Xiaomi plánuje predávať elektromobily!

Xiaomi chystá vlastný elektromobil? Nejakú dobu sa o tom šuškalo, no v priebehu nasledujúcich dní by malo prísť oficiálne prehlásenie, ktoré to potvrdzuje.

Xiaomi je obrovská spoločnosť, ktorá vyrába obrovskú škálu produktov. Ich súčasná ponuka začína smartfónmi, ktoré im vybudovali meno, a končí elektrickými kolobežkami. Jedná sa o jednu z najväčších čínskych spoločností v odvetví spotrebiteľskej elektroniky. To sa im však stále zdá byť málo, pretože podľa najnovších informácií by mali v blízkej dobe predstaviť vlastné elektromobily. Ako to spravia a čo to znamená pre elektromobilitu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Xiaomi má skúsenosti s elektromobilitou

Určite ste už počuli o ich elektrických kolobežkách. Patria medzi jedny z najlepších. Dizajnovanie elektromobilu je síce výrazne zložitejší proces, no práve preto spoločnosti, ako je Xiaomi, pomôžu akékoľvek relevantné skúsenosti.

Ich kolobežky vždy splnili to, čo sľúbili. Tento prístup k  produktom môžeme nájsť aj pri ich telefónoch alebo pri rôznych ďalších druhoch elektroniky. Nikdy sa síce nejedná o to najlepšie, čo sa dá na trhu zohnať, no produkty od Xiaomi majú vždy rozumne nastavenú cenu a spĺňajú západné štandardy kvality.

Ako sa im to podarí?

Celý plán je pomerne rozumný. Xiaomi, ako jeden zo svetových technologických gigantov, navrhne spomínaný elektromobil. O výrobu sa potom postará čínsky výrobca automobilov Great Wall Motors, ktorého autá sa dajú v malom množstve stretnúť aj na našich cestách. Na kapote by tieto elektromobily mali viezť logo Xiaomi. Očakáva sa, že pôjde o typický čínsky elektromobil, ktorého najsilnejšou stránkou bude predovšetkým nízka cena. Nič však ešte nie je oficiálne a teda by mali byť tieto špekulácie brané s rezervou.

Predaj ďalšieho lacného čínskeho elektromobilu sa môže zdať ako drobnosť, no Xiaomi je značka globálnych rozmerov. Vôbec by nebolo prekvapivé, keby sa tento elektromobil dostane aj do Európy, Ameriky či Austrálie. To sa drvivej väčšine čínskych výrobcov nepodarí. Ako sme písali v článku o lacných elektromobiloch, práve takéto modely najviac pomôžu rozšíriť elektromobilitu medzi ľudí, ktorí si Teslu za 140 tisíc eur jednoducho nemôžu dovoliť.

Samotné tlačové vyhlásenie, ktoré tieto informácie má potvrdiť, by sa malo dostať na verejnosť behom najbližších dní, tvrdí Reuters.