Európania milujú elektromobilitu. Prečo je tomu tak?

Máte radi elektromobilitu? Vo všeobecnosti si ju Európania za rok 2020 zamilovali. Boli sme svedkami rekordného roku pre elektrické kolobežky aj bicykle.

Rok 2020 bol pre elektromobilitu doteraz najzásadnejší. Desaťtisíce ľudí objavili jej potenciál v období, kedy cestovanie verejnou dopravou predstavovalo riziko. V európskych mestách elektrické kolobežky a bicykle prosperovali snáď najviac. Rôzne štatistiky ukazujú, že Európania boli lídrami na poli adaptácie týchto moderných, alternatívnych dopravných prostriedkov.

17% francúzskych domácností vlastní aspoň jednu kolobežku

Vedeli ste, že podľa najnovších informácií sa v 17% francúzskych domácností nachádza aspoň jedna elektrická kolobežka? Pravdepodobne nie, keďže štúdia, ktorá o tejto skutočnosti informuje bola publikovaná len zopár dní dozadu. Na druhú stranu si môžete hovoriť, že 17% vôbec nie je veľa.

V krajine, ktorej hlavné mesto momentálne bojuje proti elektrickým kolobežkám, je to však ohromný úspech. Faktom taktiež zostáva, že dve tretiny zo všetkých kolobežiek vo Francúzsku sú elektrické. To predstavuje obrovský trhový potenciál ako pre tamojších predajcov, tak aj pre servisy kolobežiek. Majte na pamäti, že Francúzsko má necelých 70 miliónov obyvateľov.

To však nie je všetko. Mnohí francúzski zamestnávatelia sa počas roka 2020 rozhodli poskytnúť svojim zamestnancom prístup ku flotile vlastných elektrických bicyklov. Zatiaľ čo niektoré spoločnosti u nás považujú za pracovný benefit výborný kolektív, Francúzi sa rozhodli zvoliť hmatateľnejšie benefity. Najmä v období pandémie takúto možnosť mnohí zamestnanci ocenili a nevyzerá to tak, že by o ňu v blízkej dobe mali prísť.

Nemci kúpili viac elektrických bicyklov ako Európania elektromobilov

Nemci za rok 2020 kúpili 1.95 milióna elektrických bicyklov. Za to sú zodpovedné aj mnohé lokálne či celoštátne iniciatívy, ktorými sa inšpirovala aj naša vláda. Skutočne prekvapivým faktom však je, že počet elektrických bicyklov, ktoré sa kúpili v Nemecku, je viac ako počet elektrifikovaných automobilov, ktoré sa kúpili v celej Európe. Až o 43%!

Nabáda sa jednoslovná otázka: Prečo? Nájsť jednoslovnú odpoveď by však bolo nemožné. Pravdepodobne pôjde o súhrn niekoľkých aspektov: štátna iniciatíva v predaji elektromobilov a hybridov, ponuka elektromobilov alebo rozvinutosť nabíjacích sietí v jednotlivých krajinách. Toto je len zopár z množstva dôležitých parametrov, ktoré zásadne ovplyvňujú mieru, v akej ľudia prechádzajú na elektromobily.

Z týchto informácii vieme odhadnúť to, že ľudia majú záujem o elektromobilitu, no nie o elektrifikované automobily. Tento výrok by však bol až príliš jednoduchý. Aby sme mohli robiť objektívne závery, budeme potrebovať ďaleko viac dát.

Holanďania tiež obľubujú elektrické bicykle a elektromobilitu

Počas posledného roka Holandsko zaznamenalo až 30% nárast v počte predaja elektrických bicyklov. Celkovo sa v roku 2020 v Holandsku predalo až 547 tisíc elektrických bicyklov. Zaujímavé je to, že to je až o 54% viac než všetkých automobilov (elektrifikovaných aj spaľovacích) predaných v tejto krajine.

Holandsko sa nachádza medzi krajinami, ktoré elektromobilitu prijali najlepšie. Či už v otázke elektromobilov alebo elektrických bicyklov či elektrických kolobežiek. Vo veľkej miere vďačia práve vládnej iniciatíve, ktorá je v Holandsku a podobných krajinách neopomenuteľná.

Bird plánuje európsku expanziu. Ako to ovplyvní elektromobilitu?

V súčasnosti prebieha realizácia jedného z najväčších počinov elektromobility v Európe. Spoločnosť Bird investovala 150 miliónov dolárov do svojej európskej expanzie. To znamená, že ich elektrické kolobežky sa budú dať prenajať v ďalších 50 európskych mestách. Tým efektívne zdvojnásobí svoje európske pôsobenie. Kompletný zoznam síce ešte nepoznáme, no medzi prvými mestami sa nachádza Bergen, Tarragona či Palermo.

Jedná sa o ďalší z dôkazov toho, že Európania si vybudovali silný vzťah k elektromobilite.