Astronómia #11: O takýchto hviezdach ste ešte nepočuli

Počuli ste o bozónových hviezdach? A čo tak o hviezdach z tmavej hmoty? Aj tieto telesá budeme spomínať v tohtomesačnom vydaní seriálu Astronómia.

V jedenástej inštalácii nášho seriálu o novinkách zo sveta astronómie sa pozrieme na tri typy hviezd, ktoré momentálne poznáme len na papieri, a novú fotografiu čiernej diery. Pravdepodobne ste o týchto hviezdach ešte nepočuli. Tak poďme na to!

O týchto hviezdach ste ešte nepočuli

Vo svete astronómie existuje veľký počet známych objektov. Nejeden z týchto objektov však existuje len na papieri a ešte sme ho nepozorovali. To platí aj pre tieto tri typy hviezd.

Hviezda z tmavej hmoty

Tieto hviezdy majú mierne zavádzajúci názov. Ak existujú, tak by v skutočnosti neobsahovali len tmavú hmotu. Z veľkej časti by ich mali tvoriť bežné prvky, ako napríklad vodík či hélium, no okrem týchto prvkov by mali obsahovať tzv. neutralino tmavú hmotu. Neutralino je teoretická častica, ktorá by mala byť súčasťou tmavej hmoty. Ak sa nám raz podarí takúto hviezdu nájsť, bude sa jednať o jeden z dôkazov toho, že tmavá hmota skutočne existuje. V súčasnosti sa stále jedná o hypotetické teleso.

Bozónové hviezdy

Niektorí vedci predpokladajú existenciu bozónov tmavej hmoty. Bozóny sú skupina častíc, ktoré nesú energiu. Patria sem napríklad aj fotóny. Ak tmavá hmota existuje, je možné, že disponuje vlastnou sadou bozónov. Teoreticky by sa tieto bozóny mohli nachádzať v hviezdach alebo ich dokonca tvoriť. Tieto hviezdy by fungovali výrazne inak, než ako si predstavujeme. Jedná sa o zložitý koncept, pre ktorý nemáme v tomto článku priestor. V prípade, že Vás bozónové hviezdy zaujali, odporúčam začať touto publikáciou.

Thorne-Żytkow objekty

Tieto hviezdy sú veľmi zaujímavé. V podstate sa jedná o hviezdny sendvič. Tvoria ho v skutočnosti dve hviezdy: malá neutrónová hviezda a veľký červený obor. Neutrónová hviezda by sa mala nachádzať v jadre červeného obra. Potencionálne by mohli vzniknúť pri zrážke neutrónovej hviezdy a červeného obra. Zatiaľ sme ich nepozorovali, no ak chcete čítať viac, tento článok tieto objekty výborne popisuje.

Nová fotografia čiernej diery

Spomínate si na čiernu dieru M87? Ak nie, tak to nevadí. V roku 2019 sa preslávila titulom Prvá odfotografovaná čierna diera. Jej fotografie a analýzy robíme ešte dnes. Má približne 6.5 miliárd násobok hmotnosti nášho slnka, takže je čo skúmať. V novej fotografii je nádherne vidieť polarizácia svetla, ktoré vzniká trením hmoty v akrečnom disku (červenožltý disk okolo čiernej diery). K tejto polarizácii dochádza kvôli magnetickým vlastnostiam čiernej diery. Detaily si viete prečítať tu a samotnú fotografiu môžete vidieť pod týmto odstavcom.