Porovnanie elektrických kolobežiek Xiaomi a City Boss

Porovnali sme kolobežky od Xiaomi a City Boss. Rozdielne filozofie týchto značiek znamenajú, že ich kolobežky sú určené celkom iným zákazníkom. Ktorá je určená pre Vás?

Do redakcie sa nám na porovnanie dostali 3 elektrické kolobežky od dvoch rôznych výrobcov. Jednou z nich je Xiaomi M365 Pro a druhé dve boli od výrobcu City Boss. Konkrétne sa jednalo o modely RX5 a R3. Každá má čo ponúknuť, no ktorá z nich je najlepšia a ktorej kúpa dáva najväčší zmysel?

Xiaomi M365 Pro CityBoss R3CityBoss RX5
Motor s výkonom 300W Motor s výkonom 350W Motor s výkonom 500W
Najvyššia rýchlosť 25 km/h Najvyššia rýchlosť 30 km/h Najvyššia rýchlosť 35 km/h
Dojazd približne 40 km Dojazd približne 30 km Dojazd približne 40 km
Dve nafukovacie kolesá Predné nafukovacie koleso, zadné je pevné Predné nafukovacie koleso, zadné je pevné
Žiadne odpruženie Odpružené predné aj zadné koleso Odpružené predné aj zadné koleso
Hmotnosť 14,2 kg Hmotnosť 14,8 kg Hmotnosť 17,3 kg
Cenovka 520€ Cenovka 450€ Cenovka 600€

Elektrická kolobežka Xiaomi M365 Pro

Najsilnejšou stránkou elektrickej kolobežky od Xiaomi je jej dizajn. Pôsobí veľmi moderne a je možné na prvý pohľad poznať, že sa jedná o elektrickú kolobežku. Na riadidlách sa vyníma na výšku orientovaný displej, ktorý len dodáva na modernom dojme. Časť tela kolobežky je pokrytá matnými plastami, ktoré vyzerajú pekne, no ich kvalita nie je až tak okúzľujúca. Pod nimi sa skrýva konštrukcia z leteckého hliníka.

Najväčšou slabinou kolobežky je zadný blatník, ktorý treba po kúpe vystužiť, aby sa neodlomil. Výstuha je však pomerne lacná a nájdete ju napríklad aj tu.

(Problém s blatníkom je vyriešený na nových modeloch Xiaomi Essential, 1S a Pro 2. Výstuhu obsahujú už v balení.)

Ďalší nedostatok dizajnu kolobežky od Xiaomi je vôľa riadidiel. Po čase sa vedia veľmi rozkývať. Tomu sa dá predísť tak, že namiesto riadidiel sa snažíte kolobežku ovládať prácou na nohách. Pomerne intuitívne sa pri rozbiehaní navážite na zadnú nohu a pri brzdení naopak na prednú – to Vám odoberie potrebu ťahať za riadidlá alebo do nich tlačiť a šetríte tak ich výdrž a životnosť samotnej kolobežky.

Ostatným nevýhodám sme sa venovali v tomto našom článku.

Veľkým plusom však je skladanie kolobežky od Xiaomi. Je spomedzi všetkých troch najjednoduchšie. Jej cena je približne 520€.

Elektrická kolobežka City Boss R3

Oproti Xiaomi M365 je táto kolobežka menej vizuálne atraktívna. Celá konštrukcia nepôsobí tak elegantne a displej je technologicky výrazne pozadu. Na druhú stranu, rozloženie informácií na ňom je rozumné a nájdete na ňom všetko dôležité. Oproti Xiaomi kolobežke ukazuje aj dojazd a nájazd kolobežky.

Skladací mechanizmus je o niečo ťažší ako na M365 Pro, no stále je intuitívny a pochopíte ho aj bez návodu. Táto kolobežka nie je pokrytá plastom, takže konštrukcia z leteckého hliníka je takmer na všetkých miestach obnažená. Letecký hliník vydrží omnoho drsnejšie zaobchádzanie a konštrukcia pôsobí značne pevnejším a odolnejším dojmom, no odstránenie prípadného poškodenia môže byť fyzicky i finančne náročnejšie ako len výmena plastov. Na samotnej kolobežke sa nachádza aj drsný povrch, ktorý zabraňuje šmýkaniu nôh po povrchu kolobežky počas jazdy.

Kde sa začína však priepasť rozdielov medzi Xiaomi M365 Pro a City Boss R3 výrazne prehlbovať, je motorizácia. Zatiaľ čo kolobežka R3 má motor o výkone 350 W, čo je len o 50 viac ako M365 Pro, rozdiel je pocitovo omnoho väčší najmä kvôli softwarovému nastaveniu kolobežky. Najľahšie to spozorujete už pri rozbehu. City Boss R3 má tiež lepšie zrýchlenie počas samotnej jazdy.

Dojazd tejto kolobežky ale kvôli vyššiemu výkonu a menšej kapacite batérie musel klesnúť. A to na papieri takmer až na polovicu dojazdu Xiaomi Pro kolobežky. R3 prejde na jedno nabitie len 25 km podľa údajov od výrobcu. V praxi sa pri rozumnej jazde môžete spoľahnúť na dojazd aspoň 30 km, čo už nie je také zlé. Cena sa pohybuje okolo 450€.

Elektrická kolobežka City Boss RX5 2020

Kolobežka RX5 prichádza s najvyššou cenovkou a to okolo 600€. Za svoje peniaze však získate konštrukčnú kvalitu a výkon, ktoré ďaleko prekonávajú Xiaomi kolobežku. Dizajn je veľmi podobný kolobežke R3, no RX5 je rozmerovo väčšia a teda aj ťažšia. S hmotnosťou viac ako 17 kg prekonáva ostatné dve kolobežky o približne 3 kilogramy.

Hmotnosť je vyššia aj preto, lebo kolobežka má batériu, ktorá zabezpečuje dojazd 35 km na papieri. Na displeji kolobežky však po plnom nabití odhaduje dojazd až 51 km. Z vlastnej skúsenosti viem povedať, že dojazd je veľmi podobný kolobežke od Xiaomi a necítil som oproti nej žiadne obmedzenie v tomto ohľade. Takýto dojazd má aj napriek tomu, že jej výkon je až 500W, čo je o 200W viac ako kolobežka od Xiaomi.

O niečo horší je skladací mechanizmus. Funguje na inom princípe ako predchádzajúce dve kolobežky. Pri rozkladaní musíte riadidlá posunúť viac dopredu ako by ste očakávali. Nemusíte sa ničoho báť, konštrukcia je veľmi pevná a nič nezlomíte. Potom ako „zacvaknú“, môžete jazdiť. Pri skladaní zatlačíte páčku na ľavej strane dolu a riadidlá prudko posuniete dopredu pokým necítite také isté zacvaknutie, potom už ich len pomaly spustíte dolu a kolobežka je poskladaná.

Najlepší dojazd

Papierovo má najlepší dojazd Xiaomi M365 Pro, no v reálnom svete má kolobežka RX5 dojazd veľmi podobný. Obe sa pohybujú okolo 40 až 45 kilometrov. Samozrejme záleží od spôsobu jazdy ako aj od hmotnosti vodiča. Najnižší dojazd má kolobežka R3, ktorá prejde 25 až 30 kilometrov na jedno nabitie.

Najrýchlejšia kolobežka

Tu je to jednoznačné: City Boss RX5 je zďaleka najrýchlejšia. Jej maximálna rýchlosť je nastavená na 35 kilometrov za hodinu. Po nej prichádza kolobežka R3, ktorá zvládne 30 kilometrov za hodinu. Najpomalšia je Xiaomi kolobežka, ktorej software ju limituje len na 25 kilometrov za hodinu.

Najlepšia prenosnosť

Najprenosnejšia je Xiaomi kolobežka: je najľahšia a má najjednoduchší skladací mechanizmus. Tesne za ňu by som umiestnil kolobežku R3, ktorá je o niečo ťažšia, no stále prenosná. O kolobežke RX5 toto povedať nemôžem. Jej hmotnosť je citeľne vyššia a skladací mechanizmus zaostáva za M365 Pro aj R3.

Najpohodlnejšia kolobežka

Pohodlie nie je až tak rozdielne. Mierny náskok v ňom však majú City Boss kolobežky. No nepovedal by som, že Xiaomi M365 Pro v tomto aspekte nejak výrazne zaostáva. M365 Pro má dve nafukovacie kolesá, no City Boss kolobežky majú odpruženie, ktoré lepšie absorbuje nerovnosti na ceste.

Záver

Ak pre Vás cena nerozhoduje, tak City Boss RX5 je jasná voľba. Ponúka to najlepšie z oboch svetov. Je to vynikajúca kombinácia rýchlosti a dojazdu. Jej najväčšia vada je skladací mechanizmus, na ktorý si ale viete zvyknúť. Ak však plánujete kolobežku často voziť v aute či MHD, vysoká hmotnosť Vám môže prekážať.

V prípade, že kolobežka bude tráviť veľa času poskladaná a bude neustále prenášaná v rukách, tak Xiaomi je Vašou najlepšou voľbou. Je ľahká a aj keď ju nemáte kde počas dňa nabíjať, tak by Vám mala vydržať vďaka svojej veľkej batérii.

Voľbou pre väčšinu však určite bude kolobežka R3 – odolná ako RX5, rýchlejšia ako Xiaomi a ľahko prenosná. Jej cena je zároveň najnižšia. Ak nepotrebujete denne prejsť viac ako 30 kilometrov bez nabíjania, tak Vám kratší dojazd ani nebude vadiť.