Systém Ena eBike „číta“ vašu mozgovú aktivitu v mene bezpečnosti na cestách

Ena jazdcovi poskytuje v kritických situáciách čas navyše na základe jeho vnímania prostredia. Takisto vyzýva jazdca, aby rozvíjal interocepciu (naladenie sa na signály vlastného pulzujúceho tela) tým, že ponúka spätnú väzbu prostredníctvom pocitu zvýšenej rýchlosti, ktorá je výsledkom dosiahnutia stavu periférneho povedomia jazdca.

V súčasnosti oveľa viac ľudí ako kedykoľvek predtým jazdí na bicykli, aby si udržali dobrú kondíciu, vyhli sa preplnenej verejnej doprave a pomohli životnému prostrediu. Žiaľ, nebezpečenstvá spojené s jazdou na bicykli, najmä v mestskom prostredí, sú dobre známe. Čo keby ste mali elektrický bicykel, ktorý by mohol zabezpečiť bezpečnejšiu jazdu tým, že by monitoroval zmeny vo vašom zornom poli počas jazdy? Toto je Ena eBike!

Výskumníci z laboratória Exertion Games Lab na Monash University, IBM Research Australia a Wellthlab na University of Southampton vyvinuli nový elektrobicykel prepojený s mozgom, ktorý reguluje činnosť bicyklového motora na základe neurologickej aktivity jazdca.

Neurologická aktivita cyklistu a Ena eBike

Prototyp s názvom Ena the eBike sníma neurologickú aktivitu pomocou čiapočky s EEG elektródou umiestnenej na zátylku jazdca. Kontrolovaná oblasť sa nachádza na zadnej strane hlavy a je zodpovedná za spracovanie zraku. Čiapočka je pripojená k notebooku v batohu jazdca, ktorý spracúva načítané údaje. Následne určuje, kedy je jazdec v periférnom stave vedomia, aby dal pokyn motoru ebajku, aby ponúkol alebo prestal ponúkať podporu motora.

Keď je jazdec v stave, že dokáže sledovať väčšie zorné pole, ebajk zrýchľuje. Keď sa jazdcovo zorné pole zúži na prichádzajúcu prekážku, podpora motora bicykla sa preruší. Tým sa zvyšuje bezpečnosť jazdca, pretože mu poskytuje viac času na reakciu na situáciu.

Zmeny v zornom poli

V spolupráci s tromi spomínanými inštitúciami sa uskutočnila štúdia s 20 jazdcami na bicykli, ktorá odhalila, že zmeny v zornom poli používateľa týkajúce sa periférneho povedomia možno čítať v reálnom čase a získať tak prístup k predbežnej pozornosti používateľa. To znamená, že zmeny v neurologickej aktivite môžu byť spôsobené inštinktívnymi reakciami, ako je napríklad prechádzajúce auto alebo náhla prekážka na ceste.

Tieto inštinktívne reakcie spôsobujú zúženie jazdcovho zorného poľa, aby sa zameral na prekážku. Systém Ena dokáže zachytiť túto zmenu neurologickej aktivity v reálnom čase a reagovať na situáciu. V takom prípade zastaví dodatočnú podporu motora rýchlejšie, ako by to dokázal používateľ sám. Vďaka tomu má jazdec viac času na reakciu na situáciu.

Ako jeden celok

Ďalším hlavným prínosom je, že systém je napojený priamo z mozgu používateľa a používateľ nemusí premýšľať, ako zvýšiť pozornosť systému prostredníctvom príkazu, ako je to v prípade mnohých zariadení. Ena totiž umožňuje tok údajov medzi vizuálnym vnímaním prostredia používateľom a ovládaním motora a ponúka tak zážitok, v ktorom používateľ a systém pracujú ako jeden celok.

Pri spätnom pohľade na túto technológiu sa dajú vyzdvihnúť rôzne aspekty, napríklad to, že Ena jazdcovi poskytuje v kritických situáciách čas navyše na základe jeho vnímania prostredia. Takisto vyzýva jazdca, aby rozvíjal interocepciu (naladenie sa na signály vlastného pulzujúceho tela) tým, že ponúka spätnú väzbu prostredníctvom pocitu zvýšenej rýchlosti, ktorá je výsledkom dosiahnutia stavu periférneho povedomia jazdca.

Je Ena eBike budúcnosť?

Autori a tvorcovia systému Ena mu predpovedajú veľkú budúcnosť: „Predstavujeme si niekoľko scenárov, v ktorých by technológia ako Ena mohla byť prospešná, od zvýšenia bezpečnosti a času reakcie pre pracovníkov záchrannej služby, cez potenciálne monitorovanie periférneho videnia pacienta s cieľom zistiť jeho stav, až po využitie v športe na pomoc futbalistom pri rozvoji ich periférneho videnia.“

Foto: gq.com.mx, Exertion Games Lab, newsakmi.com