Evolúcia v podobe Xiaomi Mi Band X: Vlajková loď smart náramkov

Ak si fanúšikom značky Xiaomi, určite by si si nemal nechať ujsť to, čo spoločnosť práve pripravuje. Malo by ísť o zatiaľ najpokročilejší smart náramok, ktorý nesie názov Mi Band X.

Nadchádzajúcou novinkou v portfóliu spoločnosti Xiaomi by mal byť nový inteligentný náramok, ktorý ponesie názov Xiaomi Mi Band X. Zatiaľ však nie je isté, či bude tento názov aj finálny.

Podľa únikov to však vyzerá veľmi nádejne. Nový Mi Band X by mal byť vlajkovou loďou spomedzi smart náramkov nie len spoločnosti Xiaomi, ale aj celkovo na poli inteligentných náramkov.

Nubia Alpha a Nubia Watch priniesli nový trend

V minulosti sme už mohli vidieť niečo podobné od čínskej firmy Nubia. Ich pokus o náramok Alpha so zaobleným displejom a kamerovým modulom bol zaujímavý, no podľa mnohých taktiež v istých smeroch nedomyslený. Išlo však o prvú generáciu náramku, kde spoločnosť Nubia pri najmenšom ukázala, ako by mohli inteligentné náramky v nasledujúcich rokoch vyzerať.

Neskôr prišiel náramok, resp. hodinky Nubia Watch, ktoré sa snažili poučiť zo svojho predchodcu. Viedli si lepšie, no stále to nebolo ono. Ich cena bola navyše 220 eur, pričom sa jednalo o čínsky trh, kde je vzhľadom na domáci trh zariadenie najlacnejšie.

Asi najväčším sklamaním bol starý čipset, ktorý výrobca v hodinkách použil. To následne viedlo k problémom v samotnom operačnom systéme a teda aj užívateľskom prostredí.

Nubia Alpha VS. Nubia Watch
Nubia Alpha VS. Nubia Watch, zdroj: Techmaniak.com

V apríli tohto roka predstavila sesterská firma Xiaomi – Huami, zaujímavý smart náramok s názvom Huami Amazfit X. Už z názvu je jasné, že jablko nepadlo ďaleko od stromu.

Celý projekt bol však opäť ako v prípade mnohých iných konceptov zverejnený na crowdfundingovej platforme Indiegogo. Tam sa spoločnosti podarilo vyzbierať takmer vyše 1.5 milióna eur. Zároveň mali fanúšikovia, resp. podporovatelia opäť lepšiu cenu v prípade prispetia čiastky rovnajúcej sa cene náramku.

Neúspech kvôli vysokej cene a uzavretému OS

Tá činila v rannej fáze spustenia kampane niečo okolo 130 eur, pričom aktuálna cena náramku je niečo cez 300 eur. To je už naozaj vysoká cena za fitness náramok.

Okrem iného má zariadenie pomerne uzavretý operačný systém, čo mnoho recenzentov kritizovalo. Za vyššie spomínanú cenu je možné kúpiť 5 kusov náramkov konkurenčnej značky, pričom zvládnu to isté, ba ešte viac.

Huami Amazfit X
Dizajn smart náramku Huami Amazfit X, zdroj: Indiegogo.com

Amazfit X so sebou prináša 2″ OLED dotykový displej s jemnosťou 326 PPI a maximálnym jasom 400 nitov, čo je veľmi podobné aktuálnemu Mi Band 6, ktorý disponuje hodnotou 450 nitov.

Výrobca uvádza výdrž až 7 dní na jedno nabitie, pričom batéria je o veľkosti 200 Ah. Zaujímavosťou je, že vzhľadom na dizajn sa výrobca musel popasovať aj so zakrivením samotnej batérie.

Náramku nechýbajú rôzne fitness funkcie či športové režimy, senzor merania tepu a okysličenia krvi, monitorovanie stresu či spánku alebo napríklad samostatný GPS modul, ktorý zatiaľ nemá ani 6. generácia populárnych Mi Band náramkov.

Huami Amazfit X / Xiaomi Mi Band X
Huami Amazfit X, zdroj: Indiegogo.com

Na spárovanie slúži Bluetooth 5.0 v kombinácii s aplikáciou Zepp a samozrejme nesmie chýbať ani odolnosť voči vode.

Čo prinesie nový Xiaomi Mi Band X?

Poďme však k únikom priamo od giganta Xiaomi. Ten sľubuje podľa vyššie spomínaného leakera Equal Leaks veľmi tenkú a ľahkú konštrukciu.

Únik informácii pripravovaného Xiaomi Mi Band X, zdroj: Twitter.com

Z ďalších parametrov by to mal byť flexibilný, teda ohybný 360-stupňový displej bez potreby remienka, magnetický all in one zapínací dizajn či zaujímavé farebné spracovanie s názvom obsidian. Chýbať by nemalo mnoho funkcií, odolnosť voči vode, slušná výdrž batérie alebo kvalitné senzory.

Aktuálne Xiaomi o novom Mi Band X mlčí. No je viac než zrejme, že je to len akési ticho pred búrkou a spoločnosť na novom náramku usilovne pracuje. Dátum predstavenia či predajnú cenu zatiaľ nevieme. Rovnako ani viac špecifikácií, ktoré budú s najvyššou pravdepodobnosťou postupne odhaľované leakermi na Twitteri.

Xiaomi Mi Band X koncept
Koncept Xiaomi Mi Band X, zdroj: ProAndroid.com

Vzhľadom na neúspech ich náramku Huami Amazfit X je Xiaomi určite obozretnejšie. Či už čo sa týka samotnej ceny, ktorú v danom prípade enormne prestrelili, funkcií, systému alebo dizajnu, ktorý je taktiež veľmi dôležitý, ak sa jedná o dennodenné zariadenie.

Xiaomi je známe svojimi nízkymi cenami a skvelým pomerom ceny a výkonu. Veríme, že nám už čoskoro spoločnosť prinesie za čo najnižšiu možnú cenu ich nový technologický skvost.