Takéto plány má Tesla na rok 2021. Sú reálne?

Viete už o tom, čo má Tesla na rok 2021 prichystané? Všetky ambiciózne plány tejto automobilky si môžete pozrieť v tomto našom článku.

Americká automobilka, ktorá sa preslávila svojimi elektrickými vozidlami, vždy mierila vyššie než konkurencia. Jej plány na tento rok sa ale môžu zdať nesplniteľné. Tesla má síce tendenciu prekvapiť, no vie aj veľmi sklamať. Na tento rok sa chystá napríklad spustenie predaja Cybertrucku či Semi. Čo ešte nás čaká?

Zdroj: Tesla

Tesla Cybertruck

Najočakávanejšia novinka je definitívne Tesla Cybertruck, ktorý sme prvýkrát videli na konci roka 2019. Tento elektromobil, ktorého karoséria je tvorená obnaženou oceľou, ponúka okrem neštandardného dizajnu aj korbu či nerozbitné okná (ktoré sa počas demonštrácie podarilo rozbiť). Na začiatku roka by sme mali dostať najdrahší variant s celkovo až tromi motormi a ohromujúcim výkonom. Ekonomickejšia verzia s dvomi motormi príde v druhej polovici roka.

Zdroj: Tesla

Určite sa ale nejedná o auto cielené európskemu zákazníkovi. Jeho rozmery totiž vylučujú použitie vo väčšine európskych miest, kde sa stretávame s mnohými úzkymi uličkami a nedostatkom parkovacieho miesta. Aj napriek tomu Tesla neinformovala o tom, že by tento kontroverzný elektromobil nemal prísť na náš trh. Vlastne neinformovali o žiadnom odklade produkcie, takže aj napriek pandémii sa im asi darí dodržiavať výrobné kvóty. Určite sa jedná o elektromobil, ktorý by si každý z nás rád vyskúšal.

Tesla Roadster

Roadster je štvormiestny športový elektromobil so zrýchlením „z nuly na sto“ za 1.9 sekundy. Mala by vzniknúť aj verzia, ktorá bude využívať raketový pohon pre ešte lepšie zrýchlenie. Prekvapivé je to, že udávaný dojazd je až 1 000 kilometrov. Jednalo by sa predovšetkým o konkurenciu pre Porsche Taycan, no aj pre superšporty, ktoré stoja niekoľkonásobne viac.

The Tesla Roadster will start at $200,000 - The Verge
Zdroj: Tesla

Zatiaľ čo produkcia je naplánovaná na tento rok, určite sa nejedná o prioritu. V očiach Tesly sa jedná o produkt, ktorý je ďaleko menej dôležitý než napríklad Cybertruck. Aj napriek tomu, že by som ho rád videl naživo a previezol sa v ňom, Tesla pravdepodobne uprednostní už spomenutý pick-up. Akonáhle dostaneme viac informácii o tomto bláznivom elektromobile, budeme Vás informovať.

Tesla Semi

Tesla Semi je elektrický kamión, ktorý mal začať produkciu už pred dvomi rokmi. Niekoľké komplikácie spôsobili sériu odkladov a momentálny plán je dostať na cestu prvé kusy v priebehu tohto roku. Elektrický kamión je koncept, ktorý sa v posledných zopár rokoch pokúsilo monetizovať hneď niekoľko spoločností. Neslávne sa o to pokúsila aj spoločnosť Nikola, ktorá sa nedávno priznala k tomu, že išlo o podvod. Viac informácií nájdete v našom článku o technologických omyloch roku 2020.

Kedy uvidíme na ceste prvú Teslu Semi nevieme. Produkcii by ale mohla pomôcť nová Gigafactory v Texase..

Gigafactory v Texase

Gigafactory je názov továrne pre výrobu elektrických vozidiel značky Tesla. Konkrétne Gigafactory v Texase by mala byť domovom spomínaného Cybertrucku a hovorí sa, že plne funkčná by mala byť v máji. Je vo výstavbe potom, čo Elon Musk vyjadril svoj nesúhlas s kalifornskými úradmi. Hlavným problémom boli nezmyselné dane a protipandemické opatrenia.

Pre rast spoločnosti sa jedná o kľúčový krok. Momentálne všetky elektromobily Tesla predané v USA pochádzajú z kalifornskej továrne. Nová továreň výrazne podporí plynulosť výroby.

Gigafactory v Berlíne

Chcete si kúpiť novú Teslu? Prajeme pevné nervy, pretože v Európe je čakacia doba na nový kus niekoľko mesiacov. To by mala vyriešiť nemecká Gigafactory, ktorú práve spoločnosť dokončuje kúsok od Berlína. Po dokončení bude stáť aspoň jedna Gigafactory v Amerike, Európe aj Ázii. Pravdepodobne sa dočkáme výrazne kratšej čakacej doby, ale aj nižších cien, pretože import vozidiel z USA so sebou prináša radu ďalších výdavkov.

Gigafactory Berlin-Brandenburg | Tesla
Zdroj: Tesla

Tesla za 20 tisíc EUR?

Keď už hovoríme o Gigafactory v Berlíne, nemôžeme opomenúť to, že sa hovorí o lacnej Tesle, ktorá by sa tu mala vyrábať. S cenovkou 20 tisíc EUR by sa malo jednať o jeden z najlacnejších elektromobilov vôbec. Zatiaľ čo toto nie je pravdepodobné, je to možné. Prvýkrát o tomto lacnom elektromobile Elon Musk hovoril na Battery Day, ktorý sa nakoniec konal koncom roka 2020.

Prečo by ale spoločnosť, ktorá nevie dodržať sľuby ohľadom výroby svojho elektrického kamiónu, mala predstaviť nové vozidlo tak krátko potom, ako bolo prvý raz spomenuté? To je presne to, v čom Tesla exceluje. Keď ide o predstavenie nových vozidiel, tak táto automobilka vie vynikajúco načasovať oznámenie nového modelu. Bohužiaľ aj napriek tomu, že výroba nie je ani zďaleka pripravená toto nové vozidlo produkovať.

O čo sa ale jedná? Podľa všetkého by malo ísť o hatchback vychádzajúci z Modelu 3. Ten by mal byť lepšie prispôsobený pre európske podmienky. Cena by mala začínať na 20 tisíc eurách, nič viac ale nevieme. Každopádne sa tohto elektromobilu nevieme dočkať.

Vstup na Indický trh

Tesla sa dá jednoducho zohnať vo väčšine krajín, no India bola vždy tŕňom v oku, do ktorého sa elektromobili s téčkom na kapote oficiálne nedostali. To by sa malo tento rok zmeniť. Aj napriek tomu, že sa to môže zdať ako pomerne nudná správa, ktorá sa Vás nijako nedotkne, tak si treba uvedomiť, že indický trh je obrovský. V tejto ázijskej krajine žije viac ako 1.3 miliardy obyvateľov. To je obrovský počet potenciálnych zákazníkov, ktorý bude mať veľký dopad na finančné prospekty Tesly. Pravdepodobne práve táto správa ovplyvní hodnotu spoločnosti počas najbližších 12 mesiacov viac, než akákoľvek z tých, ktoré sme už spomenuli.

Záver

Ak pôjde všetko podľa plánu (čo sa o roku 2020 nedá povedať), tak by sme tento rok mali mať na výber z viacerých modelov a po ich objednávke by sme na dodanie mali čakať kratšie. Investori, ktorí vložili peniaze do tejto spoločnosti, by mali tento rok naďalej sledovať zelené čísla. Všetko sa ešte môže zmeniť, no dúfame, že k tomu nedôjde.