Slovensko ponúka príspevok na elektrický bicykel vo výške až 1000€

Máte záujem o elektrický bicykel? Teraz môže byť tá najlepšia chvíľa na jeho kúpu, pretože štát Vám preplatí až 1000€ z jeho ceny.

Po príspevkoch na kúpu elektromobilu, ktoré boli prerozdelené už za 4 minúty, si Ministerstvo životného prostredia prichystalo zopár ďalších ciest ku karbónovej neutralite. Karbónová neutralita je súčasťou dohody European Green Deal, s ktorou prišla Európska komisia. Príspevok na kúpu elektrického alebo neelektrického bicykla je jednou z týchto ciest. Štát Vám preplatí príspevok na elektrický bicykel v maximálnej výške až 1000€.

Bosch predstavil unikátny elektrický bicykel s funkciou ABS | TECHBOX.sk
Zdroj: Bosch

Podľa všetkého sa príspevok vzťahuje iba na bicykle

Tento príspevok by mal predstavovať 50% z celkovej ceny bicykla, no nie viac než 1000€. Najlacnejšie elektrické bicykle začínajú s cenovkou okolo 700€ a viete túto sumu niekoľkokrát znásobiť, ak chcete lepšie spracovanie, kvalitnejšie materiály či väčšiu kapacitu batérie. Zatiaľ čo príspevok je dostupný na elektrické aj neelektrické bicykle a trojkolky, nie je dostupný na elektrické skútre ani motocykle.

Dôvodom je z väčšej časti to, že elektrický bicykel sa nepohybuje bez aktivity vodiča. Elektromotor v elektrickom bicykli (vo väčšine prípadov) iba dopomáha vodičovi a uľahčuje prípadné stúpanie do kopca. Na elektrický bicykel zároveň nepotrebujete vodičský preukaz.

Kde využijete nový elektrický bicykel?

Možno sa Vám táto ponuka zdá byť atraktívna, no neviete, kde by ste nový bicykel využili? Máme pre Vás dobré správy, pretože štát plánuje rozšíriť zanedbanú sieť cestičiek pre cyklistov. V súčasnosti sa pracuje s časovým oknom 5 rokov, počínajúc rokom 2020, v ktorom budú vybudované siete cestičiek pre cyklistov a rozširované „zelené“ zóny. V týchto zónach je zákaz vjazdu akémukoľvek dopravnému prostriedku, ktorý produkuje akékoľvek množstvo lokálnych emisií.

V súvislosti s cestičkami pre cyklistov sa v programe uvádza nasledovné:

„Tým sa uľahčí rozšírenie mäkkej dopravy a vytvoria sa podmienky na nahradenie osobnej automobilovej dopravy na každodenné dochádzanie.“

Reč je samozrejme o cestičkách pre cyklistov. Zdroj: Návrh národného programu

Nezabúdajte na predpisy, ktoré pre cyklistov na elektrickom bicykli platia. Ak ich budete dodržiavať, nemusíte sa vystaviť zbytočnému riziku.