Prosthesis je obrovský robot, ktorého môžete pilotovať

Prosthesis je robotický exoskelet, ktorý môže pilotovať ktokoľvek. Čo sa tím inžinierov snažil dosiahnuť a čo takýto robot dokáže?

Roboti sú zaujímaví a technológia za nimi je často fascinujúca. Tento robot sa však radí do kategórie robotických exoskeletov, ktoré pilotuje človek. Prosthesis je teda viac akýmsi oblekom, do ktorého si sadnete, než robot na diaľkové ovládanie. Toto motorizované kovové monštrum si teraz podrobne predstavíme a dozviete sa, ako ho aj Vy môžete vyskúšať pilotovať.

Furrion Showcases World's First Exo-Bionic Racing Mech in Motion and U
Zdroj: Furrion Exo-Bionics

Prosthesis váži až 4 tony

Prosthesis je pilotovaný exoskelet so štyrmi nohami, výškou 4,5 metra a šírkou 3 metre. Tieto parametre so sebou prinášajú udivujúcu hmotnosť až 4 tisíc kilogramov. To je viac ako dve priemerné autá. So samotným dizajnom prišla spoločnosť Furrion Exo-Bionics a ich robot dokáže zdvihnúť auto, pohybovať sa v horských podmienkach a bežať v snehu.

„Našim cieľom bolo vyvinúť najjednoduchší možný kráčajúci stroj. Štyri nohy má preto, lebo pilot má tiež štyri končatiny a zároveň to rozširuje postoj robota, takže je jednoduché ho balansovať.“

Jonathan Tippet – spoluzakladateľ Furrion Exo-Bionics a vedúci testovací pilot. Preklad: Michal Luciak

Samotný vývoj trval až 10 rokov a cieľom je založiť nový šport, kde by takýto pilotovaný roboti spolu pretekali na prekážkovej dráhe. Prekážková dráha by pozostávala z tlačenia či ťahania ťažkých prekážok a lezenia na nich.

Pilotovať ho zvládne každý

Po 10 rokoch vývoja sa Prosthesis ukázal svetu v tom najlepšom možnom svetle. Možnosť pilotovať ho získala aj kanadská športovkyňa Cassie Hawrysh. Počas trojdňového kurzu sa dostala aj do samotného exoskeletu.

Furrion's Prosthesis Mech Takes Its Next Steps Toward the Future ...
Zdroj: Furrion Exo-Bionics

„Bola to pre mňa monumentálna udalosť, ale párkrát som aj spadla na tvár Prosthesis, čo bolo neuveriteľne vtipné a strašidelné zároveň, keďže padáte z takej výšky.“

Cassie Hawrysh – kanadská športovkyňa. Preklad: Michal Luciak

Ak si chcete pilotovanie vyskúšať aj Vy, tak môžete. Na crowdfundingovej stránke projektu sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť. Ak radšej pilotujete z pohodlia domova, tak vyskúšajte tento simulátor dokovania na ISS.