Tieto teleskopy Vám pomocou smartfónu povedia, na čo sa pozeráte

Celestron predstavil nové najlepšie teleskopy pre začiatočníkov. Všetko čo o nich potrebujete vedieť, sa dozviete v tomto článku.

Možno ste nad kúpou vlastného teleskopu ani nepremýšľali a možno je to niečo čo plánujete už dlhšie. Máme pre Vás dobrú správu, pretože Celestron, jeden z popredných výrobcov teleskopov, tento rok prišiel na trh s radou teleskopov, ktorá používa Váš telefón aby Vás naučila teleskop používať a aby Vás informovala o tom, na čo sa pozeráte. Tieto teleskopy sú určené predovšetkým začiatočníkom, no aj skúsený astronóm ocení jednoduchosť ich používania.

Celestron's StarSense Explorer is Perfect for Nights Stuck at Home
Zdroj: Droid Life

Teleskopy StarSense Explorer

Táto nová rada teleskopov prichádza s držiakom smartfónu, ktorý pripevníte na samotnú konštrukciu teleskopu. Keď potom nainštalujete aplikáciu StarSense, tak ste prakticky pripravený teleskop používať. Táto aplikácia Vám bude hovoriť na čo sa pozeráte a aj to, ako nájdete želané objekty na nočnej oblohe. Či už ide o hviezdy, planéty alebo hmloviny, aplikácia disponuje rozsiahlou databázou astronomických úkazov, z ktorých niektoré pozorovali už prvý astronómovia. Aplikácia Vám tiež po namierení na konkrétny objekt ponúkne možnosť vypočutia si krátkej prednášky o tomto objekte. Dozviete sa o jeho histórii a o tom, čím je zaujímavý.

Celestron StarSense Explorer™ LT 80AZ Smartphone App-Enabled Refractor  Telescope
Zdroj: Celestron

Tieto teleskopy sa predávajú aj ako refraktory aj ako reflektory – teda dva najčastejšie varianty začiatočníckych teleskopov. Ceny sa pohybujú od 180 dolárov po 400 dolárov, čo je veľmi dobrá cena, ak zoberieme do úvahy, že v tom je započítaná prepracovaná aplikácia na identifikáciu aj hľadanie objektov.

Dostupnosť týchto teleskopov

Cena je veľmi príjemná, no možno Vás sklameme. Na Slovenskom trhu sa oficiálne tieto teleskopy nepredávajú. Nemáte však žiaden problém objednať ich zo zahraničia. Predtým, ako to urobíte, overte si, či Váš telefón podporuje aplikáciu StarSense cez tento odkaz. Zoznam podporovaných zariadení je dlhý, no odporúčame si to skontrolovať.

Ak Vás zaujíma astronómia, určite Vás zaujmú tieto naše články.