V Istanbule bola obmedzená rýchlosť elektrokolobežiek

Istanbul začína boj proti rýchlosti elektrokolobežiek. Dôvodom je narastajúci počet smrteľných zranení na cestách.

V Istanbule sa po niekoľkých nehodách elektrokolobežiek, ktoré sa v krajine stali veľmi preberanou témou, rozhodli kvôli bezpečnosti znížiť rýchlosť z 25 kilometrov za hodinu na nových 20 kilometrov za hodinu. Toto opatrenie má okrem iného zabrániť rastúcemu počtu úmrtí.

Koordinačné centrum pre dopravu pri istanbulskej metropolitnej samospráve (UKOME) sa zišlo, aby pripravilo nariadenie týkajúce sa kolobežiek, ktoré bolo potrebné obmedziť v súvislosti s nedávnymi nehodami.

Prvou obeťou na elektrokolobežke bola İlknur Akkaya v Istanbule dňa 26. októbra 2021. Vodič auta náhle otvoril dvere svojho vozidla, čím ju zrazil. Potom bola ešte vymrštená na hlavnej ceste, kde ju autobus nešťastnou náhodou prešiel a usmrtil. Potom 21. apríla 2022 v juhovýchodnej provincii Gaziantep zrazilo vozidlo kolobežku a spôsobilo smrť stredoškolskej študentky a len o necelé dva mesiace neskôr 12. júla bola v jednej istanbulskej štvrti prejdená ešte 23-ročná tanečnica. Posledná nehoda sa stala 19. novembra v provincii Sakarya, keď po zrážke s vlakom zomrel mladší muž, ktorý práve prechádzal železničným priecestím, a pritom počúval hudbu v slúchadlách.

Turecký minister dopravy a infraštruktúry Adil Karaismailoğlu minulý mesiac oznámil, že jeho ministerstvo vytvorí nové nariadenie v snahe zabrániť nehodám na elektrokolobežkách. Karaismailoğlu tiež dodal, že nariadenie o používaní kolobežiek bolo zverejnené už v minulom roku, avšak uviedol, že nové pravidlá neboli väčšinou dodržiavané.