Elektromobil od Xiaomi: Ako je na tom výrobca s prípravami?

Na elektromobil od Xiaomi si ešte nejaký ten piatok počkáme. Veríme, že to bude stáť za to. Výrobca s investíciami ani zamestnancami rozhodne nešetrí.

Čínsky výrobca smartfónov Xiaomi očakáva masovú výrobu vlastných elektrických vozidiel už v prvej polovici roku 2024. O informáciu sa len nedávno podelil so svetom samotný generálny riaditeľ Lei Jun.

Xiaomi elektromobil

Isté náznaky ohľadom výroby vlastných elektrických vozidiel už odzneli počas investorského dňa spoločnosti, pričom ich neskôr potvrdil práve vyššie spomínaný Lei Jun na svojom Weibo profile.

Investícia 10 miliárd dolárov a stovky zamestnancov

V marci tohto roka spoločnosť Xiaomi oznámila svoj vstup no pole elektrických automobilov, pričom uviedla, že plánuje investovať do podnikania až 10 miliárd amerických dolárov v priebehu nasledujúcich 10 rokov.

Xiaomi Lei Jun
CEO Xiaomi Lei Jun, zdroj: cnbc.com

Rozhodne sa nejedná o malú investíciu. Ešte minulý mesiac spoločnosť Xiaomi oficiálne zaregistrovala svoj biznis s elektrickými vozidlami pod názvom Xiaomi EV, Inc.

Nové odvetvie spoločnosti – Xiaomi EV má už teraz vyše 300 zamestnancov, uviedla spoločnosť v septembri. Je možné, že počet sa odvety už zvýšil. Generálny riaditeľ Lei Jun túto skupinu, minimálne zo začiatku, povedie.

Konkurencia na trhu rozhodne nie je malá

Čínsky trh s elektrickými vozidlami je čoraz viac preplnený a do hry neustále prichádzajú noví hráči. Čínsky gigant Baidu spustil v januári samostatnú spoločnosť na výrobu elektrických automobilov a vo februári najal generálneho riaditeľa, aby sa na tomto projekte podieľal a viedol ho.

Nio a Xpeng
Nio & Xpeng elektromobily, zdroj: electrive.com

Keď Xiaomi oficiálne uvedie na trh svoje prvé elektrické auto, postaví sa proti svojim čínskym rivalom ako Nio a Xpeng. Samozrejme bude konkurovať aj väčším automobilkám, akými sú napríklad Tesla či BYD od Elona Muska.

Lucid Air
Elektromobil Lucid, zdroj: VISIONmobility.com

Novým, no zároveň veľmi zaujímavým hráčom na poli elektrických vozidiel môže byť aj spoločnosť Lucid, ktorých elektrické automobily dosahujú rekordný dojazd na jedno nabitie. Viac si o nich môžeš prečítať v tomto článku: Lucid a ich rekordný dojazd elektromobilov. Má sa Tesla čoho obávať?

Priaznivý rast elektromobility nie len v Číne

Čínsky trh s elektrickými vozidlami mal v posledných rokoch priaznivú vládnu podporu, čo určite pomohlo odvetviu rásť. Hoci sa časť tejto podpory zo strany vlády znížila, trh stále rastie.

Graf EV
Graf rastu podielu elektromobilov, zdroj: CleanTechnica.com

Spoločnosť Canalys pre prieskum trhu predpovedá, že v roku 2021 sa v Číne predá vyše 2 miliónov elektrických vozidiel, čo predstavuje medziročný nárast až o 51 %.