Továreň Gigafactory: Závod Tesly vyrobí auto do minúty

Tesla Gigafactory je naozaj extrémne rýchly závod, čo sa výroby elektromobilov týka. Ako dlho mu trvá skonštruovať jednu Teslu?

Ako dokáže továreň Gigafactory skonštruovať elektromobil Tesla v takomto rekordnom čase? Pri Tesle Model Y trvá výroba len 45 sekúnd! Za tento rekordný čas vďačí až tisícke plne zautomatizovaných robotov, ktorí svoje úlohy plnia pri maximálnom nasadení naozaj bleskurýchlo.

Tesla Gigafactory Shanghai tento rok funguje naplno a tri po sebe nasledujúce mesiace vyrobila viac ako 50 000 elektrických vozidiel. Pri 30 dňoch v mesiaci a 24 hodinách denne je priemerný čas výroby elektromobilu kratší ako 1 minúta.

Extrémna rýchlosť výroby v továrni Gigafactory

V továrni vznikne v priemere jeden Model 3 každých 44,3 sekundy. Počas 10 minút bolo vyrobených celkovo 16 Modelov Y, čo je takmer jedno auto každých 38 sekúnd. Táto rýchlosť je dostatočná na to, aby prekonala Ford, známy svojou výrobnou linkou. Ich predchádzajúci rekord bol 53 sekúnd na výrobu jedného pickupu F-150.

Tesla Gigafactory
Tesla Gigafactory, zdroj: Electrive.com

Cieľom Tesla Gigafactory Shanghai v tomto roku je vyrobiť viac ako 500 000 vozidiel, no podľa aktuálneho harmonogramu ich výrobná kapacita dosahuje 650 000 vozidiel ročne. Na druhej strane sveta, v Nemecku, známom pre svoje dôsledné remeselné spracovanie, je cieľ berlínskeho závodu Tesly konzervatívnejší.

Na otváracej recepcii berlínskej továrne bol vtedy stanovený cieľ skompletizovať jeden podvozok Modelu Y za 45 sekúnd. Spolu s procesom montáže a zapojenia sa odhaduje, že celkovým cieľom bolo jedno auto za minútu.

Tesla Gigafactory
Tesla Gigafactory, zdroj: Engadget.com

Takmer 500 plne zautomatizovaných robotov

Hlavným príspevkom k rýchlosti výrobnej linky Tesly je nasadenie veľkého počtu automatizačných robotov. Na jednej výrobnej linke Modelu Y je nasadených celkovo 445 robotov. Tí, ktorí majú skúsenosti s výrobnými linkami, vedia, aké ťažké je prevádzkovať toľko strojov každý deň bez prerušenia.

Odvážna karoséria Modelu Y z jedného kusu tlakovo liateho odliatku, nový štruktúrovaný dizajn batérie a samoriadiaci systém Tesla Vision prispievajú k zjednodušeniu výrobného procesu. Integrovaný dizajn štyroch lisovacích, zváracích, lakovacích a všeobecných výrobných dielní skrátil vzdialenosť medzi každým procesom na maximálnu možnú mieru.

Tesla Gigafactory
Tesla Gigafactory, zdroj: WIRED.com

Tesla China uviedla, že v každom procese prijala viacvrstvový dizajn a efektívnejšie využívala vertikálny priestor závodu s výťahmi, dopravnými pásmi a inou automatizovanou logistikou. Tento trojrozmerný továrenský dizajn maximalizuje efektívne využitie pôdy.

Podľa najkonzervatívnejšieho odhadu bude berlínsky závod v roku 2022 vyrábať 600 000 elektrických vozidiel ročne. Továreň v Šanghaji na tom bude o čosi lepšie, pričom plánuje vyrábať až 650 000 vozidiel. Ešte šokujúcejšie je, že celý areál továrne sa aj naďalej rozširuje.

Tesla Gigafactory
Tesla Gigafactory, zdroj: CNBC.com

Nielenže neustále pribúdajú autá, ale sú tu aj nové budovy, ktoré nie sú súčasťou továrne v Texase, ktorá sa práve začala stavať. Len tieto tri závody postačujú na zabezpečenie ročnej produkcie 1 milióna vozidiel Tesla Model Y v roku 2022.