Nový Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 je až o 30% efektívnejší

Qualcomm nedávno predstavil svoj doteraz najvýkonnejší procesor pre Android smartfóny, ktorý nesie názov Snapdragon 8+ Gen 1. Aké vylepšenia prináša?

Spoločnosť Qualcomm predstavila vynovenú verziu svojho vlajkového čipsetu. Nový Snapdragon 8+ Gen 1 (SM8475) sľubuje mierne vylepšenia rýchlosti a výrazné úspory energie. Pôvodný 8 Gen 1 nebol nikdy pomalý, no jeho hlavnými problémami bola spotreba tepla a energie.

Qualcomm propaguje o 10 % vyšší výkon CPU a 30 % zlepšenie energetickej účinnosti CPU. Špičkové jadro Cortex-X2 môže teraz dosiahnuť 3,2 GHz, čím sa konečne vyrovná rýchlosti Snapdragonu 870 zo začiatku roku 2021 (X2 v pôvodnej 8 Gen 1 dosahoval až 3,0 GHz).

Zvýšil sa výkon aj účinnosť procesora

Ďalšie dva klastre CPU sa posilnili tiež. Sú tu nové frekvencie, pričom základné jadro je taktované na 3,2 GHz, zlaté jadrá na 2,75 GHz a strieborné jadrá na 2,0 GHz. Podobne beží aj GPU.

Má o 10% vyššiu taktovaciu frekvenciu a zároveň znižuje spotrebu energie o 30 %. Okrem toho má teraz AI motor o 20 % lepší pomer výkonu na watt. Bezdrôtové modemy sú tiež efektívnejšie.

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, zdroj: Qualcomm.com

Celková energetická účinnosť na úrovni SoC sa zlepšila o 15 %. Smartfón s rovnakým čipsetom dokáže streamovať video o 1 hodinu 30 minút dlhšie ako smartfón so starým čipom. Hlasové hovory, mierne zaťaženie, môžu byť teraz o 5 hodín a 30 minút dlhšie.

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, zdroj: Qualcomm.com

Zvyšok hardvéru vo vnútri Snapdragon 8+ Gen 1 je rovnaký. Podporovaných je až 16 GB LPDDR5 RAM (3 200 MHz) spolu s úložiskom UFS 3.1. Ovládač displeja dokáže robiť QHD+ pri frekvencii až 144 Hz alebo 4K pri 60 Hz, doplnené o 10-bitové vykresľovanie (Rec. 2020) a podporu HDR10+.

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, zdroj: Qualcomm.com

Modem Snapdragon X65 má teoretickú maximálnu rýchlosť 10 Gbps, zatiaľ čo FastConnect 6900 poskytuje Wi-Fi 6/6E až do 3,6 GHz. Konektivita Bluetooth 5.3 zahŕňa aptX Lossless a Bluetooth LE Audio (s dlhším časom prehrávania vďaka vylepšenej účinnosti).

Špičková podpora videa aj audia

Čipová súprava obsahuje rovnaký trojitý 18-bitový Spectra ISP, ktorý dokáže spracovať až 200 MP senzory a 8K snímanie videa pri 30 fps (4K pri 120 fps), plus triky na spracovanie obrazu, ako je redukcia šumu viacerých snímok a stupňovité/DoL HDR, je tu vyhradený bokeh engine a podpora formátov HLG, HDR10+ a Dolby Vision.

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, zdroj: Qualcomm.com

Qualcomm hovorí, že prvé zariadenia so Snapdragonom 8+ Gen 1 budú dostupné v treťom kvartáli tohto roka. Mnohí výrobcovia už pracujú na zakomponovaní tohto procesora vo svojich nadchádzajúcich smartfónoch. Patrí sem napríklad: Asus ROG, Black Shark, HONOR, iQOO, Lenovo, Motorola, Nubia, OnePlus, Oppo, OSOM, Realme, Red Magic, Redmi, Vivo, Xiaomi a ZTE.

Uvidíme, ako sa procesor bude správať v praxi – komerčne dostupných modeloch. Ako už bolo spomenuté vyššie, najskôr takýto smartfón uvidíme už v júli tohto roka.