Spoločnosť Facebook zmenila svoj názov na Meta. Čo stálo za touto zmenou?

Spoločnosť Meta na čele s Markom Zuckerbergom má mnoho plánov, najmä vo VR svete. Čo nám prinesie budúcnosť?

Facebook mení názov svojej spoločnosti. Prečo je tomu tak? Spoločnosť sa rozhodla pre zameranie na tzv. „metaverzum“ – Meta.

Zakladateľ Mark Zuckerberg povedal, že Facebook zmení svoje firemné meno na Meta, čím efektívne degraduje službu menovca Facebooku na len jednu z dcérskych spoločností spoločnosti popri Instagrame a WhatsAppe, a nie na zastrešujúcu značku.

Meta

Spoločnosť predtým známa ako Facebook tiež v tlačovej správe uviedla, že plánuje začať obchodovať pod burzovým menom „MVRS“ k 1. decembru tohto roka.

Rebranding by mohol byť súčasťou snahy o prepracovanie reputácie Facebooku a otočenie stránky po sérii PR nočných môr, vrátane dezinformácií na jeho platformách, zlyhaní moderovania obsahu a odhalení negatívneho vplyvu jeho produktov na duševné zdravie niektorých používateľov.

Budovanie niečoho nového alebo len múdry ťah?

Zmena názvu, ktorú oznámil Zuckerberg počas firemnej konferencie o virtuálnej a rozšírenej realite Facebook Connect, je v súlade s jej rastúcim zameraním na metaverzum, ktoré odkazuje na snahy spojiť technológie virtuálnej a rozšírenej reality v novej online sfére.

Meta
Facebook Connect, zdroj: ARPost.com

„Veľa som premýšľal o našej identite. Facebook je jedným z najpoužívanejších produktov v histórii,“ povedal Zuckerberg. „Je to ikonická značka sociálnych médií, no stále nezahŕňa všetko, čo robíme,“ dodal.

„Dnes sme vnímaní ako spoločnosť sociálnych médií, no v našej DNA sme spoločnosťou, ktorá vytvára technológie na prepojenie ľudí. Metaverzum je ďalšou hranicou, rovnako ako sociálne siete, keď sme začínali.“

Meta (Facebook)
Meta (Facebook), zdroj: CNN.com

Zuckerberg, ktorý povedal, že rád študuje klasiku v škole, povedal, že názov bol inšpirovaný gréckym slovom meta, čo znamená „za hranice“. „Pre mňa to symbolizuje, že vždy je čo stavať.“

Spoločnosť tiež nahradila svoj firemný znak, ktorý obsahoval obrázok palca nahor, za nový znak, v podobe modrej ležiacej osmičky / znaku M, ktorý symbolizuje nekonečno.

Rozšírená a virtuálna realita sú podľa Marka budúcnosť

Spoločnosť uviedla, že oddelí Facebook Reality Labs – svoju divíziu venovanú službám rozšírenej a virtuálnej reality – ako samostatný segment správ od svojich sociálnych aplikácií. Zmena by mala nadobudnúť účinnosť od štvrtého štvrťroka.

Facebook shows off how you'll use its neural wristbands with AR glasses -  The Verge
Facebook Reality Labs, zdroj: TheVerge.com

Facebook neoznámil žiadne výkonné zmeny. Na osobnej facebookovej stránke Zuckerberga sa však jeho pracovný názov zmenil na: „Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Meta.“

Zuckerberg odštartoval veľkú produktovú udalosť predstavením série nových sociálnych, herných a pracovných konceptov pre metaverzum. Uvidíme, ako sa v nasledujúcich rokoch tieto zmeny a projekty prejavia.

Metaverzum (Meta)
Metaverzum podľa Marka Zuckerberga, zdroj: YouTube.com

Facebook taktiež ukázal sériu koncepčných videí, ktoré zdôrazňujú jeho víziu metaverza. Jednalo sa napríklad o odoslanie holografického obrazu seba samého na koncert, ktorý prebieha v reálnom svete, sedenie pri virtuálnych zasadacích stoloch so vzdialenými kolegami alebo hranie hier s priateľmi.

Facebook nedávno uviedol, že na vybudovanie tohto konceptu najme vyše 10 000 ľudí v Európe. Zuckerberg tiež oznámil, že volanie cez Messenger prichádza do VR (režim virtuálnej reality), pričom plánuje prevádzkovať aj virtuálny trh.

VR Messenger (Meta)
VR Messenger, zdroj: Thetimesofisrael.com

Na ňom budú môcť vývojári predávať virtuálny tovar. Chýbať by nemala ani nová domovská obrazovka v Oculus Quest. Chatovanie a hry vo virtuálnom svete by sa tak mali stať sociálnejšími.