RECENZIA | Xiaomi Mi Band 6 po 3 mesiacoch používania. Oplatí sa?

Xiaomi Mi Band 6 je skvelý náramok nabitý množstvom funkcií. Za cenu okolo 30 eur sa jedná o skvelého spoločníka k akémukoľvek športu či bežnému každodennému používaniu.

Xiaomi Mi Band 6 používam už cca 3 mesiace a v porovnaní s jeho predchodcami či konkurenciou, akou je napríklad Samsung alebo Huawei, sa jedná o najlepší smart náramok, aký momentálne na trhu zoženieš, čo sa týka pomeru ceny a výkonu.

Známy dizajn a väčší displej

Najnovší Xiaomi Mi Band 6 určite nie je ničím revolučným, čo sa dizajnu týka. Ak sa pozrieme na predošlé 2 modely a teda Mi Band 4 a Mi Band 5, všetky sú si veľmi podobné. Remienky sú dokonca opäť kompatibilné z predošlej 5. generácie smart náramku od Xiaomi.

Displej prekvapil určite najviac. Oproti minulému roku sa tentokrát zväčšil až dvojnásobne, a to konkrétne na 1.56“, čo je už naozaj parádna hodnota. Minimálne rámčeky, rozlíšenie 152 x 486 pixelov a jemnosť až 326 ppi robia z tohtoročného modelu skvelého kandidáta na kúpu. Výrobca použil rovnako ako aj pominulé roky AMOLED panel. Maximálny jas samotného displeja činí hodnotu 450 nitov, pričom na priamom slnku je veľmi dobre čitateľný.

Príjemnou novinkou je aj odstránenie kapacitného tlačidla, pričom ovládanie teraz prebieha pomocou gest, aké môžeš poznať aj zo smartfónov. Vďaka väčšiemu displeju uvidíš pri notifikáciách viac textu, čo je určite pozitívum. Zmenilo sa aj zobrazenie ikon, ktoré teraz zobrazuje 2 ikony namiesto jednej.

Porovnanie veľkosti displeja, zdroj: Techmaniak.sk

Náramok je opäť veľmi ľahký a pohodlný na nosenie – váži len necelých 13 gramov, čo z neho robí jeden z najľahších náramkov. Nízku hmotnosť určite oceníš najmä pri používaní cez noc. Samotný remienok disponuje mnohými dierkami na zapnutie, čiže je vhodný ako pre malé dieťa, tak aj pre kulturistu s veľkým obvodom zápästia. Smart náramok sa dodáva len v čiernej farbe, no remienky je možné dokúpiť v prakticky akejkoľvek farbe.

Slušná výdrž a magnetické nabíjanie

Najnovší Xiaomi Mi Band 6 je na tom s výdržou horšie ako jeho predchodcovia. Musíme však brať do úvahy, že batéria je totožná – 125 mAh a veľkosť displeja navyše stúpla dvojnásobne. Tým pádom sa z 3 týždňov stávajú 2, ak sú samozrejme všetky monitorovacie funkcie vypnuté.

S neustálym monitorovaním srdca a s občasným pripojením cez Bluetooth som sa dostal na hodnotu jedného týždňa. Výdrž je teda veľmi variabilná, rovnako ako aj pri smartfóne, notebooku či inej spotrebnej elektronike.

Xiaomi Mi Band 6
Magnetické nabíjanie, zdroj: Xiaomi.com

Dobíjanie náramku prebieha pomocou praktického magnetického konektora známeho už z Mi Band 5, ktorý sa nachádza priamo v základom balení. Vďaka jeho univerzálnosti je možné ho pomocou USB zapojiť do akéhokoľvek adaptéra. Nabíjanie je teda veľmi jednoduché a elegantné. Batéria sa z nuly na 100% nabije približne za hodinu a pol.

Nové funkcie a chýbajúce GPS

Náramku nechýba odolnosť voči vode do 5 ATM (50 metrov), čo znamená, že sa s ním môžeš pokojne osprchovať alebo si ísť zaplávať. Spolu s 30 rôznymi rôznymi športovými režimami, ktoré sa oproti predošlej generácii taktiež slušne rozrástli, tu nájdeš aj vyššie spomínané plávanie.

Okrem plávania nechýba ani basketbal, bedminton, joga, zumba, bicyklovanie, beh, box, pilates či korčuľovanie. Prítomné je aj automatické rozpoznávanie aktivít, kde je zatiaľ podporovaných len 5 športových aktivít.

Novinky, ktoré pribudli sú napríklad meranie hladiny kyslíku v krvi (SpO2), meranie hladiny stresu, menštruačné cykly, funkcia dýchania alebo PAI, resp. výkonu aktivity. Z tých starších funkcií tu nájdeš monitorovanie spánku a srdcového tepu. Stále však chýba funkcia ALWAYS ON, aj napriek tomu, že sa jedná o AMOLED.

Oxymeter, aneb meranie hladiny kyslíka v krvi: Kedy sa vám môže hodiť? │  Mibandshop.sk
Funkcia merania hladiny kyslíka

Mi Band 6 si vieš jednoducho prepojiť pomocou známej aplikácie, ktorú môžeš poznať aj z predošlých generácií – Mi Fit. Výhodou je určite mnoho funkcií, ciferníkov, nastavení či jednoduchý prehľad aktivít. Pribudla aj lepšia podpora emotikonov, pričom aktuálne je dostupná priamo v oficiálnej aplikácii už aj podpora českého jazyka.

Slovenský jazyk zatiaľ žiaľ nie je dostupný. Čo taktiež zamrzí, je absencia samostatného GPS modulu alebo bezkontaktných NFC platieb. Na tieto dlho očakávané funkcie si skrátka budeme musieť zrejme ešte nejakú tu generáciu až dve počkať.

Priaznivá cena už aj na Slovensku

Náramok nedisponuje mikrofónom ani reproduktorom, čiže volanie či hlasový asistent je opäť hudbou budúcnosti. V prípade hovoru vieš jednoducho hovor zrušiť tlačidlom na obrazovke. Na notifikácie zatiaľ nie je možné odpovedať, no v budúcnosti by to mala pre určite aplikácie vyriešiť aktualizácia.

Ak si chceš funkcionalitu svojho náramku rozšíriť, určite si pozri aj aplikáciu Notify & Fitness. Oproti Mi Fit toho ponúka mnoho navyše, najmä v platenej premium verzii.

Xiaomi Mi Band 6
Aplikácia Mi Fit, zdroj: PlayGoogle.com

Poteší však intuitívne ovládanie hudby a to či už zo vstaveného hudobného prehrávača v tvojom smartfóne, tak aj zo známych aplikácii typu YouTube či Spotify. Pochváliť treba určite aj stabilné pripojenie a pomerne presné senzory, ak vezmeme do úvahy celkový pomer ceny a výkonu náramku.

Kúpiť či nekúpiť?

Aktuálne sa jedná o naozajstný bestseller, čo sa týka športových/smart náramkov. Za danú cenu sa už neoplatí kupovať ani 5. generáciu, keďže Mi Band 6 je aktuálne za cenu okolo 33 € vynikajúcou kúpou. Zakúpiť si ho môžeš kliknutím na TENTO ODKAZ. Ak vlastníš predošlú generáciu, upgrade nie je úplne potrebný. Ak však vlastníš alebo si vlastnil Mi Band 4, ako napríklad aj ja, prechod sa ti určite oplatí.