Európska Únia rozhodla: Ak máš výkonnú elektrokolobežku, budeš si ju musieť poistiť

Ak plánujete kúpu výkonnej elektrickej kolobežky, mali by ste spozornieť.

Čoraz rozširujúcejšia sa elektromobilita v podobe elektrokolobežiek či elektrobicyklov má za následok mnoho nehôd a nespokojnosť zo strany chodcov. Tí sa cítia ohrození a sťažujú sa najmä na bezočivú jazdu a nevhodne zaparkované elektrické kolobežky. Od budúceho roka sa však táto „zábava“ začne viac regulovať.

poistenie elektrické kolobežky

Konkrétne od 1. januára 2024 bude nutné si elektrickú kolobežku poistiť v prípade, že ide rýchlejšie ako 25 km/h. V prípade elektrických kolobežiek, ktoré spĺňajú európsku legislatívu rýchlosti do 25 km/h, sa nemusia ničoho báť. Ich sa nová legislatíva netýka. To však neznamená, že nemajú povinnosť rešpektovať pravidlá cestnej premávky. Okrem rýchlosti je dôležitá aj váha kolobežky. Kolobežku môžete mať obmedzenú na 25 km/h, avšak ak váži viac ako 25 kg, bude ju nutné taktiež poistiť.

Elektrické kolobežky čaká povinné poistenie

Smernica nebude platiť len na Slovensku, ale vo všetkých členských krajinách Európskej Únie. Výnimku zatiaľ majú elektrobicykle, no len v určitých krajinách. Poistenie pre elektrické bicykle bude zatiaľ povinné vo Francúzsku a Nemecku. Ak sa do týchto krajín náhodou vyberiete, budete musieť mať elektrický bicykel poistený. Rovnaká vec platí aj pre elektrické kolobežky.

Poistenie a jeho cena pre elektrické kolobežky môže vyjsť draho, minimálne na začiatku. Na základe doterajších štatistík škodových udalostí sa vypočíta priemer, ktorý bude sumou pre poistenca. Jazdou po chodníku môže jej majiteľ niekoho zraniť a spôsobiť mu škodu na zdraví, čo určite nie je lacná ani príjemná záležitosť. Takýchto prípadov sme tu mali už viacero. Deje sa to však v prakticky všetkých krajinách, ktoré majú elektrické presúvadlá povolené.

Poistenie môže byť drahšie, no nezruinuje vás

Samozrejme sa cena bude odvíjať od hodnoty a typu elektrickej kolobežky, ale aj čo všetko bude poistenie kryť. Napriek tomu by priemerné poistné nemalo presiahnuť sumu cca 50 eur ročne. Poistné sa bude pravdepodobne časom zvyšovať, keďže náklady s administráciou novej smernice stúpnu.

Ak vlastníte elektrický bicykel, zatiaľ si ho môžete poistiť proti krádeži alebo poškodeniu, rovnako ako klasický bicykel. V prípade, že pribudnú aj nehody spôsobené elektrickými bicyklami, je veľmi pravdepodobné, že povinné poistenie bude aj v tomto prípade realitou.