Volkswagen má veľké plány. Na projekt si vyčlenil 7 miliárd eur

Obrovská investícia môže vďaka plánom a už existujúcemu koncernu firmy dostať Volkswagen na popredné priečky v oblasti elektromobility.

Spoločnosť Volkswagen nedávno oznámila, že plánuje investovať investuje 7 miliárd eur do výroby batériových elektrických áut v Severnej Amerike.

Do roku 2030 ponúkne zákazníkom v USA, Mexiku a Kanade 25 nových modelov EV. Jej cieľom je, aby 55 % jej áut na elektriku začiatkom budúceho desaťročia.

Koncern firmy Volkswagen zahŕňa značky Porsche a Audi. Je celkom možné, že niekoľko z týchto nových modelov bude mať rôzne podznačky, no v jadre si budú veľmi podobné.

Niektoré z nich môžu byť postavené na pripravovanej platforme SSP vyvíjanej v rámci takzvaného projektu Trinity od Volkwagenu. Ten začne s novým veľkým sedanom známym zatiaľ ako Aero B. Nechýba ani podobnosť s novo predstaveným Lucid Air pre rok 2022.

Veľká investícia s jasnými cieľmi

Volkswagen má v súčasnosti montážny závod v USA v Chattanooga, Tennessee, ďalší v Pueble v Mexiku a továreň na komponenty v Silao.

Nová investícia pôjde do premeny týchto tovární na výrobu elektromobilov. Zariadenie v Tennessee začne s výrobou modelov ID.4 vyrobených v Amerike koncom tohto roka.

Volkswagen
Volkswagen, zdroj: Autoblog.com

Veľké elektrické SUV podobnej veľkosti ako Volkswagen Atlas je naplánované okolo roku 2026. Hovorí sa aj o stredne veľkých elektrických SUV postavených na platforme MEB alebo SSP.

Volkswagen tiež plánuje postaviť továreň na batérie v USA na zatiaľ nepomenovanom mieste. Mohlo by to byť blízko Chattanoogy alebo bližšie k Mexiku. Rozhodnutie sa očakáva koncom tohto roka.

Postupné vyraďovanie spaľovacích motorov z portfólia

Scott Keough – CEO americkej divízie spoločnosti uviedol, že Volkswagen chce postupne ukončiť výrobu a predaj áut so spaľovacími motormi a byť plne elektrické začiatkom budúceho desaťročia.

Ak plánuje, že do roku 2030 bude 55 % svojho predaja v Severnej Amerike tvoriť batériová elektrina, znamená to, že očakáva, že prechod na elektrické vozidlá bude po tomto dátume pomerne rýchly.

Volkswagen
Volkswagen, zdroj: Autoblog.com

Keough dodal, že plug-in hybridy nie sú súčasťou plánov spoločnosti. Mild hybridy však môžu byť použité na zvýšenie efektivity jej zostávajúcich benzínových áut, kým nebudú postupne vyradené.

Elektrické autá budú určené najmä Severnej Amerike

V súčasnosti sa 90 % vozidiel predávaných značkou Volkswagen zákazníkom v Severnej Amerike montuje v Severnej Amerike, vrátane športových SUV Atlas a Atlas Cross v Chattanooge a Tiguan, Taos a Jetta v Pueble v Mexiku. V budúcnosti bude klásť dôraz na dizajn interiéru, ktorý vyhovuje severoamerickému vkusu.

Volkswagen sa zároveň snaží získať viac lokálnych dodávateľov do svojho dodávateľského reťazca. Výroba v Zwickau bola na dva týždne zastavená. Spoločnosť však pokračuje v hľadaní nového dodávateľa káblových zväzkov používaných na výrobu jej automobilov na báze MEB, ktoré pochádzali od dodávateľov z Ukrajiny.

Volkswagen
Volkswagen, zdroj: Autoblog.com

Nové laboratórium Battery Engineering Lab, kde sa budú testovať a overovať batérie pre elektrické autá, by malo začať fungovať v Chattanooge.

Výskumné centrum s pobočkami v Belmonte v Kalifornii a Chattanooge bude úzko spolupracovať s Quantumscape a 24M s cieľom pokročiť vo vývoji nových batériových technológií.