Prečo je Chrome nepoužiteľný na macOS Big Sur

Používate Chrome na macOS Big Sur? Po tomto článku, možno radšej prestanete. Chrome je veľmi neefektívny prehliadač - aspoň to naznačujú dôkazy.

Pravdepodobne už máte najnovší macOS Big Sur a možno dokonca v kombinácii s novým Apple M1 čipom. Používate však Chrome? Podľa všetkého tým škodíte sami sebe. Nedávno sa jeden technologický nadšenec pozrel na to, prečo Apple odporúča používať ako prehliadač Safari namiesto Google Chrome. V tomto článku sa dozviete, aká je za tým príčina a prečo by ste ho mali prestať používať čo najskôr.

Apple odporúča Safari? To je predsa jasné

Možno ste reagovali práve takto. Je predsa očividné, že Apple bude do popredia tlačiť svoj vlastný prehliadač a nebude podporovať konkurenciu. Dôvodov je ale hneď niekoľko. Prvým je výdrž batérie – predovšetkým, ak máte M1 Mac. Safari je jednoducho prehliadač, ktorý dizajnovala spoločnosť, ktorá vytvorila macOS. Majú preto istú výhodu, aspoň čo sa batérie týka.

Druhým dôvodom je niečo, čomu sa v tomto článku budeme venovať: hospodárenie s pamäťou RAM. Jednoducho povedané, RAM je extrémne rýchle úložisko, v ktorom Váš počítač skladuje práve tie súbory, s ktorými momentálne pracujete. Viac pamäte RAM znamená, že zvládnete plynule pracovať s viac programami alebo časťami programov naraz.

Chrome a spotreba pamäte RAM

O prehliadači od Googlu sa nedá povedať, že by s pamäťou RAM hospodáril. On ju vyslovene hltá. Dokázal to pán Morten Just, ktorý na svojom webe spracoval zaujímavé testovanie tejto vlastnosti Chromu. Urobil v podstate 2 rôzne testy. Oba testy boli vykonané bez rozšírení prehliadača.

Prvým testom bolo spustenie 2 kariet v prehliadači, ktorý bežal na čistej inštalácii systému macOS Big Sur cez funkciu Virtual Machine. Konkrétne otvoril Twitter a neskôr Gmail. Výsledky priam vyrážajú dych. Zatiaľ čo Chrome na tieto jednoduché úkony potreboval 1 GB pamäte RAM, Safari si vystačilo s 80 MB.

Druhý test bol ďaleko intenzívnejší. Celkovo bolo otvorených až 54 kariet a tento test bežal v štandardnom prostredí macOS Big Sur – bez virtualizácie. Výsledok? Chrome spotreboval 24x viac pamäte RAM na každú jednu kartu. Celkovo Chrome s prehľadom prekonal až 15 GB využitia pamäte RAM. Na druhej strane Safari si vystačilo so 648 MB.

Autor priznáva, že spôsob, ktorým meral spotrebu pamäte RAM, nebol dokonalý (využil zabudovanú funkciu macOS). Určite však výsledky minimálne indikujú, že Chrome potrebuje lepšiu optimalizáciu.

Vypínajúce sa karty na Chrome

V snahe bojovať s touto spotrebou pamäte RAM sa Google naučil „uspávať“ niektoré karty, ktoré ste už dlhšie neotvorili. Sám s týmto mám skúsenosť a musím povedať, že je to veľmi otravné. Najmä keď sa jedná o rozpozerané video na YouTube alebo film na Netflixe.

Toto určite nie je ideálna cesta, akou sa dá bojovať so spotrebou operačnej pamäte. Snáď softvérový inžinieri v Googli, jednej z najväčších technologických spoločností sveta, prídu s niečím lepším.

Spotreba batérie

Okrem pamäte RAM Chrome hltá aj batériu. Na Macbooku Air s čipom Apple M1 som si všimol niekoľko hodinový rozdiel vo výdrži batérie, keď používam Safari namiesto Chromu. Pre mnohých to bude nepodstatný detail, no ľudia, ktorí potrebujú pracovať na cestách, sa na túto výdrž spoliehajú.

A čo Vy? Budete Chrome používať aj napriek jeho nevýhodám?