežky ako hrozbu, ktorá môže spôsobiť zranenia jazdcom či chodcom. Zvýšenie bezpečnosti v tomto segmente na mňa naozaj zapôsobilo a tak som nápady Robina a Jamesa podporil.“