Windows 10X: Všetko, čo potrebujete vedieť

Budúci rok príde Windows 10X, ktorý prináša veľa inovácií v oblasti bezpečnosti a plynulosti systému. Pozrite sa na všetky zmeny, ktoré sú dôležité.

Microsoft oznámil svoj najnovší operačný systém na konci minulého roka. Podľa ich slov mal prvýkrát prísť na zariadení Surface Neo. To však bolo odložené kvôli koronavírusu na dobu neurčitú. Windows 10X je ale aj tak veľmi zaujímavý a prináša mnohé zmeny oproti Windowsu 10, z ktorého vychádza.

Microsoft's Surface Neo device.
Zdroj: HowToGeek.com

Nový Windows zvládne aj súčasné aplikácie

Na evente Surface 2019 sme sa dozvedeli, že Windows 10X podporuje väčšinu Windows 10 aplikácií. Je to aj kvôli tomu, že Win 10X je pravdepodobne postavený na Windows Core OS a nie je úplne novým operačným systémom. To znamená, že aplikácie by mali z pohľadu používateľa fungovať presne tak, ako na Windows 10.

Zmeny nastanú najmä v pozadí systému

Všetky aplikácie bežiace na systéme Windows 10X budú izolované do samostatných „kontajnerov“. Samotný operačný systém je teda odizolovaný od aplikácií. Všetky aplikácie fungujú nezávisle od seba veľmi podobným spôsobom ako napríklad aplikácie na iPhone a nemôžu spôsobiť pád celého systému. Môžete si to predstaviť aj tak, že každá aplikácia funguje iba v rámci svojho okna a nikam inam do systému nemôže zasahovať, pretože je tam akási pomyselná „stena“.

Containers on Windows 10X
Zdroj: Microsoft

To prináša aj nevýhody ohľadom multitaskingu a aplikácií bežiacich na pozadí. Napríklad aplikácie na úpravu funkcionality myši či klávesnice nie sú podporované, pretože myš aj klávesnica komunikuje priamo s aplikáciou v ktorej „sa nachádza“, zjednodušene povedané. Tiež nebudú podporované niektoré anti-cheat aplikácie, pretože potrebujú prístup k operačnému systému, ktorý nebudú mať.

Rýchlejšie aktualizácie a iné vylepšenia

Vďaka tomuto novému spôsobu, ktorým budú fungovať aplikácie, sa aj aktualizovanie systému mierne pozmení. Vo Windows 10X budete môcť nainštalovať aktualizáciu počas práce na počítači a potom sa do nej po najbližšom reštarte jednoducho nabootovať.

Celý tento proces bude omnoho prirodzenejší ako doteraz a nabootovanie sa (zapnutie aktualizovaného systému) by malo trvať menej ako 90 sekúnd. To v súčasnosti trvá niekoľko minút aj na veľmi výkonných strojoch.

Izolovanie aplikácií pomôže aj s dlhšou výdržou batérie. Aplikácie otvárajúce sa pri spustení systému nebudú spomaľovať PC a bezpečnosť systému bude mnohonásobne vylepšená. Aplikácie totiž nebudú mať prístup k Vášmu OS a to zlepší ochranu proti malwaru a zníži mieru pádov systému.

Optimalizácia pre dve obrazovky

Windows 10X je dizajnovaný a optimalizovaný pre zariadenia s dvomi obrazovkami, ako napríklad spomínaný Surface Neo – zatiaľ. 10X je veľké vylepšenie oproti súčasnému Windowsu a určite ho uvidíme na všetkých typoch zariadení. Bude to možno trvať dlhšie, ale to čakanie sa oplatí.

Windows 10X in Microsoft's new emulator
Zdroj: Microsoft

Ak Vás to zaujíma, Surface Neo je zariadenie s duálnymi displejmi spojenými kĺbom, aký nájdeme napríklad na notebookoch. V podstate je to ako dva tablety, ktoré sú k sebe napevno pripojené. Iný výrobcovia už oznámili vlastné zariadenia, ktoré zdieľajú podobnú filozofiu dizajnu, patrí medzi nich napríklad Lenovo s ThinkPad X1 Fold.

Nový Štart

Časťou optimalizácie pre dva displeje bolo aj prepracovanie tlačidla Štart. Po novom je výrazne zjednodušené a ponúka zopár aplikácii pre rýchle spustenie a vyhľadávací riadok. Takýto dizajn sa podobá na úniky z minulého roku, ktoré naznačovali, že Štart bude zjednodušený.

Nový Štart by sme radi videli aj na desktopoch čo najskôr. Málokto používa aktuálny dlaždicový systém s úsmevom na tvári.

Vyskúšajte si Windows 10X

Microsoft vypustil voľne dostupný emulátor, ktorý umožňuje vyskúšať si všetky nové funkcie. Na YouTube tiež viete nájsť veľa videí, kde je vidieť väčšinu zmien v praxi. Surface Neo bol odložený a tým pádom sa odkladá aj Windows 10X, takže tento emulátor bude na nejakú dobu asi najbližšie, čo sa k novému operačnému systému môžeme dostať.