Audi, Porsche a Bentley pracujú na novom luxusnom elektromobile

Volkswagen Group chystá 3 nové elektromobily, ktoré sa budú predávať pod značkami Audi, Porsche a Bentley. Čo zatiaľ vieme?

V posledných mesiacoch vidíme veľký nárast nemeckých elektromobilov. Predovšetkým sa tejto iniciatívy aktívne podujala Volkswagen Group. Po športovom Porsche Taycan alebo ľudovom VW ID.3, ktoré sa vydarili, sa tento nadnárodný koncern rozhodol rozšíriť svoju ponuku o luxusný elektromobil, ktorého krycí názov je Landjet. Ten by sa mal objaviť v troch kabátoch – pod emblémom Audi, Porsche aj Bentley.

Zdroj: Audi

Luxusný elektromobil plný prekvapení

Projekt pod krycím názvom Landjet by sa mal predávať pod tromi značkami naraz. Zatiaľ čo toto môže pôsobiť šokujúco, nejedná sa o nič nezvyčajné. Koncern Volkswagen Group medzi jednotlivými značkami zdieľa platformy aj motorizácie. Napríklad Audi E-Tron GT je postavený na základoch Porsche Taycan. Toto je možné vďaka tomu, že Volkswagen Group vlastní Audi aj Porsche.

O projekte Landjet informoval nemecký Handelsblatt. Podľa informácií, ktoré poskytli, by mal výsledný produkt ponúkať až sedem miest na sedenie. To mierne naznačuje, že by sa mohlo jednať o SUV, no tento nový elektromobil by mal byť konkurenciou pre Tesla Model S, čo túto možnosť vylučuje. Je možné, že dizajnéri sa chopili možností, ktoré elektricky poháňané vozidlo ponúka a vyťažili z nich maximum. Elektromotor je totižto omnoho menší, než spaľovací motor a je reálne, že sa do veľkého sedanu podarilo zmestiť tretí rad sedadiel.

Možno Vám napadlo, že Porsche Taycan predsa už teraz konkuruje Modelu S. To je síce pravda, čo sa týka výbavy, no Porsche Taycan je predovšetkým športový elektromobil, pri ktorom dojazd nie je prioritou. Projekt Landjet by mal dosiahnuť až 650 kilometrov dojazdu, čo je dosť na to, aby bol konkurencieschopný v každom ohľade.

Bentley bude od roku 2030 ponúkať len elektromobily

Vývoj tejto novej platformy si pod svoje krídla zobralo Audi, informuje Automotive News Europe, a najskôr sa teda objaví so štyrmi kruhmi na kapote. Očakáva sa, že to nebude skôr ako v roku 2024. Prevedenia od Porsche a Bentley prídu neskôr. Pre Bentley je to však veľký krok vpred. Táto britská automobilka je známa svojimi 6.75-litrovými V12 agregátmi, ktoré používa napríklad aj Rolls-Royce. Podľa všetkého však táto značka prechádza pod správu Audi a do roku 2030 by mala ponúkať len elektromobily. Landjet je dôležitou súčasťou tohto plánu, keďže Bentley v súčasnosti žiaden elektromobil nemá v ponuke.