Tesla Battery Day: Million-mile batéria potvrdená

Výrobca batérií CATL potvrdil väčšinu únikov o batérií od Tesly. Vieme jej životnosť, o koľko lepšia je od súčasných batérií a ako dokáže Tesla zmeniť svet.

Tesla Battery Day bol pre nadšencov elektromobility jeden z najočakávanejších eventov v prvej polovici roka 2020. Kvôli koronavírusu bol však odložený až na september. Potvrdenie tzv. milion-mile batérie sme teda čakali až na jeseň, no výrobca batérií CATL potvrdil všetko, čo sa o tejto novej batérii hovorilo.

Zdroj: Pixabay

Životnosť 2 milióny kilometrov

Podľa slov jedného z majiteľov spoločnosti CATL, Zeng Yuquna, je tento výrobca pripravený na produkciu batérie, ktorá má vydržať až 16 rokov alebo 1,24 milióna míľ, čo je takmer 2 milióny kilometrov. Tieto odvážne tvrdenia prezentoval v interview s magazínom Bloomberg. To je dostatočne veľa kilometrov na to, aby ste prešli celý obvod zeme 50krát.

Súčasné batérie spoločnosti Tesla

Čísla uvedené spoločnosťou CATL sa zdajú priam astronomické vzhľadom na to, že súčasné batérie majú priemernú záruku len na 150 000 kilometrov alebo 8 rokov, podľa toho, čo príde skôr. Aj napriek tomu, že Tesla má snáď najlepšie batérie, jednalo by sa o obrovský skok vpred. Je už len otázne, či sú čísla skutočne tak dobré ako vyzerajú na papieri.

Elon Musk says Tesla will delay ‘Battery Day’ event and shareholders meeting
Zdroj: guestplant.com

CATL nespolupracuje výhradne len s Teslou

Aj napriek slovám Zenga Yuquna, že pravidelne komunikuje s Elonom Muskom, povedal, že je pripravený vyrábať batérie pre toho, kto si ich objedná. Je teda len otázkou času, kedy budú takéto batérie úplne bežné. Máloktoré auto dnes prejde 2 milióny kilometrov a toto by mohlo úplne zmeniť spôsob, akým vnímame automobilizmus.

Ich využitie by mohlo siahať ďaleko za elektromobily. Dokázali by byť použité v elektrických kolobežkách, ako aj Tesla Powerwall či v telefónoch. Možno by už potom Apple nemusel znižovať výkon starších iPhonov, aby „šetril batériu“.