Tento pohon sa Európanom vôbec nepáči, aj keď dokáže ušetriť stovky eur

Plug-in hybridy klesajú na popularite čoraz viacej. Zaniknú úplne alebo ich čaká svetlá budúcnosť?

Popularita plug-in hybridov v Európe rapídne klesá. Naopak dopyt po plne elektrických vozidlách stúpa. Zatiaľ čo v Európe sa plug-in hybridom nedarí, v Spojených štátoch sa deje presný opak.

Keď európski spotrebitelia upustili od naftových áut a regulačné úrady sprísnili emisné pravidlá v dôsledku škandálu automobilkou Volkswagen, mnoho automobiliek sa spoliehalo na plug-in hybridy, aby vyplnili dieru na trhu. Predaje boli spočiatku veľmi dobré, no postupne začali klesať.

Klesajúca tendencia je problémom len v Európe

Podľa aktuálnych informácií, majú plug-in hybridy klesajúcu tendenciu, zatiaľ čo elektromobily stúpajúcu. V Q2 tohto roka predaj plug-in hybridov klesol o 28 % vo Francúzsku a o 16 % v Nemecku.

Bentley Bentayga Hybrid / Plug-in hybridy
Bentley Bentayga Hybrid, zdroj: Bentley

Mnoho expertov predpokladá, že predaj plug-in hybridov dosiahne vrchol okolo roku 2026, pričom ich podiel na predaji bude dovtedy klesať. Plug-in hybridy do značnej miery slúžili ako záplata, kým výrobcovia automobilov pracovali na novej architektúre plnohodnotných elektromobilov.

Vozidlá založené na novej architektúre sa pomaličky dostávajú do výroby a očakávané prísnejšie emisné normy Európskej únie na rok 2025 by mohli prinútiť výrobcov automobilov, aby presunuli väčšiu časť ich vozového parku na plne elektrické automobily.

Sú plug-in hybridy efektívne?

Európski regulátori uvažovali o predčasnom ukončení éry plug-in hybridov s cieľom zamerania sa na plne elektrické automobily. Európa má aktuálne o niečo vyspelejšiu sieť nabíjacích staníc ako kedysi, čo znamená, že vodiči budú menej potrebovať záložné spaľovanie.

Nedávne testy navyše preukázali, že plug-in hybridy môžu produkovať značnú uhlíkovú stopu, v prípade, že keď nejazdia na elektrinu. Podľa ministerstva energetiky sa predaj plug-in hybridov v USA od roku 2020 do roku 2021 viac ako zdvojnásobil.

Jeep Wrangler 4xe / Plug-in hybridy
Jeep Wrangler 4xe, zdroj: Jeep

Najväčším trhom pre tento typ vozidiel v USA je Kalifornia. Jedným z vozidiel, ktoré preukázalo veľmi dobré predaje, bol napríklad Jeep Wrangler 4xe.

Plug-in hybridy stále ponúkajú väčšiu flexibilitu ako čisto elektrické vozidlá. Aj po rokoch na trhu sa však výrobcovia automobilov snažia pochopiť, či vodiči skutočne využívajú plug-in hybridy naplno, a či to vlastne nie je len ďalší zbytočný typ vozidla.