Chytrá žiarovka Sengled zvládne okrem svietenia aj ochranu života a zdravia

Ide naozaj o veľmi kompletnú inteligentnú žiarovku, ktorá by umožnila zoskupiť niekoľko pripojených objektov do jedného, ​​pričom by zostala veľmi diskrétna, keďže zostáva predovšetkým žiarovkou.

Na veľtrhu CES 2022 dostala Cenu za inovácie žiarovka spoločnosti Sengled. Nejde o obyčajné svietidlo. Pomocou radarových vĺn sleduje kvalitu spánku, srdcovú činnosť, telesnú teplotu a ďalšie biometrické údaje o ľuďoch v okolí a dokáže upozorniť na blížiaci sa alebo prebiehajúci zdravotný problém. A okrem toho, samozrejme, svieti.

Na prvý pohľad je ako celkom bežná smart žiarovka. Jej inštalácia je rovnaká ako u klasiky – skrutkuje sa do obyčajného E27 závitu bežnej lampy. Ale primárne kvôli svieteniu si „Smart Multi-Color A19 Bulb with Health Monitoring Radar“ nikto zrejme nezaobstará.

Chytré žiarovky

Spoločnosť pre inteligentné osvetlenie Sengled patrí vo svete medzi špičku. Ponúka množstvo žiaroviek pokrývajúcich väčšinu inteligentných domových základní. Jej inteligentné žiarovky Zigbee fungujú s rozbočovačom podobným Philips Hue a sú kompatibilné s Alexa, Google, Apple HomeKit a Samsung SmartThings. Žiarovky Wi-Fi navyše nevyžadujú rozbočovač a fungujú s platformami Alexa, Google a Samsung SmartThings. Žiarovky tejto spoločnosti vynikajú vysokým indexom podania farieb, ktorý je väčšinou nad 90 CRI, teda vyšší ako u mnohých iných výrobcov. CRI je miera toho, ako dobre žiarovka reprodukuje farby, pričom CRI 100 ukazuje skutočnú farbu.

Smart Multi-Color A19 Bulb with Health Monitoring Radar

Žiarovka „ochranca“ je vybavená radarom s frekvenčne modulovanými spojitými vlnami (FMCW), ktoré v spolupráci s pokročilými algoritmami umelej inteligencie spoločnosti Sengled užívateľom pomáhajú sledovať biometrické parametre, ako je srdcový tep, telesná teplota, dýchanie a ďalšie životné funkcie. Žiarovka vie aj vyhodnocovať kvalitu spánku a vytvárať štatistiky. Výrobca uvádza, že systém dokáže vnímať viac ľudí naraz a nezabráni mu v tom ani prekážka v podobe oblečenia alebo napríklad obliečok či perín.

Pokiaľ užívateľ do domácnosti zapojí žiaroviek viac, prepoja sa vzájomne pomocou vlastnej meshovej siete a dokážu vytvoriť virtuálnu mapu domácnosti a v nej sledovať správanie človeka. Detekovať môžu nečakané zmeny oproti normálu, vrátane napríklad mdlôb a pádu – v takejto situácii by mali automaticky zavolať pomoc. To sa hodí najmä u seniorov, alebo ľudí s dlhodobými zdravotnými problémami.

Nenápadný pomocník

Žiarovka nemá kameru ani mikrofón, všetko sleduje radarovými vlnami. Bežná návšteva tak neprepadne pocitu, že „ju ktosi sleduje“. Ide tak o pôsobivý nenápadný spôsob, ako pomôcť monitorovať, či napríklad osoba žijúca sama nespadla a prípadne sa nezranila. Táto inteligentná žiarovka na monitorovanie zdravia je dôkazom odborných znalostí spoločnosti Sengled v odvetví osvetlenia. Ide naozaj o veľmi kompletnú inteligentnú žiarovku, ktorá by umožnila zoskupiť niekoľko pripojených objektov do jedného, ​​pričom by zostala veľmi diskrétna, keďže zostáva predovšetkým žiarovkou. Umiestnená v lustri na strope má potom vynikajúcu polohu, aby mohla tým najjednoduchším spôsobom „sledovať“ obyvateľov domu.

Žiarovka by sa mala na trh dostať vo štvrtom štvrťroku tohto roku, cena zatiaľ nie je známa.

Foto: sengled.com, domo-blog.fr, mawhopon.net