Na Slovensku aj v Česku už zaplatíš smart hodinkami s Wear OS. Google Pay je konečne dostupný, no iba pre vybrané modely

Platenie hodinkami je veľmi diskutovanou témou. Pre používateľov Apple zariadení je to každodennou súčasťou života, no tí, ktorí vlastnia Android zariadenie to povedať nemohli. Nakoniec sme sa oficiálnej podpory dočkali aj u nás.

Spoločnosť Google prišla len nedávno s oficiálnym oznámením, že ich podpora platenia pomocou smart hodiniek sa rozšíri do ďalších 16 krajín. V zozname už konečne nechýbame ani my Slováci, a taktiež naši susedia Česi. Služba Google Pay prichádza spolu s novým Wear OS 3 od Googlu.

Kompletný zoznam krajín v ktorých je dostupná služba Google Pay je možné si pozrieť na TOMTO ODKAZE. Google v spolupráci so spoločnosťou Samsung oznámil aj nový upravený systém Wear OS 3. Ten kombinuje systém Samsungu – Tizen a novú verziu Wear OS pre smart hodinky od Googlu.

Nový Wear OS 3 priniesol do smart hodiniek svieži nádych

Nie všetky smart hodinky však podporujú bezkontaktné platby. Napriek tomu, že mnoho smart hodiniek na trhu disponuje práve Wear OS od Googlu, spoločnosť prezradila, že platenie pomocou Google Pay sa bude dať iba modelmi, ktoré dostanú aktualizáciu na najnovší Wear OS 3.

Google Pay / Wear OS 3
Wear OS 3, zdroj: Notebookcheck.com

Z aktuálnych modelov na trhu, ktoré novú aktualizáciu obdržia sú to Mobvoi TicWatch Pro 3 GPSTicWatch Pro 3 LTE a najnovšie TicWatch E3.

Google zároveň sľúbil, že Wear OS 3 zamieri aj na všetky nové modely s čipsetom Snapdragon Wear 4100 od spoločnosti Qualcomm. Žiadne ďalšie hodinky s operačným systémom Wear OS aktualizáciu nedostanú.

Google Pay / Wear OS 3
Google Pay na smart hodinkách, zdroj: Wearable.com

Čo je veľmi zvláštne je fakt, že Google z doteraz neznámeho dôvodu blokoval platenie pomocou smart hodiniek cez Google Pay. Napriek tomu, že používali ich vlastný systém Wear OS a disponovali NFC čipom pre bezkontaktné platby, bolo platenie prakticky nemožné.

Google Pay je oficiálne spustený, hodinkami zaplatíš kdekoľvek

Je síce pravdou, že sa toto obmedzenie dalo softwarovo obísť, no pre bežného užívateľa to bol komplikovaný a zdĺhavý proces. Po rokoch sme sa konečne dočkali oficiálnej podpory aj u nás.

Google Pay / Wear OS 3
Google Pay v smart hodinkách, zdroj: Google.com

Pôvodné plány Samsungu boli spustiť službu Samsung Pay aj v našej krajine, no nakoniec od toho ako sa zdá, upustili. Teraz už by to tak či tak nedávalo zmysel, keďže Samsung už spolupracuje so samotným Googlom.

Ich systém bezkontaktných platieb pomocou služby Google Pay je u Android používateľov tým najpopulárnejším a prakticky jediným. Teda aspoň minimálne v našich končinách.

Google Pay / Wear OS 3
Samsung Pay, zdroj: Wearable.com

Hodinky so starším Wear OS 2 dostanú zopár vynovených aplikácií, pribudnú aj úplne nové aplikácie a taktiež widgety. Všetko si budeš môcť stiahnuť z Google Play obchodu.