Tesla Bot je nový výtvor Elona Muska, ktorý by mal nahradiť človeka pri nebezpečných činnostiach

Ak si sa niekedy zamýšľal nad tým, ako to bude fungovať nie len vo fabrikách, možno tu máme odpoveď. Elon Musk prináša svojho Tesla Bota.

Elon Musk je jedným z mála novodobých vizionárov, ktorí už svetu ukázali, čo je možné pomocou aktuálnych technológií dosiahnuť. Výnimkou nebude ani novinka nesúca názov Tesla Bot.

Čo sa týka samotného Tesla Bota, ten by mal predstavovať akúsi náhradu človeka pri náročnejších a nebezpečnejších situáciách. Humanoid, ktorého už Elon Musk stihol ukázať meria 172 cm a váži takmer 57 kg.

Humanoid si poradí s ľahším aj ťažším nákladom

Humanoid dokáže preniesť náklad o hmotnosti 20 kg. Pokiaľ sa jedná o tzv. mŕtvy ťah, tam dokáže robot vyvinúť silu rovnajúcu sa nákladu s hmotnosťou takmer 70 kg. To sú celkom slušné hodnoty. Uvidíme však, ako to bude vyzerať v praxi.

Predstavenie Tesla Bota, zdroj: Youtube.com

Tesla Botovi by nemal chýbať ani vstavaný displej na sledovanie a ovládanie rozličných funkcií. Robot má fungovať na základe umelej inteligencie, ktorú používa aj systém plného autonómneho riadenia áut. Disponovať bude aj 8 kamerami, mikrofónmi a mnohými ďalšími vychytávkami.

Tesla Bot
Technické parametre Tesla Bota, zdroj: Tesla.com

Výtvor Elona Muska však bude pomerne pomalý. Podľa dostupných informácií má dosahovať maximálnu rýchlosť iba 8 km/h. To by však malo bohato stačiť. Človek sa taktiež pohybuje v podobnej alebo nižšej rýchlosti, ak vykonáva prácu v štandardnom tempe.

Nebezpečné úlohy bude namiesto ľudí plniť Tesla Bot

Samotný Elon Musk sa k svojmu novému Tesla Botovi vyjadril nasledovne: „Robota sme nastavili tak, aby bol na nižšej fyzickej úrovni ako samotný človek. V skratke, bez problémov by ste pred ním dokázali utiecť, ba ho aj premôcť.” 

Okrem iného sa Elon Musk vyjadril aj k technológii samotného robota: „Naše elektrické autá sú prakticky roboti na kolesách. Dáva preto zmysel implementovať technológiu umelej inteligencie aj do humanoidnej podoby.”

Tesla Bot
Tesla Bot render, zdroj: Tesla.com

Nový Tesla Bot bude vykonávať najmä nebezpečné a opakujúce sa úlohy. Tesla okrem iného plánuje v blízkej budúcnosti vykonať test v praxi. Ten bude sledovať schopnosť robota orientovať sa v reálnom svete bez akýchkoľvek konkrétnych, vopred určených príkazov.