Xiaomi vyvinulo robotického psa s umelou inteligenciou, ktorý dokáže robiť aj saltá

CyberDog je nový počin od Xiaomi, ktorý dokáže okrem iného aj salto vzad. Robotický pes bude stáť vyše 1 000 eur a vyrobených bude zatiaľ len 1 000 kusov.

Spoločnosť Xiaomi sa venuje naozaj každému odvetviu. Najnovšie na svojej konferencii predstavilo robotického psa – CyberDog, ktorý by mal pripomínať toho reálneho. Pri pohľade naň môžeme zhodnotiť, že vyzerá trocha strašidelne.

CyberDog bol naprogramovaný profesionálmi z dielne Xiaomi tak, aby dokázal robiť rovnaké úkony ako živý pes. Napriek tomu, že sa jedná o kus kovu, ide mu to vcelku dobre. Funkcií by malo podľa spoločnosti postupne pribúdať. Uvidíme, čo z toho nakoniec vznikne.

CyberDog od Xiaomi je zaujímavým náhľadom do budúcnosti

Na nedávnej prezentácii nám Xiaomi ukázalo aj demonštráciu ich novej hračky. Okrem hlasových príkazov či privolania pomocou aplikácie v smartfóne sme mali možnosť vidieť aj to, ako CyberDog urobil salto vzad.

Je pravdou, že je to totálna zbytočnosť, no keby niekto veľmi chcel od svojho „psa“, aby urobil salto, tento robotický pes to dokáže. Ako sme už spomínali, CyberDog má vďaka svojej konštrukcii pripomínať živého psa so štyrmi nohami.

O pohon robota sa starajú výkonné motorčeky s 220 otáčkami za minútu a krútiacim momentom 32 Nm. Vďaka tomuto pohonu sa CyberDog dokáže pohybovať rýchlosťou 3,2 metra za sekundu. To je naozaj veľmi slušné. Jeho celková váha je pritom len 3 kg.

CyberDog

Robotický pes ponúka hneď niekoľko senzorov, ktoré mu umožňujú interakciu s okolitým prostredím. Nechýba napríklad vstavaný GPS modul pre presnú lokalizáciu, dotykové a ultrazvukové senzory, mikrofóny či kamery. Vďaka tomuto všetkému sa dokáže CyberDog pohybovať prakticky v akomkoľvek priestore a autonómne sa vyhýbať prípadným prekážkam.

Umelá inteligencia v spolupráci s technologickými gigantmi

Celý systém funguje na princípe umelej inteligencie a strojového učenia. Spoločnosti Intel a Nvidia sa starajú o chod robota, pričom taktiež zbierajú a vyhodnocujú potrebné dáta. Prítomný je aj 128 GB SSD disk a 3x USB-C konektor. Nechýba výstup pre HDMI.

CyberDog má byť podľa Xiaomi open source systém, vďaka čomu budú môcť schopnosti robotického psa vylepšovať prípadní zákazníci. Časom sa teda vďaka práve tejto voľnosti systému budú funkcie navyšovať a zlepšovať.

Zatiaľ len na domácom trhu a v limitovanom počte

Xiaomi zatiaľ vyrobilo len 1 000 kusov robotického psa, pričom dostupný bude zrejme len na domácom čínskom trhu. Cena bola stanovená na 9 999 čínskych juanov, čo je okolo 1 320 eur. Informácie o masovej výrobe či globálnej dostupnosti zatiaľ výrobca neposkytol.