Elektromobil od Xiaomi je za dverami. Čínska vláda má jednu podmienku

Xiaomi musí opäť riešiť nepríjemné problémy, tentokrát spojené s výrobou ich elektromobilu.

elektromobile od Xiaomi sme informovali ešte v minulosti, no aktuálne má výrobca problém, ktorý môže výrobu elektromobilu značne odložiť. Je totiž možné, že Xiaomi nezíska potrebnú licenciu na spustenie výroby elektrických vozidiel v Číne.

Vstup na trh elektrických vozidiel určite nie je jednoduchý. Aj keď sa zdalo, že Xiaomi chce svoje elektromobily vyrábať samo, dnes by bolo nútené nájsť si partnera. Nedávne informácie tvrdia, že Xiaomi malo problém získať licenciu, ktorá by mu umožnila vyrábať elektrické autá v Číne. Prečo sa tak stalo?

Po tom, čo sa na trh s elektromobilmi vrhlo množstvo čínskych spoločností, krajina sa rozhodla zintenzívniť dohľad nad týmto sektorom, čo sťažuje získanie licencie. Okrem toho je cieľom vládnej politiky práve podporovať fúzie a akvizície.

Xiaomi má záujem o spoluprácu s automobilkou BAIC

Najnovšie informácie hovoria o tom, že v súčasnosti Xiaomi rokuje s čínskym výrobcom automobilov nazývaným BAIC (Beijing Automotive Group). Jedná sa teda taktiež o lokálneho výrobcu.

Na rozdiel od Xiaomi, BAIC už licenciu má a partnerstvo medzi oboma stranami by Xiaomi umožnilo zabezpečiť, že jej prvé elektrické vozidlá budú na cestách od roku 2024, ako sľúbil generálny riaditeľ Lei Jun. Ak však Xiaomi nezíska licenciu pre svoje elektromobily, jednalo by sa následne o fúziu značiek BAIC a Xiaomi.

BAIC / Xiaomi
BAIC, zdroj: caixinglobal.com

Informácie naznačujú, že Xiaomi zvažuje vstup do závodu Hyundai v Pekingu. Ide o spoločný podnik medzi BAIC a Hyundai, ktorý bol spustený v roku 2008. Ten by mal všetky potrebné povolenia na výrobu vozidiel.

Treba poznamenať, že Xiaomi nie je jediným technologickým gigantom, ktorý sa zaujíma o elektrické vozidlá. Rovnako ako Xiaomi, aj Apple sa pripravuje vstúpiť na trh elektromobilov.

Pridá sa k elektromobilite aj Google?

Nejaký ten čas už vieme, že spoločnosť Apple má tím špecializovaný na automobily. Apple zatiaľ mlčí a preto je otázne, kedy príde na trh ich prvý elektromobil. Podľa neoficiálnych zdrojov by sa malo jednať až o rok 2025.

Auto Apple by navyše nebolo len elektrické. Bolo by tiež autonómne, pretože firma by vyvinula potrebné technológie, aby mohla ponúkať tento typ vozidla.

Xiaomi / Google
Koncept Google auta, zdroj: automotiveworld.com

Medzi najvyspelejšie spoločnosti z hľadiska autonómnych vozidiel patrí Waymo, dcérska spoločnosť Alphabet, ktorá je zároveň materskou spoločnosťou Google.

Či a kedy sa Google rozhodne pridať k ostatným hráčom na poli elektromobilov je otázne.