Bosch prináša medzi e-bicykle prevratné novinky

Bosch určite poznáte. Ich divízia eBike Systems možno poznáte menej, no na trh s elektrickými bicyklami prinášajú zmeny, po ktorých sme už dlho túžili.

Spoločnosť a veľmi obľúbený výrobca a dodávateľ dielov pre elektrické bicykle, Bosch eBike Systems, ktorá patrí spoločnosti Bosch, prináša novinky, ktoré výrazne ovplyvnia trh s elektrickými bicyklami. Tieto novinky predstavil vo svojom oznámení MY2022 a nachádza sa medzi nimi napríklad nová batéria s vysokou kapacitou či nová mobilná aplikácia. Kompletný prehľad predstavených Vám prinášame v tomto článku.

Zdroj: Bosch

Batéria Bosch PowerTube 750

Nová batéria Bosch PowerTube 750, ako napovedá už samotný názov, disponuje kapacitou 750 Wh, čo je 20-percentný nárast oproti doterajšej batérii PowerTube 625. V porovnaní s trhovým štandardom, ktorý predstavuje 670 Wh, je táto batéria nadpriemerom a, rovnako ako pri jej predchodcoch z rady PowerTube, jej dizajn umožňuje ju úplne skryť do rámu elektrického bicykla. Táto batéria váži 4.4 kilogramu, čo vzhľadom na jej kapacitu nie je žiadna hanba. Nabitá je do plna za 6 hodín, pri použití štandardnej nabíjačky, ktorú ponúka výrobca.

V meste tento nárast viac-menej nepocítite. Pre bežnú jazdu dostačovala aj doterajšia batéria. Kde však táto novinka určite zahviezdi, bude off-roadová jazda zložitým terénom. Tá je omnoho náročnejšia a kapacita batérie pri nej klesá obrovským tempom. Pri terénnej jazde síce 750 Wh nie je žiadna utópia, no aj 20-percentný nárast určite pomôže.

Digitálny displej Bosch Kiox 300

Nový displej nesie názov Kiox 300 a prináša jazdcovi škálu dôležitých informácií. Po novom je možné ho umiestniť prakticky kdekoľvek na riadidlá a to pomerne jednoducho. Kiox 300 neponúka žiadne tlačidlá, namiesto toho je ovládaný pomocou diaľkového ovládaču, ktorý sa nachádza pri ľavom palci. Pomocou zopár pohybov palca tak dokážete meniť rôzne nastavenia elektrického bicykla, ako je napríklad miera asistencie zaberania do pedálov. Farebné LEDky potom jazdcovi dokážu odovzdať informácie o tom, ktorý jazdný režim je zvolený.

Zdroj: Bosch

Nová aplikácia Flow

Presúvame sa od hardvéru k softvéru a je dôležité povedať, že Bosch robí svoje e-bicykle inteligentnejšie ako kedykoľvek predtým. Aplikácia Flow je určená na to, aby uľahčila a digitalizovala vlastníctvo elektrického bicykla. Najväčšou výhodou sú nové OTA (over-the-air) aktualizácie firmvéru bicykla. Doteraz majitelia museli svoj elektrický bicykel priniesť do autorizovaného servisu, aby dostali najnovší softvér. To je už minulosťou a všetky aktualizácie sa dajú vykonať s použitím mobilnej aplikácie Bosch Flow.

„V budúcnosti sa e-bicykel automaticky prispôsobí jazdcovým potrebám. Adaptuje sa nášmu jazdnému štýlu, bude navrhovať trasy, ktoré si jazdec užije najviac, a privedie nás z bodu A do bodu B bezpečne. Spozná naše osobné preferencie a záujmy a ponúkne prispôsobený používateľský zážitok.“

Claus Fisher, CEO spoločnosti Bosch eBike Systems

Aplikácia je tiež vhodná na úpravu jazdných parametrov, sledovanie aktivity a prepojenie s dedikovanými fitness aplikáciami. Sledovanie aktivity je navyše riešené veľmi šikovne. Využíva senzory priamo v elektrickom bicykli a teda by malo byť extrémne presné a spoľahlivé, okrem toho odpadá povinnosť spustiť sledovanie aktivity manuálne z telefónu.

Budúcnosť elektrických bicyklov Bosch

Aktuálne má Bosch eBike Systems jasne daný cieľ: Integrovať funkcionalitu Bike-to-X komunikácie. Možno neviete o čo sa jedná, tak Vám to v krátkosti vysvetlím. Ide o veľmi jednoduchý, ale neuveriteľne nápomocný koncept, ktorý je aktuálne veľmi rozšírený najmä medzi autami. Jedná sa o schopnosť Bicykla komunikovať so svojim okolím. Asi sa chytáte za hlavu, ale v praxi sa jedná o niečo, čo dokáže, doslova, zachrániť život. Predstavte si, že Váš elektrický bicykel by dokázal neďalekému autu zdeliť svoju polohu, smer a rýchlosť. Oba prostriedky by potom spolupracovali tak, aby predišli zrážke.

Jedná sa o ďalekú budúcnosť, ktorú bude ťažké docieliť, no určite nie je nereálna. Ak sa to niekomu podarí, tak to bude práve Bosch, keďže tento výrobca dodáva diely takmer každej automobilke na svete a má už s nimi tým pádom nejaký obchodný vzťah.