Vedci možno už vedia, ako nájsť život na Marse

Po desiatich rokoch japonský vedci urobili prelomový objav. Pozrite sa na novú techniku, ktorú od teraz bude využívať aj NASA pri hľadaní života na Marse.

Bol na Marse niekedy život? Odpoveď na túto otázku hľadáme už desaťročia. Možno sme však nehľadali správne, ako podotkol japonský vedec, ktorý spolu s jeho tímom prišiel na nový spôsob hľadania života v bazaltových horninách. Výsledkom nechcel uveriť. Tento spôsob sa už teraz snažia vedci aplikovať na horniny z Marsu.

NASA's Curiosity rover finds minerals in Mars rocks - Mobilescout.com
Zdroj: NASA

Život v mikroprasklinách

Yohey Suzuki, geomikrobiológ z University of Tokyo, strávil poslednú dekádu skúmaním bazaltových hornín, ktoré vyplavili sopečné erupcie na dne oceána. Najmladšie z týchto hornín mali 33 miliónov rokov a tie najstaršie až 104 miliónov rokov. 10 rokov, počínajúc rokom 2010, strávil drvením a skúmaním týchto hornín v strede, no nedospel k úspechu.

Bolo to len nedávno, kedy sa spolu s jeho tímom rozhodli odrezať tak tenké plátky, aby ich mohli pozorovať pod mikroskopom. Tieto odrezané kúsky horniny pokryli špeciálnym farbivom, ktoré je viditeľné len pri kontakte s DNA.

Mikróby svietili ako nikdy predtým

Keď šošovku mikroskopu upriamili na mikropraskliny, ktoré im predtým boli skryté, pozorovali bohatý život vnútri týchto hornín. Všetky mikróby boli husto sústredené práve do mikroskopických prasklín bohatých na ílové minerály. „Myslel som si, že to bol sen vidieť toľko živých organizmov,“ Suzuki povedal.

Zelená farba v pravej časti predstavuje pozorovanú DNA. | Zdroj: Suzuki a jeho tím

Tiež informoval, že v týchto ílových mineráloch je takmer vždy možné nájsť život: „Ílové minerály sú na Zemi ako magický materiál. Keď ho nájdete, skoro vždy nájdete aj život.“ Celý nález bol publikovaný tu.

NASA

Suzuki už teraz spolupracuje s tímom vedcov, ktorí v NASA pracujú na hľadaní života na Marse. Ak tam niekedy život predsa len bol, úspešne sa nám skryl. Curiosity rover trávil poslednú dobu v časti Marsu bohatej na ílové minerály. Nový spôsob testovania by mohol priniesť pozitívne výsledky, ako povedal Yohey Suzuki: „Možno až moc verím, že sa mi podarí nájsť život na Marse.“ Ak Vás zaujíma Mars a život na ňom, odporúčame si pozrieť náš článok o tom, ako ho ľudia dokážu spraviť obývateľným.