Technologickým lídrom na poli smartfónov sa stalo Xiaomi. Predbehlo Samsung aj Apple

Xiaomi a jeho prvenstvo vo výrobe smartfónov je veľkým úspechom. Spoločnosť si však za posledné roky získala naše srdcia nie len smartfónmi, ale aj kolobežkami či rôznymi užitočnými vecami do domácnosti.

Čínsky gigant to opäť dokázal. Xiaomi sa totiž stalo svetovou jednotkou vo výrobe smartfónov a jeho podiel na trhu je aktuálne najväčší zo všetkých.

Prvenstvo zaujalo po dlhých rokoch produkcie a predaja smartfónov, kedy sa spoločnosti nakoniec podarilo predbehnúť aj gigantov, akými sú Samsung či Apple, ktorí sa na popredných priečkach držia už veľmi dlho.

Xiaomi podiel na trhu

Koniec druhého kvartálu tohto roka si vydobylo Xiaomi, ktoré musíme povedať, je na prvom mieste naozaj zaslúžene. Ich smartfóny nemajú v oblasti najlepšieho pomeru ceny a výkonu konkurenciu.

Samsung však už taktiež pochopil, že sa nedá donekonečna tlačiť zákazníkom len vlajkové lode za 1 000 eur a tak sa so sériou A rozhodol priniesť veľmi dobrý pomer ceny a výkonu.

Samsungu pomohla séria A – smartfóny strednej triedy

Aktuálne najpopulárnejšie modely sú zo série A50, pričom A50 bola v rok vydania najpredávanejším smartfónom strednej triedy spoločnosti. Inak to nebolo ani pri A51 o rok neskôr či aktuálnym A52, ktorý je zatiaľ najlepším bestsellerom spoločnosti Samsung.

Samsung Galaxy A52 5G
Samsung Galaxy A52 5G, zdroj: Techadvisor.com

Avšak, napriek takejto popularite Samsungu sa Xiaomi po dlhotrvajúcom úsilí a exponenciálnom raste podarilo pokoriť juhokórejského výrobcu. Graf nižšie zobrazuje neustály, no za to rovnomerný nárast značky Xiaomi, pričom Apple so Samsungom z obdobia na obdobie stagnujú.

Xiaomi a jeho podiel na trhu stále ohrozujú renomovaní giganti

Oproti Xiaomi môžeme pozorovať pomerne veľké výkyvy. Aktuálne má Xiaomi podiel na trhu 17.1 %, druhý je Samsung s 15.7 % a Apple s 14.3 % na treťom mieste.

Xiaomi podiel na trhu
Graf podielu trhu výrobcov smartfónov, zdroj: Counterpointresearch.com

Pre Xiaomi sa jedná o naozaj veľký míľnik, ktorý len dokazuje fakt, že veľkí giganti ako Samsung a Apple nie sú neporaziteľní. Veľmi dobrý nášľap mal aj Huawei a jeho sesterská firma Honor, no USA a Donald Trump im ich cestu nahor priam znemožnili.

Huawei BAN / Xiaomi podiel na trhu
Huawei a jeho blokácia zo strany USA, zdroj: CNET.com

Výrobca sa už ako tak pozbieral, no u nás už nie je ani zďaleka taký populárny, ako bol len zopár rokov späť. Ich pád ich vďaka americkej vláde vyšiel naozaj veľmi draho. Najmä absencia Google služieb a samotného Play obchodu je veľké mínus.

Vystrelí nový iPhone 13 Apple o jednu či dve priečky nahor?

Pre Xiaomi to však znamená len o jedného konkurenta menej. Spoločnosť však ani zďaleka nemá vyhraté. Xiaomi a jeho podiel na trhu so smartfónmi môže ohroziť predstavenie nových modelov od Samsungu či Applu.

Giganti dokážu s predstavením noviniek stále zamiešať karty. Je viac než možné, že v tomto prípade to nebude inak.

Galaxy Z Fold 3 a Z Flip 3
Samsung Galaxy Z Fold 3 a Flip 3, zdroj: CNET.com

Samsung už nedávno predstavil svoje nové „skladačky“ v podobe Z Fold 3 a Z Flip 3, ktoré sa predávajú ako teplé rožky. Samsung sa vyjadril, že len v predobjednávkach sa predalo viac kusov, ako tomu bolo za celý minulý rok riadneho predaja.

Samsung Galaxy Watch 4
Samsung Galaxy Watch 4 a Classic, zdroj: CNET.com

Pri nových Galaxy Watch 4 to nie je inak. Samsungu to s ich produktami tento rok veľmi vyšlo. Zákazníci dostali to, po čom od prvej generácie túžili. Uvidíme však, ako sa im bude dariť z dlhodobého hľadiska.