Je laserová cyklistická navigácia len nafúknutou bublinou, alebo skutočnou pomôckou?

Projektor je prepojený s navigačnou aplikáciou v mobilnom telefóne a premieta informáciu o vzdialenosti do cieľa a šípku ukazujúcu smer. Cyklista tak má všetky potrebné údaje priamo pred očami bez toho, aby musel skláňať zrak smerom k riadidlám.

Laserová cyklistická navigácia by mala uľahčiť život cyklistom a premietať pokyny a informácie priamo na vozovku. Demonštrácia laserovej navigácie však zanechala rozporuplné dojmy. Z histórie však vieme, že niektoré vynálezy, ktoré dnes bežne používame, budili vo svojich začiatkoch rozpaky. Možno je toto jeden z rovnakých príbehov.

Laserová cyklistická navigácia – kam s ňou?

Netrvalo dlho a navigácie našli svoje pevné miesto v segmente automobilovej dopravy. Mnohým už dávnejšie vŕta hlavou, ako ich dostať do sveta cyklistov. Zatiaľ je to dosť problematické. Zatiaľ čo v autách možno navigáciu umiestniť prakticky kamkoľvek, kde to nezakazuje zákon, na bicykli príliš veľa možností nie je – v podstate jediným zmysluplným miestom sú na tieto účely riadidlá. Lenže pokiaľ sa chcete počas jazdy pozrieť na obrazovku, znamená to nutnosť smerovať svoj pohľad mimo vozovku, a to je nebezpečné.

laserová cyklistická navigácia
Wicked Lasers

Zaujímavé riešenie predstavila firma Wicked Lasers, zaoberajúca sa výrobou a predajom prenosných laserových produktov. Vo videu publikovanom na YouTube nainštalovala laserový projektor LaserCube na riadidlá bicykla tak, aby premietal navigačné pokyny na vozovku pred sebou.

Ako to funguje?

Projektor je prepojený s navigačnou aplikáciou v mobilnom telefóne a premieta informáciu o vzdialenosti do cieľa a šípku ukazujúcu smer. Cyklista tak má všetky potrebné údaje priamo pred očami bez toho, aby musel skláňať zrak smerom k riadidlám.

V skutočnosti sa nejednalo o bežne použiteľné riešenie. Video bolo totiž mienené ako prezentácia schopností a vlastností projektora LaserCube. Voziť na riadidlách namontovanú nevzhľadnú hranatú škatuľu s rozmermi 10 × 10 × 11 centimetrov a ťažkú 1,7 kilogramu by určite nebolo príliš praktické. Lenže stalo sa niečo, s čím výrobca Wicked Lasers nerátal. Doslova ho zavalili žiadosti a otázky, kedy sa „to“ začne predávať…

To je zaujímavé!

Najprv sa pod videom začali množiť komentáre typu „toto chcem“, alebo „paráda, kde sa to dá kúpiť?“ Ale aj kritickejšie odkazy: „Musíte to zmenšiť! Ak to nie je kompaktné, nech je to aspoň prenosné.“ Spočiatku boli odpovede Wicked Lasers vyhýbavé: „LaserCube je už najmenšia, prenosná a batériou napájaná vysokovýkonná laserová projekcia, takže pravdepodobne neexistuje spôsob, ako ju zmenšiť a zachovať jej funkcie.“

Nakoniec priznali, že išlo o nie celkom vhodne zvolenú demonštráciu: „Celé video je tak myslené skôr ako prezentácia mobility, prispôsobiteľnosti a možnosti prepojenia projektora s mobilnými aplikáciami.“

Hudba budúcnosti

Zariadenie dokáže premietať obrázky, text, a dokonca aj animácie pomocou laserového zdroja svetla. Pohon zaisťuje akumulátor s kapacitou 2600 mAh, ktorý podľa výrobcu vydrží na jedno nabitie dve až tri hodiny prevádzky. V špecifikáciách však nie je spomenutá zvýšená odolnosť proti vode, čo by pri použití na bicykli mohol byť celkom zásadný problém. Každopádne nápad je to sám o sebe dobrý.

Ak by sa podarilo zmenšiť zariadenie na prijateľnú veľkosť, urobiť ho odolnejším proti poveternostným vplyvom a zaistiť jeho napájanie napríklad z batérie umiestnenej na ráme kolesa, dostali by cyklisti skvelý spôsob, ako jazdiť podľa navigácie bez nutnosti sledovať displej na riadidlách.

Tvorcom LaserCube sa údajne ponúklo na spoluprácu niekoľko spoločností, ktoré myšlienka cyklistickej navigácie takéhoto typu nadchla. Spolu s pomocnou rukou ponúkajú aj aktívnu podporu pri hľadaní riešení.

Možno nás v blízkej budúcnosti čaká prekvapenie.