Astronómia #7: Nobelova cena za fyziku 2020 a voda na Mesiaci

Tento mesiac sa odovzdávala Nobelova cena za fyziku, ktorú si ocenení vedci skutočne zaslúžia. NASA potvrdila nález vody na mesiaci.

Vitajte pri mesačnom súhrne najdôležitejších správ z ľudského skúmania vesmíru. Začiatkom októbra sa odovzdávala Nobelova cena za fyziku, ktorú si trojica astrofyzikov vyslúžila vďaka svojim objavom o čiernych dierach. Neskôr bol potvrdený nález vody na Mesiaci a do služby by malo nastúpiť niekoľko nových teleskopov. Poďme si o týchto témach povedať trochu viac.

800pxHorsehead_and_flame_Nebulea_384mm_scope_HaRGB
Zdroj: Wikimedia Commons

Nobelova cena za fyziku 2020

Získať Nobelovu cenu nie je jednoduché a jedná sa o životný úspech. Trojica vedcov z rôznych krajín (Spojené kráľovstvo, Amerika, Nemecko) si za svoje významné objavy o čiernych dierach túto cenu, ktorú dostali 6. októbra, určite zaslúžila.

Sir Roger Penrose je jedným z tejto trojice a jeho prínos do našej schopnosti rozumieť svetu okolo nás je nemožné poprieť. Polovicu Nobelovej ceny za fyziku v roku 2020 získal za aplikovanie Teórie relativity na proces vzniku čiernych dier. Možno to neznie ako moc, no je to ďalší krok k „Teórii všetkého“.

Reinhard GenzelAndrea Ghez (ktorá je len štvrtou ženou vôbec, ktorej sa podarilo získať Nobelovu cenu) nezávisle od seba pomocou najväčšieho teleskopu na svete pozorovali pohyby objektov blízko stredu našej galaxie. Obom sa podarilo dokázať, že v centre našej galaxie sa nachádza supermasívny objekt (4 000 000krát hmotnejší ako naše Slnko), ktorým pravdepodobne bude supermasívna čierna diera. Jej existencia bola predpokladaná, no až teraz sa ju podarilo dokázať. Obaja dostali jednu štvrtinu Nobelovej ceny za fyziku.

Voda na Mesiaci

NASA pomocou svojho lietajúceho observatória SOFIA potvrdila nález molekúl vody na Mesiaci. Tá by sa mala nachádzať v najväčšom krátery, ktorý zo Zeme dokážeme pozorovať. Dôležité je ale podotknúť, že Mesiac je stále 100krát suchší než Sahara, keďže nájdené množstvo vody je extrémne nízke. Viac sa dočítate tu.

Clavius Crater Moon water found
Zdroj: NASA

Nové teleskopy

Astronómom pribudnú do repertoáru nové teleskopy. Dokonca až štyri a každý by mal byť určený na niečo iné. Jeden z nich, s priemerom zrkadla 8 metrov, bude schopný urobiť sériu snímok, z ktorej vieme vyskladať jeden veľký obrázok, z celej nočnej oblohy už počas troch dní. Viac informácií o týchto teleskopoch nájdete tu.