RECENZIA | Secretlab TITAN Evo 2022: Revolučná stolička alebo len marketingový ťah?

Ak si gamer a zaujímaš sa aspoň trocha o nejaké to príslušenstvo k PC, určite budeš poznať značku herných stoličiek, ktorá si hovorí Secretlab.

Stolička z dielne singapurskej spoločnosti Secretlab sa v lete minulého roka dočkala novej série, ktorá nesie názov Secretlab TITAN Evo 2022. Oproti sérii z roku 2020 so sebou prináša mnoho vylepšení či dokonca nových patentov, ktoré by si pri iných stoličkách hľadal len ťažko.

Spoločnosť Secretlab je na trhu už od roku 2014, pričom najviac je o nej počuť najmä v zahraničí. U nás žiaľ nemajú zastúpenie ako trebárs známe herné stoličky od DXRacer. Secretlab však s DXRacer porovnávať nebudem, pretože je to prakticky neporovnateľné. Okrem iného sa pohybujeme aj v inej cenovej relácii.

Prvý počin Secretlabu sa vypredal behom týždňa

Zakladatelia spoločnosti Ian a Alaric sa prvýkrát stretli, keď obaja poloprofesionálne hrali StarCraft II. Dvojica odštartovala značku Secretlab, aby vytvorila hernú stoličku, ktorá by bola jednoznačne najlepšou na trhu. Od roku 2015 teda začali herné stoličky naozaj vyrábať, pričom ich popularita začala naberať na obrátkach iba pár rokov späť.

Modely Omega a Titan, zdroj: Secretlab.com

Od série Omega a Titan u nich nakoniec začalo tradovať aj ročné označenie, kedy sme v roku ich narastajúcej popularity mali možnosť na stoličkách vidieť 2018/2019. Výrobca sa teda rozhodol vydávať stoličky raz za 2 roky. V roku 2018 boli vydané modely pre rok 2019 a 2020, pričom v lete 2021 prišiel vylepšený model, ktorý bude na trhu zopár ďalších rokov.

Secretlab TITAN Evo 2022
Secretlab TITAN Evo 2022, zdroj: Secretlab.com

V júli minulého roka sme sa konečne dočkali nástupcu populárnej série 2020, pričom sa samozrejme zvýšila aj už tak dosť vysoká cena. Model TITAN Evo 2022 si však svoju cenu obhajuje novými vychytávkami, ktoré sú naozaj exkluzívne. Poďme sa na ňu teda spoločne pozrieť.

Balenie je jedno z najlepších, aké som kedy videl

Po doručení veľkej a ťažkej krabice, ktorá mala vyše 30 kg, začína naozajstný zážitok z rozbaľovania. Po otvorení krabice na nás vykukne obrovský tvrdený papier s logom spoločnosti, pričom nižšie si môžeme všimnúť aj holografickú nálepku hand inspected, teda ručne skontrolované, čo by som bral s rezervou.

Po otočení vyššie spomenutého tvrdeného papiera sa nám zjaví veľký manuál na poskladanie stoličky, ktorý ti v pár krokoch ukáže, aké jednoduché a rýchle je v skutočnosti poskladanie celej stoličky. V balení sa nachádza všetko potrebné, nepotrebuješ teda žiadne špeciálne náradie navyše.

Secretlab TITAN Evo 2022
Secretlab a ich najnovší počin pre tento a nasledujúci rok, zdroj: vlastný

Stolička Secretlab TITAN Evo 2022 okrem iného cestuje priamo z poľského skladu a nie zo sídla spoločnosti, čo je určite veľké plus. Po objednaní ti stolička príde cca do týždňa od odoslania, čo je naozaj super čas doručenia.

Pri rozbaľovaní je už z prvého pohľadu zrejmé, že výrobca sa so samotným balením naozaj poriadne vyhral. Všetko je pekne a pevne na svojom mieste, každá jedna vec má svoju krabicu a označenie čo v nej je a na čo presne to slúži.

Secretlab TITAN Evo 2022
Logo TITAN je nádherne vyšité priamo v strede stoličky, zdroj: vlastný

Ochranného materiálu je v balení viac než dosť, preto by som sa určite nebál nejakého poškodenia pri doručení. Výrobca taktiež testoval pevnosť a odolnosť balenia pomocou viacnásobného droptestu z určitej výšky, aby sa uistil, že stolička dopravu prežije za akýchkoľvek podmienok.

Po vybratí kompletného obsahu balenia nájdeme čiernu krabicu s náradím, kolieskami, piestom a ďalším príslušenstvom, magnetické a zároveň vymeniteľné podrúčky, magnetický vankúšik za hlavu, sedadlo, opierku a kovovú základňu, na ktorej bude celá stolička stáť.

Jednoduchá a rýchla montáž

Poskladanie mi zabralo cca 30 minút bez pomoci ďalšej osoby. Manuál je naozaj skvelo zrozumiteľný, doplnený o veľké a kvalitné obrázky, kde človek presne vie, ako to má alebo nemá vyzerať pred prejdením na ďalší krok.

Nasúvacie páčky pre reguláciu hojdania / výšky, zdroj: vlastný

Po poskladaní bolo všetko v poriadku, nezaznamenal som žiadne problémy s kvalitou spracovania či inými aspektami pri skladaní samotnej stoličky. Všetko drží na svojom mieste ako má, stolička je naozaj kvalitne vyhotovená, čo sa materiálu týka.

Z hľadiska doplnkov ide o kombináciu kovu a plastu, pričom opäť je spracovaný bezproblémovo. Väčšina zo samotného príslušenstva je magnetická, čím predchodca nedisponoval. V tohtoročnom modeli máme okrem vyššie spomínaných magnetických podrúčiek a vankúšika aj krytky na skrutky či samotný obojstranný skrutkovač/imbusový kľúč nachádzajúci sa priamo v balení.

Secretlab TITAN Evo 2022
Magnetické príslušenstvo nachádzajúce sa v základnom balení, zdroj: vlastný

Secretlab mal pri minulých ročníkoch 3 modely. Išlo o Omega, Titan a Titan XL. Titan a Titan XL sa líši prakticky len vo veľkosti, pričom XL bol logicky určený pre vyšších a ťažších jedincov. Omega na druhú stranu bol veľkostne najmenší model, no zároveň mu chýbali niektoré funkcie práve z vyspelejších, no taktiež drahších Titanov.

Tento rok sa však výrobca po dlhoročnej tradícii produkcie modelu Omega rozhodol od tohto gréckeho písmena upustiť úplne. Prečo je tomu tak? Ide o tzv. zjednotenie. Tím prekopal celú sériu a prišiel iba s jedným modelom, ktorým je práve Titan.

Jeden model, tri veľkosti

Secretlab TITAN Evo 2022 sa predáva v troch veľkostiach – S (small), R (regular), XL (extra large). Výrobca má na stránke zverejnené parametre pre každý z modelov, čo sa váhy a výšky týka. Secretlab sa taktiež rozhodol, že potenciálnych záujemcov nebude oberať o funkcie z drahších modelov. Všetky vyššie spomínané veľkosti sa tým pádom líšia len veľkosťou a nosnosťou. Každý z nových Titanov je vybavený pomerne revolučnými funkciami, ktoré má výrobca dokonca patentované.

Secretlab TITAN Evo 2022
Označenie na boku stoličky (veľkosť + séria), zdroj: vlastný

Stolička okrem iného prichádza v mnohých farebných prevedeniach, pričom v mojom prípade ide o klasickú čiernu. Okrem farby je možné si vybrať z 2 materiálov. Tie sú koža alebo látka. Pri koži sa však nejedná o lacnú koženku, ktorá sa rýchlo a jednoducho zošúcha. Ide o tzv. NEO™ Hybrid Leatherette, ktorá je navyše oproti minulej sérii, ktorá mala tzv. PU Leather, o 12x odolnejšia.

Secretlab TITAN Evo 2022
Sedacia časť je dostatočne veľká, no na prvý pocit pomerne tvrdá, zdroj: vlastný

Podobne je to aj v prípade látky, ktorú som osobne volil ja, najmä kvôli teplým letným dňom. Predtým tzv. Softweave  Fabric, teraz o 3.5x odolnejšia Plus verzia. Vyhotovenie je na naozaj na výbornej úrovni v oboch prípadoch. Musím však podotknúť, že stolička pôsobí na prvý pocit pomerne tvrdo, čo však podporuje správne sedenie za počítačom. Časom materiál samozrejme o niečo zmäkne, preto sa určite netreba obávať.

Prvý dojem nebol príliš pozitívny

Moja výška je 170 cm, no som pomerne útlej postavy, čo znamená, že nemám široké ramená či boky. Preto som volil model S, ktorý je však určený pre ľudí s výškou do 169 cm. Pre postavy od 170 cm je už určený model R. Ten som mal možnosť vyskúšať tiež, no okrem toho, že mi proporčne nesedel až tak dobre ako model S, začal po týždni vŕzgať vstavaný „lumbar support“.

To je na stoličku za 500 eur pomerne veľký problém. Okrem iného som bádal problémy ihneď po zložení stoličky. Zasekávajúce sa tlačidlo na pravej podrúčke či nesymetrické operadlo, ktorého ľavá strana bola cca o pol centimetra vyššie ako ľavá. Pre niekoho banalita, pre iného školácke chyby, ktoré nemajú pri stoličke danej cenovej kategórie čo hľadať. Tu je v skratke vysvetlené, čo som myslel na začiatku článku pojmom „brať s rezervou“ pri nálepke „hand inspected“.

Secretlab TITAN Evo 2022
Kvalita šitia / celkového spracovania je na vysokej úrovni, zdroj: vlastný

Možno smola, možno chybný kus, stáva sa. Ako som povedal, tlačidlo či asymetria by sa ako tak dali prežiť vzhľadom na to, že nijako to neovplyvňovalo používanie samotnej stoličky. Vŕzganie bedrovej opierky v prakticky akejkoľvek pozícii však bolo neznesiteľné. Dokonca až tak, že som to úplne prestal používať a zároveň som výrobcovi poslal e-mail s videonahrávkou, aby posúdil, čo s tým teda hodlá spraviť.

Podporu musím jednoznačne pochváliť za ich rýchlu odpoveď, kedy do 24 hodín nie len odpovedali, ale rovno sa ponúkli, že vzhľadom na vzniknuté problémy zasielajú nový kus. Sprvu som čakal len novú opierku, no prekvapili. chybný kus taktiež nechceli späť, okrem iného by cena dopravy vzhľadom na veľkosť a hmotnosť krabice nebola veľmi rentabilná.

Veľkosť stoličky treba vyberať rozvážne

Po opýtaní, či chcem ako náhradu ten istý model, som odpovedal NIE. Farba aj materiál ostali rovnaké, no vzhľadom na veľkostnú skúsenosť s modelom R som bral už vyššie spomínaný model S. Ak si teda človek, ktorý veľa neváži a je skôr chudej či priemernej postavy, odporúčal by som ísť do modelu S. Výška 170 cm je pre model R minimum a trúfam si povedať, že do výšky 175 cm by mnohým, najmä útlejšej postavy sedel práve model S.

Veľkostná tabuľka na stránkach výrobcu, zdroj: Secretlab.com

V prípade neistoty je priamo na stránkach výrobcu veľkostná kalkulačka, do ktorej len zadáš svoju výšku a váhu. Systém ti na základe toho odporučí do akej veľkosti ísť. Napriek tomu by som aj tento „sizing calculator“ bral s rezervou. Je to skrátka dosť individuálna záležitosť.

Prvé dojmy, pokus číslo dva

Ako prvé som si na stoličke vyskúšal azda tú najrevolučnejšiu funkciu. Ide o bedrovú opierku alebo tzv. lumbar support. Séria 2020 to už síce obsahovala, no sú tu 2 háčiky. Jednalo sa práve o drahší Titan model, pričom umožňoval nastaviť iba vypuklosť samotnej bedrovej opierky.

Výrobca tento rok priniesol aj nastavenie výšky, čo len pridáva na komforte stoličky. Pri klasických herných stoličkách výrobcovia používajú bedrový vankúšik. Ten má len jeden tvar a zákazník sa s tým žiaľ musí zmieriť. Pri Secretlab TITAN Evo 2022 je to iný príbeh.

Secretlab TITAN Evo 2022
Nastavenie bedrovej opierky (lumbar support), zdroj: vlastný

Okrem vypuklosti pomocou šikovného otočného kolieska na opierke si užívateľ môže pohodlne nastaviť tvrdosť bedrovej opierky. Podľa toho kde chce, aby mu podpora tlačila je tu nastavenie výšky v dostačujúcom rozsahu. To prebieha pomocou rovnakého otočného kolieska, len na opačnej strane stoličky. Bedrová opierka je vcelku pohodlná a vankúšik už teda nie je nutné používať. Ten si však v prípade záujmu vieš dokúpiť na stránkach výrobcu.

Ďalším prekvapením bol pre mňa magnetický vankúšik, ktorý je opäť jedným z patentov výrobcu. Žiadne popruhy, suchý zips, či akékoľvek príslušenstvo na prichytenie relaxačného vankúšika.

Secretlab TITAN Evo 2022
Magnetický vankúšik je vďaka pamäťovej pene naozaj pohodlný, zdroj: vlastný

Magnety, ktoré nijak neovplyvňujú zdravie používateľa, sú zakomponované ako do samotného vankúšika, tak aj do stoličky v oblasti hlavy/krku. Vankúšik disponuje pamäťovou penou spolu s chladiacim gélom, ktorý oceníš najmä v lete. Vankúšik funguje v rozmedzí cca 13 cm, no používať ho je možné samozrejme aj mimo magnetickej zóny.

Za dodatočné príslušenstvo si priplatíš

Upgradom prešli aj podrúčky, ktoré sú taktiež magnetické a teraz navyše aj vymeniteľné. V prípade, že by si tie v balení nevyhovovali svojou tvrdosťou či materiálom, (jedná sa o PU Leather, čiže kožu) je možné si dokúpiť na stránkach výrobcu nový materiál, ktorý nesie názov Technogel („želé“) a je okrem mäkšej textúry vybavený aj chladiacim gélom.

Secretlab TITAN Evo 2022
Plne nastaviteľné 4D podrúčky prispievajú k skvelému komfortu, zdroj: vlastný

Myslím si však, že základné podrúčky nachádzajúce sa už v balení sú dostatočne kvalitné aj pohodlné. Okrem iného, náhradné či nové stoja 80 eur/pár. Určite sa nejedná o lacnú záležitosť. Vankúšik je taktiež v hodnote 70 eur, čiže za dodatočné príslušenstvo si v prípade potreby slušne zaplatíš.

Ak si za bohatú prispôsobiteľnosť stoličky, tu je toho naozaj neúrekom. Okrem nastavenia výšky či hojdacieho mechanizmu je možné nastaviť podrúčky do pozície vpred a vzad, od seba a k sebe, do strán, či vyššie alebo nižšie. Výrobcom nazývané „4D“ podrúčky sa prispôsobia naozaj každému a prakticky do akejkoľvek pozície.

Secretlab TITAN Evo 2022
Na všetky magnetické časti výrobca upozorňuje nálepkou, zdroj: vlastný

K magnetickému príslušenstvu patria aj krytky bokov stoličky, kde sa nachádzajú skrutky. Vďaka tomu je montáž stoličky založená prakticky na 4 skrutkách. Je to tak. V balení sa naozaj nachádzajú len 4 skrutky, pretože všetko ostatné je buď predinštalované alebo magnetické. To je naozaj veľké plus.

Stabilita, pohodlie, flexibilita

Stolička vďaka kolieskam či hliníkovej základni skvelej kvality nemá žiaden problém so stabilitou a kĺzavosť po podlahe či koberci je taktiež bezproblémová. Vcelku zvedavý som bol aj na zaujímavo riešený hojdací L-kový mechanizmus, ktorý však funguje parádne. Povedal by som, že dokonca lepšie ako pri klasických, nie len herných stoličkách, ktoré majú celú konštrukciu kolmú.

Secretlab TITAN Evo 2022
Kolieska sú kvalitné a nevadí im žiaden povrch, zdroj: vlastný

Po takmer mesiaci testovania stoličky môžem povedať, že ponúka naozaj parádne vychytávky, skvelú kvalitu spracovania, bohaté príslušenstvo, luxusné balenie, prémiové materiály či doplnky, no je tu jedno ALE. Tým ALE je samozrejme cena.

Cenovka je vyššia, no stolička si ju dokáže obhájiť

Séria 2020 začínala pri modeli Titan na cene 409 eur, pričom v aktuálnom ročníku to je 469 eur v prípade kože. Za látkový model si priplatíš o 20 eur viac, tým pádom je výsledná cena 489 eur. To určite nie je málo. Treba si však zobrať do úvahy, že výrobca oproti minulému ročníku zakomponoval do stoličky mnoho nových a zaujímavých funkcií či technológií.

Vývoj, testovanie, patenty, prekopanie dizajnu tvaru opierky ako sedacej časti, atď. To všetko sa samozrejme premietlo aj v cene samotnej stoličky. Okrem iného výrobca na svojich stránkach obhajuje vyššiu cenu zdražením materiálov, vďaka ktorým išli náklady hore v priemere o cca 10%.

Secretlab TITAN Evo 2022
Gravírovanie sériového ročníka, zdroj: vlastný

Stolička si svoju cenu určite dokáže obhájiť, za cenu necelých 500 eur dostaneš kvalitne vyhotovenú stoličku s bohatými doplnkami. Myslím, že materiálmi sa určite nešetrilo, no samozrejme, vždy je tu priestor pre zlepšenie. Na mieste výrobcu by som sa viac zameral na inšpekciu jednotlivých stoličiek a uistil sa, že zákazníkovi príde to, za čo si zaplatil.

Samozrejme, chybné kusy či drobné nezrovnalosti sa vyskytujú všade, aj u oveľa drahších produktov. V tomto prípade, vzhľadom na sídlo spoločnosti a vývoz do takmer celého sveta, kedy doprava späť a vrátenie stoličky vyjde na viac ako 1/5 ceny samotnej stoličky, by sa výrobca viac mohol zamerať na to, aby zákazník nemal na vrátenie žiaden dôvod, najmä nie po týždni používania.

Popularita a pozitívne recenzie naprieč celým svetom

Výrobca ma napriek tomu na svojej stránke vyše 30 000 pozitívnych recenzií s priemerom 4.9/5. To už niečo značí, pričom môj prvý kus a zopár ďalších, nájdených na Reddit fórach či YouTube komentároch, mali zrejme smolu.

Okrem iného máš na stoličku 3-ročnú záruku, v prípade, že na akúkoľvek sociálnu sieť pridáš fotku stoličky a #secretlab, získavaš ďalšie 2 roky navyše. V rámci piatich rokov záruky máš nárok na akékoľvek náhradné diely, servis, výmeny a pod. Pomocou NFC tagu na zadnej strane stoličky si navyše vieš overiť jej autenticitu.

Secretlab TITAN Evo 2022
NFC tag na overenie autenticity stoličky, zdroj: vlastný

Ak chceš zainvestovať do poriadnej stoličky, ktorá ti poslúži nie len na gaming, ale aj prácu či relax, Secretlab TITAN Evo 2022 môže byť voľba pre teba. Výrobca zvykne mať z času na čas aj zaujímavé výpredaje, ktoré by si určite v prípade záujmu nemal zmeškať.

V prípade, že zvažuješ kúpu, alebo sa chceš o stoličke dozvedieť viac: https://secretlab.eu/products/titan-evo-2022-series