Nová Sony Xperia Pro-I: Snímač o veľkosti 1 palca za cenu takmer 2 000 eur

Sony Xperia Pro-I je naozaj unikátnym smartfónom. Ponúka 1-palcový snímač, ktorého fotky naozaj prekvapia, obzvlášť pri slabom svetle.

Začiatkom roka 2021 spoločnosť Sony predstavila smartfón Xperia Pro za cenu 2 500 amerických dolárov. Bol to smartfón, ktorý spoločnosť vyrobila pre profesionálov v oblasti videa. Teraz je Sony späť s druhým profesionálnym smartfónom navrhnutým tak, aby oslovil fotografických nadšencovXperia Pro-I.

Sony Xperia Pro-I

Hlavnou črtou Xperia Pro-I je 1-palcový snímač požičaný z fotoaparátu RX100 VII. Ide o oveľa väčší snímač, než aký nájdeme na väčšine dnešných smartfónov.

Sony Xperia Pro-I prekonáva aj najnovší Pixel 6 Pro od Googlu

Pre porovnanie, primárny snímač na smartfóne Pixel 6 Pro má rozstup pixelov 1,2 µm. Hlavný snímač na Pro-I má pixely s veľkosťou 2,4 µm. Vďaka tejto vlastnosti je oveľa lepší pri slabom osvetlení. Okrem iného dokáže snímať 12-bitové RAW súbory a natívne 4K video pri 120 snímkach za sekundu s automatickým zaostrovaním a detekciou očí.

Sony Xperia Pro-I
Sony Xperia Pro-I, zdroj: SonyAsia.com

Obsahuje jeden zo zobrazovacích procesorov Sony BIONZ X, ktorý mu umožňuje snímať rýchlosťou až 20 snímok za sekundu s automatickým zaostrovaním a automatickou expozíciou. Vysoká rýchlosť čítania snímača mu umožňuje vyhnúť sa efektu rolovania.

Lacnejšia konkurencia = menej funkcií

Jedná sa o funkciu, o ktorej spoločnosť Sony hovorí, že pomáha Pro-I odlíšiť sa od iných smartfónov s 1-palcovými snímačmi, ako je napríklad Xiaomi Mi 11 Ultra. Ten však nemá automatické zaostrovanie s fázovou detekciou ako Pro-I.

Sony Xperia Pro-I, zdroj: SonyAsia.com

1-palcový snímač okrem iného dopĺňa aj 24 mm šošovka vyrobená zo skla, ktorá dokáže prepínať medzi clonou f/2.0 a f/4.0. Sony išlo cestou dizajnu, aby bola optika čo najmenšia. Primárny fotoaparát lemuje 16 mm ultraširokouhlý fotoaparát a 50 mm teleobjektív.

Spoločnosť Sony tvrdí, že sa rozhodla pre toto usporiadanie objektívu po konzultácii s fotografmi. Tí povedali, že chcú nastavenie, ktoré by zodpovedalo ich výberu špičkových objektívov.

Špičkový hardvér, no batéria a nabíjanie zaostáva

Xperia Pro-I je v podstate vylepšená Xperia 1 III. Vnútorne je smartfón vybavený Snapdragonom 888 podporovaným 12 GB RAM a 512 GB interného úložiska. Pomocou microSD karty môžeš pridať až 1 TB dodatočného úložiska.

Sony Xperia Pro-I
Sony Xperia Pro-I, zdroj: GSMArena.com

Všetko napája 4 500 mAh batéria, pričom Sony tvrdí, že smartfón vydrží na jedno nabitie celý deň. Vo vnútri balenia je okrem iného aj 30 W napájací adaptér, ktorý dokáže nabiť smartfón na 50 percent už za 30 minút.

Pro-I je taktiež vybavený rovnakým 6,5-palcovým OLED panelom, ktorým disponuje aj Xperia 1 III. Ide o 4K displej s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz a pomerom strán 21:9. Na prednej strane má Pro-I nielen 3.5 mm audio jack konektor pre slúchadlá, ale obsahuje aj technológie ako Sony LDAC a DSEE.

Ľudová cena „len“ 1 800 amerických dolárov

Všetky tieto parametre sa však podpísali aj na cene samotného produktu. V USA plánuje Sony predávať Xperia Pro-I za „lákavú cenu“ len 1 800 amerických dolárov. „V skutočnosti získavate vlajkový smartfón a kameru RX100 VII za menej, než je cena nákupu týchto zariadení samostatne“, povedala spoločnosť Sony.

Sony Xperia Pro-I
Sony Xperia Pro-I, zdroj: NotebookCheck.com

Xperia Pro-I však nie je individuálnou náhradou za RX100 VII. Daná kamera od spoločnosti Sony produkuje fotografie s rozlíšením 20,1 megapixelov, pričom využíva celý údaj zo snímača. Pro-I používa len orezanie, pretože využitie celého snímača by si vyžadovalo oveľa väčšiu šošovku, než akú by bolo možné do smartfónu zakomponovať.