Apple zamestnanci sú nahnevaní. Začínajú prechádzať na Android

Apple je napriek svojej trhovej kapitalizácii skúpy, čo sa týka ich zamestnancov. Aké kroky podnikajú samotní zamestnanci?

Apple môže byť najväčšou spoločnosťou na svete s trhovou kapitalizáciou takmer 3 bilióny dolárov, no podľa najnovších správ sa zdá, že jej maloobchodní pracovníci len ťažko ťažia z tohto úspechu.

Výsledkom je, že zamestnanci niekoľkých obchodov Apple Stores po celých USA tajne pracujú na združovaní sa do odborov na základe problémov týkajúcich sa ich výplaty domov.

Nespokojní zamestnanci = prechod na Android

Podľa zdrojov, ktoré hovoria pre The Washington Post, zamestnanci najmenej dvoch amerických Apple Stores získali podporu od národných odborov na ceste k podávaniu návrhov Národnej rade pre vzťahy s prácou. A čo viac, ďalších šesť miest je údajne v menej pokročilých štádiách procesu združovania.

Apple zamestnanci
Apple, zdroj: BBC.com

Hodinové sadzby spoločnosti Apple sú v súlade s tým, čo platia iní maloobchodníci v rovnakých regiónoch, ale nevraživosť pochádza zo skutočnosti, že väčšina z týchto spoločností nezarába ani zďaleka toľko ako technologický gigant.

Apple napriek svojej trhovej hodnote neponúka priaznivé zárobky

Rastúca inflácia a ceny bývania v celej krajine tiež ovplyvňujú rozhodnutia o odboroch. Mnohí pracovníci majú pocit, že ich hodinové mzdy nedržia tempo. Pro-odboroví pracovníci hovorili s médiami dôverne, zatiaľ nechceli zverejniť svoju identitu, aby sa vyhli možnej odvete zo strany Apple.

Aby sa vyhli odpočúvaniu zo strany manažérov predajní a zabezpečili, že zostanú v anonymite. Uvedení zamestnanci údajne tiež používajú šifrované chaty a dokonca aj telefóny s Androidom.

Apple zamestnanci
Apple VS. Android, zdroj: TheFauxy.com

Apple má len v Spojených štátoch viac ako 270 pobočiek a zamestnáva viac ako 65 000 pracovníkov v maloobchode. Spoločnosť je známa svojimi lojálnymi zákazníkmi aj zamestnancami a v posledných rokoch zaznamenala úžasný rast.

Za dvanásť mesiacov pred 30. septembrom 2021 vygenerovala príjmy vo výške viac ako 365 miliárd USD. Ide o medziročný nárast o 33 %. Spoločnosť uviedla, že plánuje zvýšiť platy zamestnancov maloobchodu o 2 % až 10 % v závislosti od umiestnenia predajne a úlohy.

Apple zamestnanci
Apple & Starbucks, zdroj: Starbucks.com

Boj maloobchodných zamestnancov za odborovú organizáciu bol údajne inšpirovaný nedávnymi výhrami v niekoľkých obchodoch Starbucks po celých USA. Tie začali v obchode v Buffale v štáte New York. Odvtedy sa rozšírili do takmer 100 obchodov po celej krajine.