DaVinci Resolve sa oficiálne dostal na M1 Mac

S príchodom DaVinci Resolve 17.1 prišla aj podpora pre M1 Mac. Táto novinka by mohla znížiť počet ľudí, ktorí používajú Final Cut Pro.

Včera sme Vás informovali o veľkom úspechu Adobe, ktoré v priebehu minulého týždňa dalo Photoshopu oficiálnu podporu na Apple silikón. Dnes si v skratke predstavíme profesionálny editor videa DaVinci Resolve, pretože aj ten sa nedávno dostal na Mac s čipom M1. Jedná sa o rovnako zásadnú novinku ako v prípade Photoshopu?

Čo je DaVinci Resolve?

DaVinci Resolve je program na editovanie videa, ktorý vyvíja spoločnosť BlackMagic Design. Tá je zodpovedná aj za jedny z najlepších profesionálnych kamier, ktoré sú dnes na trhu. Tento program sa stal štandardom pre profesionálne štúdiá, kde je využívaný najmä na tzv. color grading.

Čím je ale zaujímavý pre Vás? Zatiaľ čo plnohodnotná verzia stojí viac ako 300 EUR, existuje aj neplatená verzia. Tá ponúka veľkú porciu profesionálnych funkcií každému, kto si ju stiahne. Jedná sa teda jednoznačne o najlepší software pre strih videa na M1 Mac, ktorý je zadarmo.

Podpora Apple silikónu

Ako sme už spomenuli, BlackMagic Design oficiálne vydal verziu Resolve 17.1, ktorá plne podporuje M1 čipy. Aj napriek tomu, že žiadne informácie týkajúce sa výkonu sme nedostali, môžeme predpokladať že to bude podobné ako v prípade iných podobných programov. Očakáva sa, že Resolve 17.1 na M1 Macu bude veľmi schopný a že jeho používanie bude plynulé a svižné.

Jedná sa o nebezpečnú konkurenciu pre Final Cut Pro, ktorý vyvíja priamo Apple. V poslednej dobe sa hromadili správy o tom, že Final Cut Pro by mal prejsť na tzv. subscription model, čo znamená, že by ste za jeho používanie museli platiť mesačný poplatok. Mnoho používateľov vyjadrilo svoj odpor voči tomuto kroku a vďaka DaVinci Resolve majú teraz aj reálne použiteľnú alternatívu v prípade, že k takémuto niečomu naozaj dôjde.

Profesionáli tiež ocenia to, že pri kúpe kamery od BlackMagic Design dostanete licenciu na Resolve Studio úplne zadarmo. Resolve Studio obsahuje plnohodnotú verziu DaVinci Resolve a DaVinci Fusion (program na špeciálne efekty).