Takto vyzerá štvrtá priemyselná revolúcia

Stojíme na prahu štvrtej priemyselnej revolúcie. V hlavnej úlohe účinkuje digitalizácia.

V histórii Homo Sapiens neurazil nikdy človek tak rýchlu cestu poznania, ako za ostatných sto rokov. Nežijeme síce vo svete ideálnom a nie sme dokonalí, ale pracujeme na sebe. Mierime vyššie a vyššie. V priebehu posledných desaťročí, a najmä posledných rokov, sa život nesmierne zrýchlil. Zdraví Vás štvrtá priemyselná revolúcia.

Ako ľudstvo už máme za sebou tri priemyselné revolúcie. V roku 1784 odštartoval tú prvú vynález tkacieho stroja, poháňaného parou. Druhá priemyselná revolúcia sa začala v 19. storočí objavením elektriny a výroby prostredníctvom montážnej linky. Tretia priemyselná sa datuje od 70. rokov 20. storočia. Začala vďaka čiastočnej automatizácii pomocou pamäťovo programovateľných ovládacích prvkov a počítačov. Od zavedenia týchto technológií sme schopní automatizovať celý výrobný proces – bez pomoci človeka.

On-line orders in futuristic factory / chiefexecutive.net

Stojíme na prahu štvrtej priemyselnej revolúcie. V hlavnej úlohe účinkuje digitalizácia.

Priemysel 4.0 nám prinesie veľa nových benefitov ako v oblasti priemyslu, tak celej spoločnosti. Koncept digitalizácie a s ňou súvisiacej automatizácie výroby bol predstavený už v roku 2013 na veľtrhu v Hannoveri.

Čo prinesie štvrtá priemyselná revolúcia?

1. Prepojenie virtuálneho sveta so svetom reálnym

Čo si pod spojením virtuálneho sveta a reality predstaviť? Chytré továrne. Továrne, v ktorých budú stroje pripojené k internetu a budú tým zapojené do celého výrobného procesu. Novo vyrobený produkt sa napríklad sám ohlási, že je pripravený na expedíciu. Dôjde k prepojeniu celého výrobného procesu vrátane vývoja a následného servisu.

2. Zvýšenie pracovnej produktivity

Už v tomto desaťročí sa očakáva  kompletné prepojenie výrobného procesu, a to vrátane vývoja a následného servisu. V továrňach sa budú stroje ovládať samy pomocou senzorov, čítačiek a kamier. Roboty sa automaticky prihlásia údržbárom o revíziu. Výrobný proces sa celkovo urýchli a spresní. Produktivita výroby sa tak celkovo zvýši.

3. Cena výroby sa zníži

V dôsledku napojenia domácností na internet dôjde k zjednodušeniu výrobného procesu. Bude stačiť vydať pokyn na výrobu požadovaného produktu zákazníkom a stroje sa samy prihlásia k práci. Želania jednotlivých zákazníkov poputujú cez internet priamo na výrobnú linku. Individuálne zákazky tak bude možné spracovať v cene veľkosériovej produkcie.

4. Výroba bude komplexne riadená dátami

Výskumníci trhu predpokladajú, že v dôsledku priemyselnej automatizácie výrazne vzrastie celosvetový obchod s dátami. Ten už dávno presiahol hranicu 200 miliárd eur. Postupujúca digitalizácia a vytváranie sietí mení celý priemyselný výrobný reťazec. Objem dát na celom svete narastá exponenciálnou rýchlosťou.

5. Zmena vnútornej politiky firiem

Zmeniť sa vo firmách nemusia len technológie, ale aj myslenie. Rýchlosť inovácií, zákaznícky manažment, flexibilita, produktivita a doba reakcie na zmeny na trhu budú novo definované. Firmy budú musieť zmeniť procesy, s ktorými doteraz pracovali a prispôsobiť sa novej dobe.

6. Zmeny v spoločnosti

Nástup priemyslu 4.0 úplne zmení našu spoločnosť. Dôsledkom digitalizácie ekonomiky sa nezmení len oblasť priemyslu. Zmeny spôsobené štvrtou priemyselnou revolúciou sa dotknú aj oblasti vzdelania a pracovného trhu. Na odborných konferenciách sa dokonca hovorí o vzniku Spoločnosti 4.0. Teda o takej spoločnosti, v ktorej budú hodnotové reťazce v úplne inej podobe, než ako ich poznáme dnes. Dôjde k posunu štruktúry vedomia, štruktúry inštitúcií a toku kapitálu.  A navyše – priemysel 4.0 prinesie výrobu s takmer nulovými mzdovými nákladmi.

V súvislosti s digitalizáciou sa však vynára otázka. Budú vôbec v tomto digitalizovanom veku potrební ľudia? Mnohí sa tejto otázky desia, no odpoveď je veľmi jednoduchá – áno. Stroje síce budú vykonávať potrebnú činnosť, no ľudský faktor bude potrebný k tomu, aby tieto stroje vymyslel, programoval, riadil. Zaniknú  pracovné miesta, ktoré sú pre ľudí fyzicky náročné, alebo nebezpečné, no na druhej strane časom vznikne dopyt po pracovníkoch s vyššou kvalifikáciou. Tí budú ovládať chod strojov. A ostatní? Človek bude mať viac času na seba a tí, ktorí sa nebudú podieľať na digitalizácií výroby, nájdu uplatnenie v službách pre ľudí, či už klasických, alebo novovzniknutých.

Foto: chiefexecutive.net