RECENZIA | FIIDO D2S a D4S: Kvalitné mestské elektrobicykle za prekvapivo nízku cenu

Značka FIIDO je na trhu síce pomerne krátko, no za to vie ponúknuť slušnú kvalitu za nízku cenu. V článku nižšie si povieme o 2 mestských bicykloch, ktoré sa oplatí pri kúpe zvážiť.

Elektrické bicykle začínajú pomaly ale isto naberať na popularite aj v našich končinách. Oproti elektrickým kolobežkám ponúkajú svoje výhody, ktoré si mnohí používatelia pochvaľujú.

Jedná sa napríklad o odnímateľnú batériu alebo sedadlo, ktoré na kolobežke v prípade jeho prítomnosti nie je až také pohodlné. Pre každého je však plusom aj mínusom niečo iné.

Okrem iného ide aj o väčšie pneumatiky, v mnohých prípadoch lepšie pruženie a taktiež fakt, že keď sa batéria vybije, v pohode sa na ňom dá ďalej jazdiť, kdežto o elektrokolobežke sa to povedať nedá.

Videorecenzia na FIIDO D2S a D4S, zdroj: Youtube.com

V tomto článku si povieme niečo o dvoch lacných, no za to vcelku kvalitných a výkonných elektrobicykloch, ktoré určite stoja za zmienku. Konkrétne sa jedná o FIIDO D2S a D4S.

Pri oboch modeloch ide o značku, resp. výrobcu FIIDO, ktorý pôsobí na trhu od roku 2016. Vznikol ako startup, kdežto za svoj čas stihol vydať mnoho skvelých modelov bicyklov za ešte lepšie ceny.

FIIDO D2S a D4S ponúkajú veľa muziky za málo peňazí

Modely D2S a D4S, o ktorých si v článku povieme, by sa dali zaradiť do kategórie mestské bicykle. Samozrejme, že zvládnu aj nejaký ten terén, no primárne doň nie sú určené.

FIIDO D2S
FIIDO D2S, zdroj: Advert.com

Prvý model D2S ponúka motor o výkone 250 W, ktorý je schopný vyvinúť maximálnu rýchlosť 25 km/h. Maximálna rýchlosť rozhodne netrhá žiadne rekordy, no pri jazde bol bicykel vcelku svižný, či už sa jednalo o rovinu alebo kopce. Keď už sme pri kopcoch, bicykel by mal zvládnuť stúpanie v uhle až 25 stupňov.

Prítomná je aj 7,8 Ah batéria, ktorá ponúka dojazd cca 50 kilometrov v závislosti od spôsobu používania. Faktormi, ktoré robia dojazd variabilný je napríklad váha jazdca, terén či rýchlosť, respektíve režim bicykla. Bicykel je možné nabiť pomocou pribalenej nabíjačky z 0 % na 100 % kapacity už za 5 hodín.

FIIDO D2S
FIIDO D2S, zdroj: Gyronews.com

Na samotných riadidlách sa nachádza veľmi jednoduchý ovládací panel, ktorý zobrazuje stav batérie a aktuálny režim. Dostupné sú 3 stupne rýchlosti, respektíve výkonu, pričom sú označené ako L (Low), M (Medium) a H (High). Akcelerácia bicykla sa ovláda praktickým otočným mechanizmom na pravej strane riadidiel.

Výškovo nastaviteľné riadidlá spolu s výškovo nastaviteľným sedadlom sú samozrejmosťou. Podľa potreby jazdca je možné nastaviť aj 6-stupňovú prehadzovačku Shimano. Na prednom kolese žiaľ žiadne prevody nenájdeme, čo je trošku škoda.

FIIDO D2S
FIIDO D2S, zdroj: Gyronews.com

Bicykel je vyrobený z odolného a pevného hliníka. Vďaka tomu je nosnosť bicykla až 120 kg, no zvládne aj viac. Kvalitu konštrukcie cítiť už na prvý dotyk. Čo je pri tomto modeli troška na škodu, sú len 16“ pneumatiky.

Plusom naopak je, že tu nájdeme kotúčové brzdy a to na oboch kolesách. Poteší aj vstavané predné LED svetlo, ktoré je plne nastaviteľné a má aj celkom slušný dosah. Vzadu je potom prítomná odrazka, ktorá je súčasťou balenia.

FIIDO D2s dominuje najmä vo svojej kompaktnosti

FIIDO D2S je dostupný v bielom a sivom farebnom prevedení. Okrem iného je plne skladateľný, čo znamená, že jeho rozmery sú veľmi kompaktné. Vojde sa prakticky kdekoľvek. Od menšieho auta, cez priestor za dverami či do malej špajze.

FIIDO D2S
FIIDO D2S, zdroj: Gyronews.com

Ak by si náhodou uvažoval nad jeho kúpou, potešíme ťa. Máme naň zľavový kupón, vďaka čomu ťa vyjde tento bicykel len niečo vyše 500 eur. Doručovaný je priamo z poľského skladu, vďaka čomu je doručenie veľmi rýchle. Odkaz na kúpu spolu s kupónom aj cenou nájdeš nižšie.

ELEKTROBICYKELFIIDO D2S
LINKhttps://www.banggood.com/custlink/mGmE6IJ4gd
CENA540 EUR / 13 700 CZK
KUPÓN BGDD98A0

Poďme sa teraz vrhnúť na kúsok vyspelejší model, ktorým je FIIDO D4S.

Fiido D4S  pôsobí už na prvý pohľad veľmi kvalitným dojmom. Zložiť ho je možné v strednej časti rovnako ako aj model D2S, pričom sedadlo a riadidlá sú taktiež plne nastaviteľné.

FIIDO D4S
FIIDO D4S, zdroj: Advert.com

Dodávané pedále pri tomto modeli žiaľ nezložíš. Na druhej strane ich materiál nie je plast ako pri D2S, ale kov – drapáky, čo jednoznačne pôsobí robustnejším dojmom.

20″ pneumatiky pri nižšej váhe je naozaj veľkým plusom

Výhodou modelu D4S je veľkosť kolies. D4S totiž disponuje 20“ pneumatikami, ktoré sú určite lepšie najmä do terénu. FIIDO D2S aj D4S majú vyberateľnú batériu, je však potrebné odmontovať 2 skrutky.

Ani jeden z bicyklov nemá žiaden oficiálny certifikát odolnosti voči vode. Výrobca už v manuáli upozorňuje, že bicykel nie je určený do dažďa, čo je veľká škoda. Samozrejme, že nejakú menšiu prehánku zvládne v pohode, no lejak by som neriskoval.

FIIDO D4S, zdroj: FIIDO.com

Model D2S je oproti D4S ťažší napriek menšiemu priemeru kolies (D2S – 19.5 kg / D4S – 18.5 kg). Na papieri o veľký rozdiel nejde, no v rukách ho určite pocítiš. Každý jeden kilogram dole oceníš najmä pri častom zdvíhaní alebo nakladaní bicykla do auta či schodmi hore.

Brzdy sú pri oboch modeloch mechanické, teda lankové – kotúčové. Ich brzdná dráha je na tom veľmi dobre, či už sa jedná o prednú či zadnú brzdu. Je určite dobré podotknúť, že predná brzda má tendenciu byť ostrejšia, preto by som ju používal len veľmi zriedkavo, poprípade ju kúsok povolil.

Podporný stojan a ovládanie plynu ako na motocykli

FIIDO D2S a D4S sú vybavené aj praktickým stojanom pri zadnom kolese, no okrem neho disponujú aj špeciálnym obdĺžnikovým, ktorý sa parádne hodí najmä pri zloženom stave bicykla. Vtedy sa bicykel celou svojou váhou opiera práve o tento stojan a nedochádza k poškodeniu spodnej konštrukcie.

FIIDO D4S, zdroj: Fony.sk

Riadidlá oboch modelov obsahujú prakticky tie isté prvky. Pravá rukoväť je opäť vybavená otočným akcelerátorom, ktorý aktivuje motor v zadnom kolese. Hneď vedľa sa nachádza ovládanie 6-stupňovej prevodovky značky Shimano.

Tá je naozaj základná, pričom mala občas tendenciu neposlúchať. Myslené je to v zmysle, že pri niektorých prevodoch občas reťaz chrapčala. Nebolo to však nič strašné a po pár kilometroch sa reťaz usadila a fungovala lepšie.

FIIDO D4S, zdroj: Fony.sk

Na ľavej strane riadidiel nájdeme dve oddelené tlačidlá pre ovládanie predného svetla a aktiváciu klaksónu. Ten je mimochodom veľmi hlasný a jeho zvukový prejav je pre chodca možno až na menší srdcový infarkt.

Určite nejde o jemný zvuk zvončeka ako napríklad pri klasických bicykloch či Xiaomi kolobežke. Výhodou určite je, že klaksón modelov D2S a D4S na hlučnejšej ulici určite nezanikne.

Maximálna rýchlosť vyše 40 km/h či dojazd až 80 km

Hneď vedľa sa nachádza praktický LCD displej, cez ktorý je možné ovládať chod bicykla. Obsahuje len dve malé pogumované tlačidlá a pravdupovediac, úplne to stačí.

Podržaním horného tlačidla na dve sekundy sa displej aktivuje, dolným sa prepína medzi jednotlivými režimami jazdy. Podržaním dolného tlačidla je možné prepínať medzi zobrazením celkového nájazdu kilometrov a aktuálnym nájazdom.

FIIDO D4S, zdroj: Fony.sk

Motor ponúka výkon 250 W a je napájaný 36 V batériou o kapacite 10.4 Ah. Rovnaké parametre má aj menší D2S model, avšak ten má iba 7.8 Ah batériu.

Dojazd sa teda líši o cca 30 km v prospech D4S. Pri D2S to je okolo 50 km, v závislosti od váhy jazdca a spôsobu jazdy. Pri D4S to môže byť až 80 km. To je už naozaj slušná hodnota.

Čo sa týka samotných rýchlostných režimov, prvý režim pomáha pri bicyklovaní približne do 15 km/h. Nad túto rýchlosť sa už musíš spoliehať na svoju vlastnú silu.

FIIDO D4S
FIIDO D4S, zdroj: Advert.com

Druhý režim pomáha do rýchlosti 18 km/h a tretí do 23 km/h. Pri každom jednom režime funguje aj manuálna akcelerácia cez pravú rukoväť.

Spustením akcelerátora ťa bicykel dokáže pomerne svižne na rovinke rozbehnúť až na 41 km/h, ale iba ak je odblokovaný. Odblokovanie rýchlosti je určite prvou vecou, ktorú odporúčam spraviť.

POSTUP JE NASLEDOVNÝ:

Vypni bicykel a otoč akcelerátor na maximum – stále ho maj otočený. Stlač obidve brzdy naraz a zároveň podrž zapínacie tlačidlo pod displejom po dobu približne 5 sekúnd.

Na displeji začne blikať „Error4„. Práve si úspešne odblokoval bicykel, respektíve jeho maximálnu rýchlosť. Teraz dokáže bicykel vyvinúť miesto maximálnej rýchlosti 25 km/h až 41 km/h.

Funkciu štartu z nuly oceníš najmä v kopcoch

Bicykel nemá funkciu tempomatu, čo je možno trošku škoda. Akcelerátor je však veľmi jemný a je teda jednoduché udržať plyn v jednej pozícii aj dlhšiu dobu.

FIIDO D2S a D4S majú príjemnú akceleráciu, čiže žiadne trhanie zo sedadla sa nekoná. Taktiež vedia oba bicykle naštartovať z nuly, čo je určite pozitívna vlastnosť.

FIIDO D4S
FIIDO D4S, zdroj: Gyronews.com

Bicykle je možné bez problémov používať aj bez elektromotora. Tým, že má pomerne úzke kolesá, nekladie pri bicyklovaní veľký odpor. S vypnutým elektromotorom sa bicykle správajú prakticky rovnako ako tie bez elektromotora. Dojazd je tým pádom neobmedzený.

Nevýhodou väčšieho modelu D4S je to, že nemá žiadne odpruženie. D2S je pohodlnejší minimálne vďaka prítomnosti zadného vzduchového tlmiča, ktorý síce nie je nastaviteľný, no je veľmi pohodlný už z výroby.

Osvetlenie v noci je dostatočné, no ide len o nevyhnutný základ. Ako už som spomínal pri D2S, aj tu je prítomná odrazka, ktorú je možné namontovať pod sedadlo. Zadné svetlo súčasťou balenie žiaľ nie je.

FIIDO D4S
FIIDO D4S, zdroj: Gyronews.com

K bicyklu je dodávaná 42 V – 2 A nabíjačka. Nabíjačka je vybavená aj diódou, ktorá pri nabíjaní svieti na červeno, neskôr pri plnom nabití na zeleno. Celkový čas nabíjania je 7 hodín, čo je pomerne veľa. D2S sa nabije za približne 5 hodín.

Kvalitné blatníky priamo v balení sú skvelým bonusom

Okrem iného nájdeme v balení aj praktické a kvalitné blatníky, ktoré je nutné nainštalovať. Nie je to však zložitý ani zdĺhavý proces. Zaberie to približne 15 minút.

V prípade modelu D2S sú blatníky už rovno nainštalované na bicykli, čo ušetrí používateľovi čas, niekomu aj nervy. K obom bicyklom je v balení aj praktický tool kit, respektíve nejaké imbusové kľúče apod.

FIIDO D2S
FIIDO D2S, zdroj: No1geekfun.com

Ak by si náhodou uvažoval nad jeho kúpou, potešíme ťa. Máme naň zľavový kupón, vďaka čomu ťa vyjde tento bicykel len na necelých 600 eur. Doručovaný je priamo z poľského skladu, vďaka čomu je doručenie veľmi rýchle. Odkaz na kúpu spolu s kupónom aj cenou nájdeš nižšie.

ELEKTROBICYKELFIIDO D4S
LINKhttps://www.banggood.com/custlink/GG3d49W4aE
CENA591 EUR / 15 000 CZK
KUPÓNBG70031A

V prípade, že ťa jeden z týchto dvoch bicyklov zaujal, určite ho pri kúpe neváhaj zaradiť do svojho výberu 🙂