TOP 5 praktických vylepšení na akúkoľvek Xiaomi kolobežku

Pokiaľ uvažuješ o menšom tuningu svojej stávajúcej alebo budúcej elektrickej kolobežky, v tomto článku sa dozvieš, do čoho sa oplatí investovať.

Ak si majiteľom elektrickej kolobežky Xiaomi, prípadne zvažuješ jej kúpu, určite by si nemal prehliadnuť týchto top 5 vylepšení, ktoré ti predstavíme v článku nižšie. Pozrieme sa na praktické veci, ktoré ti prinesú okrem lepšieho jazdného komfortu aj lepšiu bezpečnosť z dlhodobého hľadiska.

1. FALCON LOCK

Prvé vylepšenie, ktoré tu máme, je tzv. zámok sklápacieho mechanizmu. Ak už nejakú Xiaomi kolobežku vlastníš, určite vieš, že sklápací mechanizmus má tendenciu občas vŕzgať, popr. sa uvoľniť do podoby, kedy to už pri jazde nie je komfortné, a v niektorých prípadoch už ani bezpečné. Tento problém majú žiaľ kolobežky už prakticky od novoty, no dá sa to vyriešiť aspoň čiastočne, pomocou lacnejšej metódy ako je práve spomínaný Falcon Lock. Výsledok je však neporovnateľný.

TOP 5 praktických vylepšení na akúkoľvek Xiaomi kolobežku
Falcon Lock, zdroj: Amperservis.sk

Falcon Lock je síce drahší, no oceníš ho už hneď pri prvej jazde. Jeho pevná hliníková konštrukcia a kvalita spracovania je za danú cenu naozaj skvelá investícia. V balení nájdeš všetko potrebné, pričom inštalácia ti zaberie len zopár minút. Kolobežku nemusíš rozoberať, stačí len spojiť pribalené diely skrutkami.

Pre zakúpenie Falcon Lock kliknite SEM.

Lacnejšia alternatíva v podobe podložky

Jedná sa o malú gumenú alebo plastovú podložku, ktorá sa vloží do medzery sklápacieho mechanizmu, kde tlmí vibrácie. Vyrábajú sa rôzne hrúbky, no z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že daný efekt je oproti Falcon Locku len zlomkový.

Pre zakúpenie gumenej podložky kliknite SEM.

2. 10″ PNEUMATIKY

Väčší priemer pneumatík určite nie je nikdy na škodu. Napriek miernemu zníženiu akcelerácie sa však zlepší celková stabilita či rýchlosť, čo je jednoznačne výhodou. Práve preto by si mal zvážiť výmenu svojich aktuálnych pneumatík za väčšie, konkrétne 10-palcové.

TOP 5 praktických vylepšení na akúkoľvek Xiaomi kolobežku
10″ pneumatiky, zdroj: Reddit.com

Najčastejším problémom pri daných kolobežkách sú defekty. Výmena defektov je pre väčšinu používateľov naozaj zložitá. Zatiaľ čo mnohí majú problém s výmenou v pohodlí domova práve kvôli malému priemeru pneumatík, s väčšími 10“ pneumatikami je výmena jednoduchšia . K výmene sú však potrebné aj diely navyše, ktoré dvihnú zadný blatník a predĺžia stojan.

10 palcové pneumatiky pre Xiaomi nájdete TU.

3. PREDNÉ A ZADNÉ ODPRUŽENIE (MONORIM)

Asi najväčším mínusom Xiaomi kolobežiek je absencia akéhokoľvek odpruženia. Ak jazdíš iba po meste, tak to pre teba nemusí byť až taký problém. V prípade, že jazdíš alebo plánuješ jazdiť aj nejaký ten off road, určite oceníš väčší jazdný komfort. Na trhu sú rôzne čínske napodobeniny, ktoré však nie sú veľmi kvalitné. Našťastie tu je spoločnosť Monorim, ktorá ponúka osvedčenú kvalitu za prijateľné peniaze. V ponuke majú okrem vyššie spomínaného Falconu Locku aj predné a zadné odpruženie.

TOP 5 praktických vylepšení na akúkoľvek Xiaomi kolobežku
Monorim V4, zdroj: Amperservis.sk

Predné odpruženie je na trhu už vo svojej 4. verzii, pričom je stále vylepšované. Oproti predošlým verziám tu nájdeš aj špeciálny držiak pre blatník plus poistné závity pre držiak. Jedná sa o pružinový tlmič, na ktorom môžeš vymieňať rôzne tvrdosti pružín podľa svojej váhy. V základnom balení nájdeš okrem žltej pružiny (do 70 kg), ktorá už je namontovaná priamo v odpružení aj dodatočnú, modrú pružinu (do 100 kg). Dokúpiť si môžeš aj zelenú pružinu, ktorá slúži pre jazdcov nad 100 kg. Ak sa rozhodneš si odpruženie nainštalovať sám, zaberie ti to cca hodinu času.

Zadné odpruženie taktiež skvelo tlmí nerovnosti na ceste, zvyšuje komfort jazdy a znižuje riziko defektu. Vďaka odpruženiu sa zároveň zvýši aj celková nosnosť kolobežky na hodnotu až 120kg. Balenie taktiež obsahuje 2 vymeniteľné pružiny. Červená (už nainštalovaná) do hmotnosti 100 kg a zelená do hmotnosti 120 kg.

TOP 5 praktických vylepšení na akúkoľvek Xiaomi kolobežku
Monorim MR1, zdroj: Amperservis.sk

Odpruženie (predné aj zadné) je kompatibilné so všetkými verziami Xiaomi kolobežiek – M365, Pro, Essential, 1S, Pro 2 a taktiež si poradí s klasickými 8,5-palcovými, ale aj 10-palcovými kolesami.

Predné odpruženie pre Xiaomi nájdete TU.

Zadné odpruženie pre Xiaomi nájdete TU.

4. HYDRAULICKÁ XTECH BRZDA

Základná brzda na Xiaomi kolobežkách je mechanická a funguje vcelku dobre. Ak však chceš skrátiť svoju brzdnú dráhu a taktiež mať vyššiu bezpečnosť pri brzdení, hydraulická brzda je tá správna voľba. Výmenu zvládneš v pohodlí domova aj sám, pričom ti to zaberie zopár minút.

Xtech hydraulická brzda, zdroj: Quartetto.sk

Najväčším rozdielom je brzdenie obomi doštičkami, kdežto na originálnej brzde je prítomná len jedna. Okrem toho sú doštičky väčšie ako pôvodné, vďaka čomu je brzdný účinok silnejší a riziko skrivenia kotúča je tak menšie. V balení sa nachádza aj adaptér, ktorý je potrebné pri montáži použiť.

Hydraulickú brzdu Xtech môžete zakúpiť TU.

5. OCEĽOVÝ KRYT BATÉRIE

Spodný plastový kryt batérie je mnohokrát nedostatočnou ochranou a pri nárazoch o ostrejšie predmety (kameň, obrubník) sa dokáže plastový kryt poškodiť, Tým sa naruší celková vodeodolnosť, v horšom prípade hrozí aj poškodenie samotnej batérie.

Oceľový kryt batérie, zdroj: Amperservis.sk

Oceľový kryt batérie zabezpečuje vyššiu ochranu proti poškodeniu. Navyše je tenký, odolný a jeho inštalácia je veľmi jednoduchá. V balení sa nachádzajú aj predĺžené skrutky, ktoré sa namontujú namiesto pôvodných.

Oceľový kryt batérie pre Xiaomi M365 / Essential / 1S.

Oceľový kryt batérie pre Xiaomi Pro / Pro 2.

Ak sa ti páčilo našich TOP 5 vylepšení na Xiaomi kolobežky, určite nám zanechaj feedback, aby sme ti v budúcnosti mohli prinášať ďalšie užitočné články tohto formátu.