Na Zem prichádza každých pár minút záhadný signál z vesmíru. O čo sa jedná?

Zvláštny signál, ktorý prichádza priamo k nám. Ide o mimozemskú civilizáciu alebo niečo iné?

Astronómovia zaznamenali pomerne blízko Zeme záhadný rádiový signál z vesmíru, ktorý sa správa inak, ako čokoľvek, čo bolo predtým pozorované.

Nízkofrekvenčný rádiový signál, ktorý sa nachádza vo vzdialenosti približne 4 000 svetelných rokov vo vnútri galaxie Mliečna dráha, sa objavuje približne každých 18 minút a zakaždým trvá 30 až 60 sekúnd.

Niekedy sú impulzy tvorené krátkotrvajúcimi impulzmi s dĺžkou menšou ako sekunda, zatiaľ čo inokedy sú plynulejšie. V každom prípade vzor rádiového zdroja nebol nikdy predtým pozorovaný, uvádzajú jeho objavitelia.

Pre astronóma to bolo trochu strašidelné, pretože na oblohe nie je nič doteraz známe, čo by tento signál dokázalo prenášať.

Natasha Hurley-Walker, astrofyzička z austrálskeho uzla Curtin University z Medzinárodného centra pre výskum rádiovej astronómie

Rádiové signály z vesmíru sú bežným javom najmä vo vysokofrekvenčnom spektre v dôsledku energetických udalostí, ako sú explodujúce hviezdy. Nízkofrekvenčná obloha je však tichšia.

Záhadný signál z vesmíru – ide o bežný signál alebo niečo viac?

Vedúcou teóriou tímu je, že zdrojom podivného signálu je magnetar – typ neutrónovej hviezdy s mimoriadne intenzívnym magnetickým poľom. Konkrétne taký, ktorý sa točí pomerne pomaly.

Nevysvetliteľné alebo nezvyčajné signály z vesmíru môžu prirodzene viesť k teóriám o mimozemšťanoch alebo iných exotických javoch. V posledných rokoch bolo takýchto príkladov veľa.

Záhadný signál z vesmíru
Záhadný signál z vesmíru, zdroj: bbc.com

Rýchle rádiové impulzy alebo FRB často upútajú pozornosť vedcov. Ide o jasné rádiové záblesky, ktoré trvajú milisekundy. Predpokladá sa, že pochádzajú z vysokoenergetických astrofyzikálnych procesov, ktoré nie sú úplne pochopené. Niektoré z nich sú jednorazové, zatiaľ čo iné sa opakujú.

FRB s názvom FRB 180916.J0158+65 bol objavený vo februári 2020 a objavoval sa niekoľkokrát denne počas štyroch dní, kým sa na viac ako 12 dní odmlčal. Celkový 16-dňový cyklus by mohol poskytnúť dôležité informácie k povahe jeho zdroja, uviedli vtedy vedci.

Záhadný signál z vesmíru
Záhadný signál z vesmíru, zdroj: nationalgeographic.com

V septembri 2021 vedci uviedli, že zachytili záhadný rádiový signál, ktorý zrejme prichádzal zo stredu Mliečnej dráhy. Signál s názvom ASKAP J173608.2-321635 bol detegovaný šesťkrát medzi januárom a septembrom 2020, pričom bol označený za veľmi zvláštny.

Nevyžaroval totiž žiadne iné typy žiarenia okrem rádiových vĺn. Známe astronomické objekty by v rovnakom čase emitovali iné žiarenie, ako napríklad vysokoenergetické röntgenové lúče.

Najznámejší signál z vesmíru je starý už 45 rokov

Potom je tu signál s názvom Wow. Signál, ktorý je jeden z najznámejších vesmírnych signálov, aké boli kedy zaznamenané. Zaznamenal ho v roku 1977 Big Ear Radio Telescope v Delaware v štáte Ohio. Jedného z astronómov, ktorý tam pracoval, to prekvapilo natoľko, že zakrúžkoval signál vo výtlačku údajov a napísal k nemu „Wow!„. Odtiaľ pochádza aj jeho názov.

Signál trval približne 72 sekúnd a v tom čase spôsobil rozruch, pretože išlo o silný úzkopásmový signál – typ, od ktorého astronómovia v organizácii Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) očakávali, že bude vyzerať ako mimozemský signál.

Záhadný signál z vesmíru
Záhadný signál z vesmíru, zdroj: myspaceastronomy.com

Signál sa už nikdy nezopakoval napriek pokusom astronómov ho znova nájsť. O jeho zdroji sa stále vedú spory. Existujú náznaky, že magnetary sú aspoň za niektorými FRB.

V roku 2020 sa zistilo, že magnetar SGR 1935+2154 okrem röntgenového žiarenia vysiela aj rádiové vlny v súlade s FRB. V tom čase to bol prvý FRB videný zvnútra galaxie a ukázal, že magnetary môžu produkovať tieto rádiové výbuchy. Sami sme zvedaví, ako sa tento nález astronómov bude vyvíjať.