Google Chrome pomôže novým updatom aj zdravotne znevýhodneným

Budete túto funkciu od Googlu využívať?

Spoločnosť Google sa už dlhšie pohráva s myšlienkou implementácie funkcie text to speech, resp. prevod textu na reč do svojho Chrome prehliadača v desktopovej verzii. Táto funkcia by pomohla nielen zdravotne znevýhodneným, ale všetkým používateľom, ktorí chcú svoju prácu zefektívniť.

Používateľ nazývajúci sa Leopeva64 na sociálnej sieti X totiž zistil, že táto funkcia už sa nachádza v najnovšej verzii Google Chrome Canary, čo je verzia prehliadača pre vývojárov.

Aktivovať sa dá kliknutím na tlačidlo v hornej časti článku, kde sa následne zobrazí možnosť prečítania textu. Funkciu nájdete aj po kliknutí na tri bodky v pravom hornom rohu, následne kliknete na nástroje a zvolíte režim čítania.

text to speech

Text to speech funkcia od Googlu nie je ani zďaleka dokonalá. Hlas je stále robotický, niektoré slová vyslovuje po písmene a nie ako celok, taktiež slová musia byť v angličtine, aby prevod textu na reč fungoval bezproblémovo. Spolu s Gemini AI však môžu tejto funkcii dodať lepšie prekladanie, lepší hlas či lepšiu podporu jazykov.

Google opäť mešká

Prehliadač Microsoft Edge ponúka funkciu text to speech už nejaký ten piatok. V ich webovom prehliadači nájdete funkciu pod názvom tzv. Immersive View.

Ak však Google na svojej verzii prevodu textu na reč zapracuje a rozšíri ju pre všetkých, mohlo by ísť o skvelú voľbu pre ľudí, ktorí uprednostňujú informácie prostredníctvom audia. Je však otázne, kedy sa funkcia dostane do klasickej verzie Google Chromu a kedy taktiež dorazí na Slovensko.