Red Bull pripravuje hyperauto za 6 miliónov eur. Bude mať 1 100 koní, 2 sedadlá a F1 techniku

Red Bull pripravuje vlastné hyperauto, za ktorým sa podpíše dizajnér Adrian Newey. Malo by ísť o nekompromisný závodný špeciál s rýchlosťou monopostu F1.
Zdroj: Red Bull Advanced Technologies

Red Bull určite poznáš ako značku energetických nápojov a možno si už počul aj o tom, že majú vlastný tím v šampionáte Formula 1. Minulý rok ich pilot Max Verstappen vyhral pohár jazdcov a v pohári konštruktérov ich tím skončil na druhom mieste tesne za Mercedesom. A teraz Red Bull pripravuje svoje vlastné hyperauto.

Za ich úspechy zožal veľkú časť zásluh Adrian Newey, britský dizajnér a technický riaditeľ tímu Red Bull Racing. Ten je zodpovedný za geniálne technické prevedenie ich monopostov. O Adriana je vo svete F1 a vo svete automobilového dizajnu obrovský záujem. Jednou z jeho podmienok je to, aby zostal pracovať pre Red Bull. Zároveň chce, aby mu tím umožnil nadizajnovať vlastné auto, pričom nie je tajomstvom, že ide o jeho dlhodobý sen.

Newey vie, do čoho ide

Red Bull mu pred zopár rokmi umožnil pracovať na hyperaute Aston Martin Valkyrie. Dnes už však vieme, že Red Bull pripravuje vlastné auto. Dizajnu bude veliť práve Adrian Newey. Cenovka bude začínať na neuveriteľnej sume 6 miliónov eur. Pôjde o vôbec prvé auto s emblémom Red Bull na kapote. Minimálne v prípade, kedy (úmyselne) zabudneme na Red Bull Mini Cooper.

Adrian Newey spolupracoval aj na vývoji a dizajne Aston Martin Valkyrie. Zdroj: Aston Martin

Po kúpe okrem auta získaš prístup ku špičkovým simulátorom Red Bullu, kde si auto budeš môcť vyskúšať ešte pred začatím produkcie, prístup k trati na trénovanie tvojich vodičských schopností a budeš priamou súčasťou vývoja auta, pričom môžeš pripomienkovať rôzne zmeny.

Aj v prípade, že o tento stroj máš záujem a máš potrebné financie, nebude vôbec jednoduché si ho zaobstarať. Celá produkcia bude striktne limitovaná na 50 kusov. Z auta sa veľmi rýchlo stane zberateľský kúsok a dostane sa do rúk len dôkladne vybraným ľuďom so skutočne hlbokými vreckami. 

Hyperauto Red Bull sa bude volať RB17

Hyperauto Red Bullu bude niesť názov RB17. Ide o názov monopostu Red Bull Racing v roku 2021, kedy tento tím vyhral šampionát, no nakoniec tento názov preskočili. Teraz bol názov RB17 oživený a signalizuje, že pôjde o stroj zameraný výhradne na nekompromisný výkon, čo neskôr potvrdili Adrian Newey aj Christian Horner, vedúci tímu Red Bull Racing.

„RB17 destiluje všetko čo vieme o tvorbe auta, ktoré je schopné vyhrávať šampionáty, do balenia ponúkajúceho extrémnu úroveň výkonu v podobe závodného špeciálu so sedením pre dvoch. Vedený našou vášňou pre výkon na každej úrovni, závodný špeciál RB17 posúva hranice dizajnu a techniky ďaleko za to, čo bolo doteraz dostupné entuziastom a zberateľom,“ povedal Adrian Newey.

Čomu vďačí RB17 za „extrémnu úroveň výkonu“? Toto hyperauto bude využívať motor v konfigurácii V8 s turbodúchadlom, doplnený o elektrickú jednotku. Táto hybridná motorizácia by pritom mala ponúknuť až 1 100 konských síl. Na ich skrotenie bude RB17 využívať „najvyspelejší aerodynamický systém súčasnosti“, tvrdí Adrian Newey.

Je ale pomerne ťažké tomu uveriť. Jedným z konkurentov RB17 bude T.50. Ide o výtvor ďalšieho velikána F1 a automobilového dizajnu Gordona Murray, ktorý ponúka aktívnu aerodynamiku za využitia ventilátorov pre úpravu tlaku vzduchu pod autom. Pre Adriana Newey určite nebude jednoduché prekonať aerodynamické parametre modelu T.50, ktorý pri uvedení stál približne polovicu.

Posledné detaily sa dozvieme až v roku 2025, kedy sa má spustiť produkcia. Newey sľubuje veľa, no má reputáciu, ktorá nám do ucha šepká, že by sme mu mali jeho tvrdenia veriť a vnímať ich ako konzervatívne odhady. Smutné však je, že kupcov Horner aj Newey vnímajú predovšetkým ako zberateľov a že tieto autá s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú mať cestnú homologizáciu.