Ako sa Xiaomi popasovalo s kamerou pod displejom pri Xiaomi Mix 4?

S čím všetkým sa výrobca musel popasovať pri výrobe smartfónu Xiaomi Mix 4? Ľahké to určite nebolo.

Spoločnosť Xiaomi uviedla za posledný rok na trh niekoľko zaujímavých zariadení a konceptov zo série Mi Mix. Konkrétne išlo o zariadenia FoldAlpha. Po takmer 3 dlhých rokoch čakania nám Xiaomi konečne predstavilo nástupcu Mixu 3 z roku 2018 – Xiaomi Mix 4.

Xiaomi Mix 4

Xiaomi Mix 4 prináša významnú zmenu, ktorou je dlho očakávaný notchless dizajn. V skratke – smartfón neobsahuje žiaden výrez, priestrel, ani iný dizajnový prvok.

Prednú selfie kameru má totiž schovanú priamo pod displejom. V praxi je neviditeľná. Vidieť ju možno iba pod určitým uhlom na svetle. Keďže je technológia kamery pod displejom stále pomerne v plienkach, určite sa asi pýtaš, ako to celé vlastne funguje?

Dlhé roky vývoja, kopec patentov a peňazí

Implementácia kamery Xiaomi pod displejom sa oficiálne nazýva ako CUP technológia (Camera Under Panel). Čínsky gigant hovorí, že vývoj tejto technológie im trval 5 rokov sprevádzaných 60 patentmi a investíciou vo výške viac ako 77 miliónov dolárov. Jedná sa už o tretiu generáciu tohto konceptu, ktorý bol nakoniec pretavený do reality a komerčne uvedený na trh.

Xiaomi Mix 4
Kamera pod displejom, zdroj: MSPoweruser.com

Aby kamera umiestnená pod displejom nasnímala fotografiu, musí byť panel pokrývajúci oblasť fotoaparátu počas procesu priehľadný. Nemôže byť vždy priehľadný, inak bude pri použití zariadenia viditeľný a nebude o nič lepší ako fotoaparát s výrezom alebo priestrelom. Spoločnosť Xiaomi teda pomocou Mix 4 implementovala tri inovatívne technológie, vďaka ktorým sa kamery pod displejom stali realitou.

Zložité procesy sprevádzané miliónom testovaní

Ako prvé máme usporiadanie mikro-diamantových pixelov. Tie zmenšujú veľkosť pixelov a zvyšujú jas pixelov zobrazovacej časti pokrývajúcej snímač fotoaparátu. Pomáha to dosiahnuť jednotnú kvalitu zobrazenia a hustotu pixelov na úrovni 400 ppi, ktoré následne ponúkajú plynulý zážitok zo sledovania. Pri používaní zariadenia je snímač fotoaparátu prakticky neviditeľný.

Ďalej tu máme prepracované pole obvodov, ktoré hrá najdôležitejšiu úlohu pri fungovaní kamery pod displejom. Zlepšuje priehľadnosť displeja pokrývajúceho zónu kamery a umožňuje, aby cez panel prešlo viac svetla.

Xiaomi Mix 4
Princíp fungovania kamery pod displejom, zdroj: TheWiseBulb.com

Funguje to v tandeme s priehľadnými subpixelovými obvodmi s jedinečnými vlnovými vzormi, ktoré pomáhajú minimalizovať difrakciu svetla. Spoločnosť Xiaomi použila materiál indium-cín-oxid (ITO) na subpixelové zapojenie kamery pod displejom.

To všetko je potom skombinované so zobrazovacími algoritmami na výstup použiteľnej fotografie. Samozrejme, kvalitou stále nedosahuje na klasické kamery zapustené vo výreze či priestrele.

Aká je budúcnosť fotoaparátov pod displejom?

Technológia kamier pod displejom je stále len na začiatku svojho vývoja. Výrobcovia smartfónov naďalej pracujú na svojom poslaní ponúknuť používateľom ten najlepší zážitok. Z veľkých výrezov sa stali menšie, z nich následne len malé priestrely a nakoniec sme sa dopracovali aj k ich úplnému zmiznutiu.

ZTE Axon 30
ZTE Axon 30, zdroj: GSMarena.com

Okrem Xiaomi sme mali možnosť vidieť aj spoločnosť ZTE, ktorá na trhu ešte dávnejšie uviedla ZTE Axon 20 5G a Axon 30 – taktiež s kamerou pod displejom. Spoločnosť Oppo má momentálne už svoju druhú generáciu tejto technológie za sebou. Konkurencia teda rozhodne nespí na vavrínoch.

Vzhľadom na to, že technológia fotoaparátu pod displejom je nová, kvalita obrazu nespĺňa štandardy selfie kamier nachádzajúcich sa v moderných smartfónoch. Spoločnosti používajú algoritmy AI (umelej inteligencie) a strojového učenia na zaostrovanie a zosvetľovanie fotografií z kamier pod displejom.

Porovnanie selfie kamier, zdroj: SCMP.com

Treba však pochváliť výrobcov, že ak porovnáme dnešné ukážky fotoaparátov spolu s výslednými fotografiami s ich prvou generáciou, pokrok nemožno poprieť. Stále je však veľa priestoru na zlepšenie.