Grafické karty AMD sú po rokoch konkurencieschopné

Zvažujete kúpu novej grafickej karty od AMD? Počkajte pár dní, práve boli predstavené nové grafické karty a určite za to stoja.

Nie je žiadnym tajomstvom, že grafické karty Nvidia dlhé obdobie vládli trhu a v podstate boli prvou voľbou pre hráčov, profesionálov ale aj entuziastov. Po veľkých úspechoch v odvetví procesorov sa čínska spoločnosť AMD rozhodla rovnako tak presadiť aj ako výrobca grafických kariet. Vyzerá to tak, že, rovnako ako pri predstavení procesorov Ryzen, sa červený tím vrátil do hry vo veľkom štýle. Aké karty ponúkajú a ako konkurujú kartám od Nvidia?

Zdroj: AMD

AMD nie je žiaden zelenáč

AMD, alebo aj Red Team (červený tím), ako túto spoločnosť entuziasti prezývajú, ponúka svoje vlastné grafické karty už dlho. Tieto karty však nikdy nenaplnili očakávania zákazníkov a v posledných rokoch boli používané takmer výhradne na ťažbu kryptomien. AMD však v snahe zmeniť svoj imidž prichádzalo na trh s niekoľkými zmenami svojich kariet Radeon, tou najznámejšou bolo premenovanie kariet, čo však neprinieslo žiadaný efekt a spotrebiteľov to len zmiatlo.

Teraz to však vyzerá tak, že pri vývoji svojich nových grafických kariet aplikovali známy recept: čo najvyšší výkon za čo najmenej peňazí. Práve táto taktika im pomohla dobyť procesorový segment.

3 nové karty série Radeon RX 6000

V snahe konkurovať novým grafickým kartám série RTX 3000 od Nvidia prišlo AMD s tromi novými kartami. Prvou a najlacnejšou je Radeon RX 6800, ktorá je priamou konkurenciou pre Nvidia RTX 3070 a nesie cenovku necelých 500€. O niečo drahšia karta Radeon RX 6800XT je s cenou 550€ výkonnejšia a konkuruje jej RTX 3080. Poslednou kartou je Radeon RX 6900XT, ktorej cena je približne 850€ a konkuruje vlajkovej lodi Nvidia RTX 3090.

Cieľom bolo ponúknuť rovnaký alebo vyšší výkon ako ekvivalenty od Nvidia za približne 10% menej peňazí. Na zistenie toho, či sa im to podarilo si budeme musieť počkať. Každopádne podľa slov AMD sa jedná o veľký krok vpred a všetky tri karty vychádzajú z technológie RDNA 2, ktorou je vybavený aj Playstation 5 a nový Xbox Series X.

Konkurencieschopnosť AMD

Od AMD sa v posledných rokoch neočakával prevrat v segmente grafických kariet, no tieto nové karty budú zvládať 4K hranie rovnako dobre ako karty Nvidia za menej peňazí. Je ale dobrý nápad prejsť k červenému tímu?

Zdroj: AMD

V grafe vidíte, že Radeon RX 6800XT výkonom nezaostáva. Je však výkon jediné na čom záleží? Pre Vás možno áno, no Nvidia priniesla na trh mnohé vychytávky, ktoré ocenia predovšetkým tvorcovia obsahu. Funkcie ako Shadow Play, ktorý nahráva hru bez vplyvu na plynulosť, sú pre niektorých dôležitejšie ako zopár snímkov za sekundu navyše. Nvidia je zároveň spoločnosť, na ktorej konzistentnosť sa viete spoľahnúť, zatiaľ čo u AMD je tento aspekt otázny.

Dalo by sa to prirovnať k otázke, či je lepší iOS alebo Android, kde iOS reprezentuje Nvidia a Android predstavuje AMD. AMD produkty sú možno lacnejšie a sľubujú veľa, no vždy je otázne, či sa im podarí sľuby dodržať. Predaj sa spustí osemnásteho novembra, takže sa to už čoskoro dozvieme.