Aké novinky prinesie GPT-5 a kedy bude nová verzia dostupná?

Nová verzia GPT-5 môže prísť až o 2 roky, no možno sa jej dočkáme skôr.

Nová verzia GPT-5 prinesie opäť mnoho vylepšení, avšak jej vydanie nemusí byť tak blízko ako sa sprvu môže zdať. Verzia GPT-4 bola vydaná v marci tohto roka, pričom jej vývoj trval 2 roky. Aktuálne je v najpopulárnejšom chatbote ChatGPT dostupná najnovšia verzia GPT-4 len za mesačný poplatok 20 dolárov. V prípade free verzie je používateľom dostupná verzia GPT-3.5.

GPT-5

Je však možné, že akonáhle bude dostupná verzia GPT-4.5 alebo GPT-5, predošlá, teda staršia bude opäť zadarmo, poprípade za nižší mesačný poplatok. Nič však zatiaľ nie je oficiálne potvrdené.

V čom bude GPT-5 oproti predošlej verzii lepšia?

Hlavnými rysmi, na ktoré sa pozrieme sú: architektúra, technika tréningu, resp. učenia, modelovanie a schopnosti jazyka a jeho správania a nakoniec multijazyčná podpora. Nová verzia môže GPT-5 byť drahšia ako aktuálna GPT-4, keďže náklady na prevádzku a trénovanie jazykových modelov stále stúpajú.

FUNKCIAGPT-5GPT-4
Architektúraneurónová sieť a architektúra „pozornosti“architektúra „transformer“ (strojové učenie)
Techniky učeniarozsiahle a rôznorodé učenie bez dozoru učenie pod dohľadom (supervízia)
Modelovania jazyka AI lepšie porozumenie a generovanie komplexnejších odpovedí vrátane sarkazmu schopnosť generovania súvislého textu
Multijazyčná podporalepšia podpora viacerých jazykovprimárne určená pre anglický jazyk

Verzii GPT-4 stále chýba podpora generovania zvukových a video záznamov. Napriek tomu, že AI zvláda naozaj rozsiahle a komplexné texty, vygenerovať akýkoľvek zvuk či video pomocou inštrukcií zatiaľ nevie, alebo to minimálne nie je dostupné pre nás spotrebiteľov. Konkurencia v podobe Googlu pracuje na svojej AI, ktorá by mala ponúknuť aj práve vyššie spomínané funkcie.

GPT-5

Skvelou novinkou bude aj menej dezinformácií a výmyslov. GPT-4 je samozrejme lepšia AI ako jej predchodcovia, avšak stále má ďaleko od dokonalosti. Stále sa dá veľmi ľahko oklamať a taktiež nevie žiadne alebo len minimálne informácie o určitých veciach.

Ak má jazykový model nedostatok informácii, má tendenciu si vymýšľať a písať nezmysly. Takisto, ak jej presne nešpecifikujete nejaké mená, nájde vám iného človeka s rovnakým menom v inom odvetví. Je preto stále nutné si informácie manuálne overovať a pomocou ChatGPT sa len skôr inšpirovať.