Porovnanie Spotify vs. Apple Music: Ktorá služba je lepšia?

Rozhodujete sa medzi Apple Music a Spotify? Vieme, že to nemusí byť jednoduché. Pripravili sme si zhrnutie silných stránok oboch služieb. Nájdete ho tu.

Chcete počúvať hudbu, no neviete si zvoliť tú najlepšiu streamovaciu službu? Medzi najpopulárnejšie patria Spotify a Apple Music. Obe majú svoje výhody aj nevýhody a každému bude viac vyhovovať niečo iné. Spracovali sme zhrnutie všetkých najdôležitejších vlastností oboch služieb. Dáme Vám naše odporúčanie, no voľbu musíte urobiť Vy.

Zdroj: YouTube

Dostupnosť

Obe aplikácie sú dostupné aj na iOS aj na Android. Apple Music môžete nainštalovať aj na PC a podporuje Apple HomePod, takže ho môžete ovládať hlasom, ak máte HomePod. Tu zoznam podporovaných zariadení v podstate končí.

Na druhej strane Spotify viete nainštalovať na PlayStation aj Xbox, PC a väčšinu smart televízorov. Niektoré zariadenia sú tiež označené funkciou Spotify Connect – tá umožňuje neprehrávať hudbu z telefónu ale priamo z operačného systému reproduktoru. Na telefóne len cez Bluetooth ovládate, čo sa bude hrať. Z Vášho telefónu sa teda stane niečo ako diaľkový ovládač a prípadné notifikácie či hovory nerušia prehrávanie reproduktoru.

Obe služby ponúkajú aj webové rozhranie.

Kvalita hudby je o trochu lepšia na Spotify

Obe služby ponúkajú veľmi kvalitný zvuk. Laikom je na nerozoznanie aj napriek tomu, že Spotify je na tom o niečo lepšie. Ak používate Spotify bez plateného prémiového členstva, tak je kvalita nižšia. Apple Music aj Spotify však ponúkajú takmer identický zvuk.

Ak chcete zvuk bez straty kvality, odporúčame Tidal, ktorý sa prezentuje ako služba s nulovou stratou kvality.

Rozhranie

Aj keď pri počúvaní hudby sa nejedná o najdôležitejší parameter, prijemné a intuitívne rozhranie môže výrazne skvalitniť celkový pôžitok z používania aplikácie. Obe aplikácie však v tomto ohľade pôsobia moderne a nesklamú. Spotify stavil na tmavé pozadie, zatiaľ čo Apple na biele, ktoré sa však zmení na čierne pri aktivácii tmavého režimu v nastaveniach iPhonu.

Obe ponúkajú súkromnú knižnicu hudby, playlisty, rádiá a Spotify aj podcasty.

Zdroj: Spotify

Ponúkaný obsah

Tu sa ponuka oboch služieb začína výraznejšie rozchádzať. Spotify ponúka podcasty, z ktorých mnohé sú exkluzívne len pre túto platformu. Napríklad jeden z najpopulárnejších podcastov, Joe Rogan Experience, bude od budúceho roka tiež exkluzívne dostupný len na tejto platforme. Okrem toho pri prehrávaní veľkej časti hudby môžete pozerať krátke útržky z klipov.

Apple Music má na druhú stranu o 10 miliónov viac pesničiek, keďže ich ponúka až viac ako 60 miliónov. Tiež má exkluzívne spolupráce s umelcami a niektoré albumy či pesničky inde nenájdete. Skvelou vlastnosťou je aj to, že Apple Music Vám automaticky uloží do Vašej hudby každú pesničku, ktorú máte zakúpenú na iTunes, čo môže pre mnohých veľmi spríjemniť proces začiatku používania služby.

Zdroj: Apple

Hlavné výhody Spotify

Spotify ponúka mierne lepší zvuk a umožňuje Vám prepínať medzi rôznymi zariadeniami bez problémov. Napríklad môžete počúvať pesničky na PC a už o zopár sekúnd Vám môžu hrať cez telefón. Tento proces je veľmi rýchly jednoduchý. Spotify tiež spája podcasty a hudbu do jednej aplikácie, takže je jasnou voľbou každého, kto chce počúvať oboje a nechce sa kvôli tomu prepínať medzi aplikáciami.

Hlavné výhody Apple Music

Apple Music si získa mnohých, ktorí ešte nepoužívajú žiadnu streamovaciu službu tým, aké jednoduché je začať ho používať. Všetka hudba z iTunes je automaticky prenesená a nemusíte si ju pridávať ručne. Apple Music sa tiež dá ovládať veľmi jednoducho s pomocou Siri a ponúka až 60 miliónov pesničiek, oproti 50 miliónom, ktoré ponúka Spotify. V prípade, že už máte veľa hudby zakúpenej cez iTunes alebo chcete počúvať cez HomePod, toto je jasná voľba.