Spoločnosť Bolt využíva technológiu Drover pre bezpečnosť e-kolobežiek

Spoločnosť Bolt, gigant v oblasti mikromobility, nedávno začal spolupracovať so spoločnosťou Drover, aby sa spoločne podieľali na vývoji Bolt kolobežiek. Cieľom je zvýšiť bezpečnosť samotnej jazdy a predovšetkým optimalizovanie parkovania.

Gigant v oblasti mikromobility Bolt nadviazal spoluprácu so spoločnosťou Drover, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou. Spolu sa snažia docieliť zmiznutie elektrokolobežiek z chodníkov, eliminovanie nedbalej jazdy alebo bezpečné parkovanie po ukončení jazdy.

Spoločnosť Drover, ktorá sídli v americkej Kalifornii, vytvorila sadu technológií nazvanú PathPilot. Tá využíva kombináciu internetu, umelej inteligencie a kamier. Táto sada je integrovaná priamo do kolobežiek. Slúži na to, aby zistila, kedy vodiči elektrických kolobežiek jazdia po chodníku alebo na miestach, kde nemajú.

Spoločnosť Bolt a mnoho ďalších prevádzkovateľov elektrokolobežiek čelia v mestách pravidelnej kritike. Môže za to bezohľadná jazda kolobežkárov a taktiež parkovanie na nevhodných miestach, akými sú napríklad chodníky alebo pešie zóny.

Drover

Našťastie sa ale objavili spoločnosti ako napr. Drover, ktoré sa snažia tento problém obmedziť pomocou svojej technológie. Tá si preberá podnety z asistenčných systémov na udržiavanie v jazdnom pruhu v automobiloch. Keď PathPoilot zistí, že je kolobežka používaná v zakázanej zóne, spustí alarm, ktorý upozorní vodiča aj chodcov v okolí. Táto technológia sa používa aj na zistenie, či bola kolobežka správne zaparkovaná.

„Náš prevádzku a hardvér plánujeme a vyvíjame s dôrazom na bezpečnosť. Vyvíjame naše vlastné technické riešenia, aby sme zabránili najčastejším príčinám nehôd kolobežiek,“ uviedol viceprezident spoločnosti Bolt Dmitrij Pivovarov. Ide o najnovší krok veľkej spoločnosti spravujúcej elektrokolobežky, ktorý má upokojiť obavy a znepokojenie občanov.

Napríklad v Paríži hrozí trom iným prevádzkovateľom zobratie licencie. Spoločnosti od tej doby predložili mestským úradníkom rad odporúčaní, vrátane technológie podobnej tej, ktorú používa práve spoločnosť Drover.